Site icon GEO Polityka

Ostatnie godziny przed halvingiem: ceny kryptowalut spadają

Opinia Halving Bitcoina to jedno z najważniejszych wydarzeń dla branży kryptowalut w 2024 roku. Wszyscy spodziewają się, że nastąpi to już za kilka godzin. Jednak nie ma entuzjazmu ani wokół Bitcoina, ani altcoinów. Ceny kryptowalut spadają.

Bitcoin

Bitcoin stracił około 4% w tygodniu poprzedzającym halving. Nie udało się przetestować historycznego maksimum z ostatnich siedmiu dni, ale możliwe było kilkukrotne zejście poniżej poziomu 60 000 dolarów.

Źródło: tradingview. com

Jaki jest powód braku euforii? Są tu dwa czynniki. 

  • Po pierwsze, halving jeszcze nie nastąpił. Choć część ekspertów uważała, że ​​może to nastąpić nawet 17 kwietnia. Ale tutaj wszystko jest dość proste: halving nie jest związany z czasem, ale z wysokością blockchainu. Innymi słowy, zdarza się to co 210 000 bloków. W 2024 r. halving nastąpi na wysokości 840 000 bloków. 

  • Drugi to akcja militarna pomiędzy Iranem a Izraelem.
  • Napięcia na Bliskim Wschodzie, a także wysoka inflacja w Stanach Zjednoczonych spowodowały, że 90-dniowa korelacja pomiędzy Bitcoinem i dolarem osiągnęła roczne minimum. 

    Źródło: kaiko. com

    To interesujące, że nie wszyscy uważają halving, czyli zmniejszenie o połowę nagrody dla górników za blok, za sygnał wzrostowy. 10x Analityk badawczy Markus Thielen uważa, że ​​poprzednie cykle wzrostu nie były spowodowane obniżeniem wynagrodzenia za wydobycie bloku, ale względami makroekonomicznymi.

    Z punktu widzenia analizy technicznej Bitcoin kontynuuje korektę. W ciągu ostatnich siedmiu dni cena spadła poniżej 60 000 dolarów (po raz pierwszy od 5 marca 2024 r.), a 50-dniowa średnia krocząca (zaznaczona na pomarańczowo) jest powyżej. Wskaźnik RSI, choć zaczął rosnąć, wciąż kształtuje się poniżej 50, co również nie oznacza zmiany trendu. Przełamanie poziomu oporu na poziomie 73 794 dolarów pozwoli Ci zmienić ocenę sytuacji. Jeśli jednak poziom wsparcia na poziomie 59 600 dolarów nie utrzyma się, sprzedaż będzie kontynuowana.

    Źródło: tradingview. com

    Wskaźnik strachu i chciwości spadł o 13 punktów w porównaniu z zeszłym tygodniem. Teraz jego wartość wynosi 66. To nadal wskazuje na powszechność chciwości, choć nie ekstremalną.

    Ethereum

    W ciągu tygodnia fale radiowe straciły nieco niecałe 8%. Druga co do wielkości kryptowaluta na świecie pod względem kapitalizacji spadła do 3000 dolarów. Nastroje w ciągu tygodnia były przeważnie niedźwiedzie, co zaowocowało pięcioma negatywnymi sesjami handlowymi.

    Źródło: tradingview. com

    Główną przyczyną ujemnej dynamiki w ciągu ostatnich siedmiu dni było zachowanie dużych graczy (wielorybów). Zaczęli masowo sprzedawać swoje ETH. Przykładowo jeden z wielorybów, który nadal brał udział w Ethereum ICO, sprzedał 2000 tokenów za 6 mln USDC, twierdzą analitycy platformy Spot On Chain.

    Liczba walidatorów w sieci Ethereum wzrosła do 20 000. Stało się to po raz pierwszy od września 2023 r. Trend wzrostowy wskaźnika rozpoczął się w marcu 2024 roku. Sytuację tłumaczy możliwość re-stakingu, który pozwala na stawianie kryptowaluty nie tylko na Ethereum, ale także na innych protokołach.

    Źródło: validatorqueue.com

    Rozwinięty został temat spotowych ETF-ów dla eteru. O ile w Ameryce w dalszym ciągu z dość dużym sceptycyzmem oczekują majowych decyzji, o tyle w Hongkongu władze działają bardziej zdecydowanie. W ubiegłym tygodniu Komisja Papierów Wartościowych i Giełd w Hongkongu (SFC) zatwierdziła trzy produkty firm Bosera Asset Management, China Asset Management i Harvest Global.

    Z punktu widzenia analizy technicznej można jednoznacznie stwierdzić: korekta eteru trwa. Cena spadła poniżej poprzedniego poziomu wsparcia – 3 059 dolarów – minimum z marca 2024 r. Wskaźniki również pokazują przewagę niedźwiedzi nad bykami: cena jest znacznie poniżej 50-dniowej średniej kroczącej (zaznaczonej na pomarańczowo), a RSI jest poniżej 50 i nadal spada. Można się spodziewać zmiany trendu, jeśli cena przełamie poziom oporu na poziomie 3 280,4 USD. Obecny poziom wsparcia to najniższy poziom z poprzedniego tygodnia – 2 845 USD.

    Źródło: tradingview.com

    Dogecoin < /h2>

    Największy memcoin pod względem kapitalizacji, Dogecoin, spadł o prawie 13% w tygodniu od 12 do 19 kwietnia. Co ciekawe, prawie cały negatywny wpływ miał miejsce jednego dnia – soboty 13 kwietnia, kiedy spadek wyniósł 12,46%. Wahania w pozostałe dni jedynie się równoważą.

    Źródło: tradingview. com

    Ujemną dynamikę można wytłumaczyć spadkiem aktywności w Internecie. Według platformy analitycznej Santiment liczba aktywnych adresów dziennie spadła poniżej 42 000. Stało się to po raz pierwszy od października 2023 r.

    Dogecoin pozostaje jednym z niewielu altcoinów znajdujących się w pierwszej pięćdziesiątce pod względem kapitalizacji rynkowej, które od początku 2024 r. osiągnęły lepsze wyniki niż Bitcoin. Od stycznia do kwietnia kurs tokena DOGE wzrósł o 69%, podczas gdy BTC zyskał zaledwie 52%.

    Pomimo korekty, istnieje wiele pozytywnych czynników dla Dogecoina. Jednym z nich jest oświadczenie firmy zajmującej się sprzętem górniczym z Chin – Bitmain. Że w maju zostanie wydany nowy Antminer L9, który będzie obsługiwał Litecoin, Bells i Dogecoin.

    Właśnie z tym wiąże się szereg dużych transakcji rzekomo przeprowadzonych przez Elona Muska. W ciągu kilku dni odnotowano dwa transfery 150 milionów tokenów DOGE o łącznej wartości około 45 milionów dolarów zaczęto podejrzewać Muska, ponieważ dzień przed tymi transakcjami pozostawił dwuznaczny tweet.

    Z punktu widzenia analizy technicznej, w krótkim okresie Dogecoin ma przewagę niedźwiedzi, natomiast długoterminowy trend jest byczy. Cena znajduje się poniżej 50-dniowej średniej kroczącej (na pomarańczowo) i poniżej 200-dniowej średniej kroczącej (na niebiesko). Poziomy wsparcia i oporu: odpowiednio 0,12285 USD i 0,16672 USD.

    Źródło: tradingview. com

    Wniosek

    Zatem ceny kryptowalut spadły w ciągu tygodnia. Powody tego były różne, ale zrozumiałe: napięcie na Bliskim Wschodzie, spowolnienie działalności w sieci Dogecoin i sprzedaż eteru przez głównych graczy.

    Niniejszy materiał i informacje w nim zawarte nie stanowią indywidualnej ani innej porady inwestycyjnej. Opinie redaktorów mogą nie pokrywać się z opiniami autora, portali analitycznych i ekspertów.

    Источник: bits.media

    Exit mobile version