Site icon GEO Polityka

Jak miejsca do pracy w domu poprawią koncentrację: opinia neurobiologa

Co pomaga poprawić koncentrację, Dzherelo: freepik.com < i class="rbi rbi-share">

Jest 9 rano i przygotowujesz swoje miejsce do pracy na cały dzień. Wypiłeś kawę, zjadłeś śniadanie i już masz się zalogować, gdy dzwoni dzwonek do drzwi, który przeszkadza ci na kolejne 10 minut. Po chwili odpoczywasz na kanapie, żeby sprawdzić telefon i nagle mija pół godziny. Brzmi znajomo? Nie jesteś sam. Według niedawnego badania, choć około 68% osób ma trudności z koncentracją w biurze, 62% przyznaje również, że w domu trudno jest im zaangażować się w pracę. Chcesz wiedzieć, co pomaga poprawić koncentrację?

TreśćCo pomaga poprawić koncentrację: miejsca pracy Jak zastosować to w praktyce Skojarzenia przestrzenne obejmują odzież

Od telewizora i spotkań towarzyskich po szczególnie wygodne łóżko – wszystko rozprasza. Odpowiedź może jednak leżeć w asocjacji przestrzennej – technice zalecanej przez neuronaukowców, która polega na tworzeniu dedykowanych „stref pracy”. Pomagają poprawić koncentrację i produktywność, gdziekolwiek pracujesz. WomanEL powie Ci, co to jest.

Co pomaga poprawić koncentrację: strefy pracy

Według dr Emilii Molimpakis, neurobiolog i dyrektor generalnej Thymia, skojarzenia przestrzenne polegają na łączeniu różnych przestrzeni z różnymi zadaniami i/lub nastawieniami oraz jasności co do tego, co i gdzie robisz.

< p>Zamysł jest taki, że jeśli kojarzysz dane miejsce z konkretną pracą, zadaniem, tematem lub sposobem myślenia, łatwiej będzie ci skoncentrować się na tym zadaniu lub zanurzyć się w tym sposobie myślenia, gdy znajdziesz się w tym miejscu. Zamiast więc pracować na kanapie, stole w jadalni, łóżku lub innej dostępnej powierzchni, ustal ścisłe granice określające, gdzie możesz, a gdzie nie możesz pracować.

„Idea skojarzeń przestrzennych polega na tym, że powtarzanie za każdym razem tego samego zadania w tej samej przestrzeni pomaga skoncentrować się i szybko wejść do gry, gdy już tam dotrzesz” – wyjaśnia.

„Ostatnie badania wykazały, że kiedy ludzie prowadzą normalne codzienne życie, czynniki kontekstowe, takie jak czas i miejsce, mogą wpływać na nasze zdolności poznawcze, w tym uwagę i pamięć roboczą”. Z tego samego powodu, jeśli zawsze ćwiczysz przed prezentacjami w określonym pomieszczeniu, łatwiej będzie Ci przywołać informacje podczas prezentacji, przywracając umysł do tego, co widziałeś, gdy byłeś w tym pomieszczeniu.

Jak zastosować to w praktyce

„Mam ściśle określone strefy zakazu pracy, a mój salon jest jednym z takich miejsc” – wyjaśnia dr Molimpakis. „Wyznaczenie tej granicy było dla mnie szczególnie ważne w czasie pandemii, kiedy musiałem pracować zdalnie. Zawsze dbałem o to, aby pracować w jednym miejscu w domu. A potem, będąc w salonie, nie pozwoliłam sobie na korzystanie z laptopa ani dostęp do aplikacji służbowych na telefonie. Trzymam się tego i teraz, kiedy wracam z pracy i siadam na kanapie, automatycznie się wyłączam i odpoczywam.” Według dr Molimpakisa siłownia to kolejna strefa „bez pracy”. „Zobowiązałem się do wyłączania powiadomień, gdy jestem na siłowni, więc teraz bieżnia kojarzy mi się z oglądaniem setów bokserskich i poświęceniem czasu dla siebie.”

W biurze stosuje logikę odwrotną. „Staram się nie wykonywać prac administracyjnych przy biurku, a wszelkie osobiste telefony odbierać poza biurem” – wyjaśnia. „Posiadanie tych granic pomaga mi skupić się na zadaniu, gdy siedzę przy biurku. Kiedy przechodzę przez drzwi biura, od razu przechodzę w „tryb pracy”.

Powiązania przestrzenne obejmują odzież

Pracując w domu, staraj się oddzielać ubrania do pracy od wypoczynku, Źródło: freepik.com

Zdaniem dr Molimpakisa nie tylko miejsce wykonania zadania ma znaczenie. Skojarzenia przestrzenne mogą obejmować także elementy przylegające do przestrzeni, np. noszenie określonych ubrań. „Jeśli pracujesz w domu, innym sposobem na zapewnienie połączenia z pracą w niektórych obszarach i powiązania z wypoczynkiem w innych jest każdorazowe przebieranie się w „ubranie robocze” podczas pracy. Zamiast nosić „wypoczynkowe ubrania” – radzi.

Możesz nawet pójść o krok dalej i powiązać różne miejsca w biurze z różnymi zadaniami. Na przykład zawsze możesz przeprowadzić burzę mózgów przy swoim biurku. To stanie się Twoją twórczą przestrzenią.

Zawsze należy pamiętać, że różne strategie i przestrzenie odpowiadają różnym ludziom. Niezależnie od tego, czy tworzysz listę rzeczy do zrobienia w kawiarni, czy w biurze publicznym, zawsze dobrze jest wyznaczyć granice między przestrzenią „pracy” i „relaksu”.

Potrzebujesz więcej trików zwiększających produktywność? Przeczytaj ten równie przydatny materiał.

Źródło informacji

Exit mobile version