Site icon GEO Polityka

Które zawody znacząco zwiększają ryzyko demencji – badanie

Badacze odkryli związek pomiędzy aktywnością zawodową a ryzykiem upośledzenia funkcji poznawczych demencja

Naukowcy doszli do wniosku, że rutynowa praca może przyczyniać się do pogorszenia zdolności poznawczych i stać się warunkiem wstępnym rozwoju demencji ze względu na niski poziom stymulacji mózgu podczas aktywności zawodowej.

p>

O wynikach badań pisze CNN.

Naukowcy odkryli, że długoterminowa, rutynowa praca zwiększa ryzyko upośledzenia funkcji poznawczych o 66%, a ryzyko demencji o 37%.

„Nasze wyniki pokazują wartość zawodów wymagających bardziej złożonego myślenia jako sposobu zachować pamięć na starość.” Zadania są naprawdę ważne dla promowania zdrowia poznawczego” – powiedziała Trine Edwin, badaczka w Szpitalu Uniwersyteckim w Oslo w Norwegii.

W badaniu wzięło udział 7 tysięcy Norwegów, których zdrowie i aktywność zawodową obserwowano przez 30 lat, aż do przejścia na emeryturę w wieku 60 lat.

Były to osoby reprezentujące 305 zawodów, które naukowcy podzielili na dwie grupy według wymagania poznawcze niezbędne w ich pracy.

Rutynowa praca wymagała ciągłego powtarzania tych samych zadań fizycznych i umysłowych, co jest typowe dla pracowników fabryk lub kasjerów. Do tej grupy zawodów zaliczają się gospodynie domowe, stróże, budowniczowie i listonosze.

Bardziej wymagające zawody, tzw. „kognitywno-defensywne”, wymagały kreatywnego myślenia, analizy, innowacyjnego rozwiązywania problemów i przekazywania informacji innym osobom.

„W tej grupie byli prawnicy, lekarze, księgowi, inżynierowie techniczni, i ludzie w służbie publicznej, ale najczęstszym zawodem było nauczanie. Nauczyciele dużo komunikują się z uczniami i rodzicami, muszą wyjaśniać i analizować informacje, nie jest to tak rutynowe” – wyjaśniła badaczka.

Dodatkową wartość badania stanowi fakt, że większość badanych przez całe życie zawodowe pracowała na tym samym poziomie złożoności, co pozwoliło naukowcom na wyciągnięcie wniosków na temat wpływu aktywności zawodowej na ryzyko rozwoju demencji wraz z wiekiem.

< p>„Tak jak możemy. Używanie ćwiczeń do rozwoju i utrzymania mięśni, trening mózgu poprzez wykonywanie przyjemniejszych zadań zawodowych i ciągłe interakcje w gronie znajomych również wydaje się pomagać w zapobieganiu demencji” – dodał dr Richard Isaacson, dyrektor ds. badań w Florida Institute for Neurodegenerative Chorób, który nie brał udziału w badaniu.

Naukowcy twierdzą, że aby zmniejszyć ryzyko zaburzeń poznawczych, ludzie w każdym wieku muszą uczyć się nowych rzeczy i podnosić swój poziom zawodowy.

Przypomnijmy, co warto wiedzieć o demencji i chorobie Alzheimera. Lekarz wyjaśnił, czy demencja rzeczywiście jest nieuleczalna i jak pomóc osobie cierpiącej na taką chorobę.

tsn.ua

Exit mobile version