Site icon GEO Polityka

Sahara: jak głęboka jest i co kryje się pod tonami piasku

Twitter LinkedIn

Sahara to najsłynniejsza pustynia na świecie. Jednak to ona skrywa wiele tajemnic, które naukowcy starają się odkryć.

Taką informację podała Ukr.media, podaje URA-Inform.  

Kto by pomyślał ‚ ale około sześć tysięcy lat temu Sahara była zielona i kwitła.

Piasek na Saharze jest rozmieszczony nierównomiernie. Na dużych obszarach warstwa piasku gromadzi się do kilku centymetrów. Ale większość ludzi kojarzy Saharę z wydmami. A piasku jest w nich znacznie więcej i sięga głębiej.

Wydmy zajmują tylko 15% terytorium pustyni. Głębokość piasku większości wydm waha się od 20 do 50 metrów. Największa wydma bijąca rekordy rozciąga się na głębokość 300 metrów.

Pod warstwą piasku występują przeważnie trzy rodzaje nawierzchni: glina, warstwy wapienno-gipsowe, otoczaki i skały. Warstwy gleby są tu rzadkie. Surowy klimat z gwałtownymi zmianami temperatury niszczy skały, stopniowo zamieniając je w nowy piasek.

Skąd bierze się piasek na pustyniach

Magiczne wydmy, złote wzgórza i tajemnicze oksamy — to ogromna masa piasku. W tym samym czasie Sahara — jedno z najniebezpieczniejszych miejsc na Ziemi. Temperatura powietrza na pustyni może osiągnąć +50 stopni. Dodaj do tego brak wody i jedzenia. Bardzo trudno tu przetrwać.

Piasek — jest to skała osadowa, która została zredukowana do luźnej mieszaniny ziaren piasku. Ziarna piasku nie są takie same; mają wiele różnych rozmiarów i kształtów. Piasek powstaje ze skał pod wpływem wiatru, wody i zmian temperatury.

Małe cząstki mineralne, takie jak kwarc, skalenie i mika, oddzielają się od skał i przenoszone przez wiatr. Dlatego piasek na Saharze może zmieniać kolor z białego na czerwony, a nawet czarny, w zależności od składu minerałów.

Wiatr niosący piasek unosi go z powierzchni gleby i transportuje przez długi czas odległości. W rejonach pustynnych często wieją silne wiatry, które zbierają piasek i przenoszą go w nowe miejsca.

W wyniku takich procesów powstają wydmy — piaszczyste wzgórza ciągnące się w stronę przeważających wiatrów. Wydmy mogą osiągać ogromne rozmiary – do kilkuset metrów wysokości i do kilkudziesięciu kilometrów długości.

Wydmy nieustannie się poruszają i zmieniają swój kształt pod wpływem wiatru wiejącego z różnych kierunków.

Przypomnijmy, że już wcześniej donoszono o najdziwniejszym wulkanie na Ziemi: naukowcy pokazali, że wybucha on zamiast lawy (wideo).

Źródło informacji

Exit mobile version