Site icon GEO Polityka

Jak smakowały wina starożytnego Rzymu?

Twitter LinkedIn

Jak smakują wina starożytnego Rzymu: Naukowcy wcześniej twierdzili, że wino będące dziedzictwem starożytnych Rzymian tak bardzo różni się od win współczesnych, że współcześni ludzie prawdopodobnie by go nie pili, ale najnowsze odkrycia podważają ten dogmat.

< p>Informację tę przekazało źródło Antiquity, podaje URA-Inform.

Jak się wszystko dzieje?

Eksperci odkryli, że używanie glinianych naczyń do fermentacji wina, jak jest obecnie praktykowane, może prowadzić do powstania napojów, które mogą konkurować z najlepszymi winami naszych czasów. Tajemnica rzymskich doli, glinianych naczyń, których rzymscy winiarze używali w procesie tworzenia wina, długo pozostawała nierozwiązana. Jednak ostatnie badania rzuciły światło na ich rolę w kształtowaniu cech jakościowych i smakowych win.

Porównanie

Badanie porównawcze doli rzymskich w przypadku gruzińskiego qvevri podobne gliniane naczynia używane we współczesnym winiarstwie wykazały zaskakujące podobieństwa w wyniku procesu fermentacji. Analiza składu win wykazała, że ​​obiema metodami uzyskano napoje o bogatym aromacie i niepowtarzalnym smaku.

Czym współczesne napoje różnią się od starożytnych?

Charakterystyczną cechą naczyń glinianych jest ich porowata struktura, która umożliwia przenikanie powietrza do środka, co sprzyja wydajniejszej fermentacji . Ponadto naukowcy zauważają, że takie naczynia przyczyniły się do pojawienia się specjalnej flory drożdży, która reguluje proces fermentacji i wzbogaca wino o unikalne cechy aromatyczne.

Te odkrycia otwierają nową kartę w historii winiarstwa, podkreślając wartość porównania starożytnych i współczesnych metod produkcji wina. Inspirują współczesnych winiarzy do eksperymentowania z tradycyjnymi metodami, ożywiania ich w nowoczesnym kontekście i tworzenia wyjątkowych i wysokiej jakości trunków, zachowując w ten sposób ducha kultury i tradycji winiarskiej. Dzięki temu wychodzi na jaw, jak smakowały wina starożytnego Rzymu.

Jak już wcześniej informowaliśmy, Sahara: jak głęboka jest i co kryje się pod tonami piasku.

Źródło informacji

Exit mobile version