Site icon GEO Polityka

Co Rosja zyskała na Aleppo i jak Charków zyskał udziały w syryjskim mieście?

Burmistrz Charkowa Igor Terekhow stwierdził, że dzięki ciągłym ostrzałom miejsce to może stać się „kolejnym Aleppo. ” Bez jakiejkolwiek pomocy centrum regionalne może popaść w jeszcze większe ruiny.

Raport o tym, co Rosja zyskała z Aleppo i co dzieje się wokół miasta, jest niższy w materiale RBC-Ukraina.

Terehow nie jest taki sam, ponieważ usunął Charków z jego miejsca w pobliżu Syrii. W 2016 roku rosyjskie siły zbrojne zbombardowały Aleppo, aby pomóc reżimowi Bashara al-Assada, zamieniając je w ruiny.

Koniec arabskiej wiosny: jak zaczęła się wojna

Protesty wojskowe w Syrii nasiliły się wiosną 2011 roku w wyniku wieców społecznych i Arabskiej Wiosny. Protestujący domagali się zakończenia reżimu Bashara al-Assada i 50-rządowej partii rządzącej Arabskiej Rewolucji Socjalistycznej. W 2012 roku konflikt przerodził się w wirtualną wojnę na pełną skalę.

Do 2015 roku Rosja wspierała reżim Assada w sposób mierny – odpychając go. Część analityków argumentuje, że Kremlowi zależy na zachowaniu dostępu do portu w syryjskim mieście Tartus, gdzie znajduje się 720. punkt bezpieczeństwa logistycznego i technicznego – jedyna baza wojskowa Rosji poza granicami Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Inaczej jest mówić o tych, którzy muszą porozmawiać o uratowaniu rosyjskiego przepływu gazu z tego regionu.

Zdjęcie jednego ze zniszczonych miejsc w Syrii (fot. Getty Images)

Odtąd reżim Bashara al-Assada próbuje samodzielnie radzić sobie z protestującymi, zatrzymując się, zatrzymując i zatrzymując chemicznie. Od tego momentu ONZ rozpoczęła całą operację, która jednak nigdy nie doszła do skutku. W 2015 roku obserwatorzy zaczęli donosić, że reżim Assada czerpie korzyści z rosyjskiej technologii. Serwis Bellingcat i agencja Reuters opublikowały zdjęcia rosyjskiej technologii w Syrii, np. pokonanych Vinichów.

Przez każdą godzinę regularna armia walczyła z rebeliantami i Kurdami. W tym samym czasie w Syrii walczyli bojownicy ISIS i Hezbollahu. Od czasu do czasu do konfliktu włączały się kraje zachodnie, np. sama Francja, która przeprowadzała ataki bombowe na siły ISIS. ONZ wymieniła prośby o rzadką pomoc humanitarną. Stany Zjednoczone pomogły także protestującym w walce z IDIL.

Miejsce w Syrii po bombardowaniu (fot. Getty Images)

Bitwa pod Aleppo: jak Federacja Rosyjska zbombardowała to miejsce

Od początku 2015 roku rosyjski PKS rozpoczął bombardowania Aleppo. Wiosną 2016 roku armia rządowa przypuściła atak na miejsce, w którym walczyły grupy rebeliantów. Rosja kontrolowała niebo nad tym miejscem. Według danych Niezależnej Komisji Międzynarodowej ONZ do granicy prawdopodobnie dotarły syryjskie siły powietrzne, a rosyjska policja mogła bombardować Aleppo zarówno w dzień, jak i w nocy.

Tylko zeszłej wiosny rosyjskie samoloty wleciały do ​​Aleppo 42 razy, a co najmniej 28 potwierdzonych ataków zniszczyło tę samą część miasta. Według danych ONZ rosyjskie PS zaopatrzyły się w niepowlekaną amunicję lotniczą, a co najmniej taką, której Kreml nie wycenił za wyczerpanie protestujących. Więcej mówiło się o terrorystycznych oszczerstwach i słynnej rosyjskiej taktyce „spalonej ziemi”. W ciągu zaledwie 5 dni – od 23 do 27 wiosny podczas bombardowania zginęło 300 osób.

Rosja wraz z reżimem Assada zaatakowała szpitale, ośrodki medyczne i kliniki w Aleppo. W dniu 19 czerwca 2016 r. konwój ONZ i Syryjskiego Partnerstwa Chervonogo Pivmesyatsya opuścił kontrolowaną przez rząd część Syrii w celach humanitarnych. ONZ potwierdza, że ​​wszystkie strony konfliktu zostały poinformowane o trasie. Tuż przed godziną demontażu kolonii nieprzyjaciel przeprowadził ukierunkowany atak.

Analitycy doszli do wniosku, że nalotów dokonały zarówno siły syryjskie, jak i rosyjskie. Ministerstwo Zdrowia Federacji Rosyjskiej oczywiście natychmiast zaczęło przechwytywać te informacje, potwierdzając Siergieja Ławrowa, stwierdzając, że ataki na kolumnę przeprowadzono przy użyciu artylerii. Natomiast na miejscu ataku znaleziono nadwyżkę bomb „beczkowych”, których używała syryjska PS, oraz OFAB-250-270, którymi Aleppo zbombardowało Federację Rosyjską.

Rosja w dalszym ciągu pustoszyła Aleppo, aż do czasów reżimu Assada, nie umieszczając go w izolacji. W wyniku losów działań wojennych na tym terenie, a także w wyniku powtarzających się ataków w Aleppo zginęło 30 tys. osób, w większości cywilów. W 2016 roku w wyniku bombardowań zginęło 2 tysiące dzieci. Według oficjalnych statystyk w Syrii w wyniku losów wojny zginęło 20 tysięcy dzieci. Ponadto Rosja zamieniła w ruiny historyczne centrum miasta, które kiedyś było na liście UNESCO.

Zdjęcie pięcioletniego Omrana Daqnisha stało się symbolem brutalnego zamachu Aleppo (fot. Getty Images)< /em>

Po wycofaniu się Asada z Aleppo rozpoczęły się w okolicy gwałtowne czystki. Na przykład w 2016 roku osoby, które widziały to w pobliżu Aleppo, zostały poproszone o opuszczenie swojego miejsca zamieszkania. Następnie Bashar al-Assad krzyknął o zwycięstwie i rozpoczęciu publicznych uroczystości w pobliżu zrujnowanego Aleppo. Na prorządowych wiecach, które odbywały się pośrodku ruin, pojawiły się portrety samego Assada, przywódcy Hezbollahu Hassana Nasrallaha i prezydenta Rosji Wołodymyra Putina.

Warto zauważyć, że jeden z ci, którzy to widzieli, Obecny plan zniszczenia Aleppo z powietrza, były główny dowódca sił powietrznych i kosmicznych Federacji Rosyjskiej, Siergiej Surowikin. Za ruinę syryjskiego miasta Wołodymyr Putin nadał Surovikowi tytuł „Bohatera Rosji”.

Przeczytaj warunki i ważne informacje dotyczące wojny między Rosją a Ukrainą na kanale RBC-Ukraine w Telegram.

Exit mobile version