Site icon GEO Polityka

Klątwa faraonów: co prześladowało odkrywców egipskich grobowców

Twitter LinkedIn

Świat archeologii ma swoje, niezrozumiałe na pierwszy rzut oka legendy i mity, z których jednym jest tzw. nazwano „przekleństwem faraonów”.

Taką informację podał T4, podaje URA-Inform.  

Najsłynniejsza klątwa, która rzekomo ciąży na wszystkich osobach zaangażowanych w odkrycie grobowca Tutanchamona w 1922 roku, rozpoczęła się wraz ze śmiercią lorda Carnarvona. Zmarł kilka miesięcy po otwarciu grobowca, co dało początek licznym pogłoskom i hipotezom na temat starożytnej klątwy. Jednak naukowe spojrzenie na te wydarzenia może wyjaśnić zgony bardziej przyziemnymi przyczynami.

Medyczne czynniki

Naukowcy wskazują, że Carnarvon cierpiał na kilka chorób przewlekłych, które mogły doprowadzić do jego nagłej śmierci. Ponadto współczesne badania wykazały, że wiele „przeklętych”; naukowcy zmarli z powodu powszechnych wówczas chorób, które nie były odpowiednio leczone według ówczesnych standardów.

Związki toksyczne

Inna teoria naukowa dotyczy wpływu toksycznych pleśni lub substancji chemicznych, które mogły pozostać w powietrzu grobowca. Substancje takie mogą w dłuższej perspektywie prowadzić do poważnych problemów z oddychaniem, a nawet raka.

Skutki psychiczne

Wpływ tzw. klątwy może mieć podłoże psychologiczne. Strach i stres związany z możliwością naruszenia „przeklętego” grobowce mogą nasilić istniejące choroby lub wywołać reakcje psychosomatyczne.

Statystyki i przypadek

Analiza statystyczna śmiertelności wśród uczestników wypraw pokazuje, że śmiertelność wśród nich nie jest wyższa niż byłaby to przypadek. Wiele przypadków, w których badacze dożyli sędziwego wieku, potwierdza także brak jakichkolwiek tajemniczych „przekleństw”.

Klątwa faraonów, choć pozostaje popularna w kulturze popularnej, nie znalazła potwierdzenia w poważnych badaniach naukowych badania. Zdrowy sceptycyzm i uważne badania mogą pomóc oddzielić rzeczywistość od fikcji, umożliwiając bezpieczne i inteligentne badanie starożytnych reliktów, bez obawy o mistyczne konsekwencje.

Prawdziwe zagrożenia stwarzane przez zamknięte przestrzenie na stanowiskach archeologicznych obejmują możliwość zawalenia się , niewystarczające zaopatrzenie w tlen, obecność toksycznych substancji w glebie i niedostateczna opieka medyczna w odległych miejscach. Czynniki te wyjaśniają większość „niewyjaśnionych” incydenty są bardziej logiczne i oparte na faktach.

Przypomnijmy, że już wcześniej informowaliśmy, co właściwie oznacza nazwa Wi-Fi: odpowiedź zaskoczy wielu.

Źródło informacji

Exit mobile version