Ukraińcy przeznaczyli połowę środków, które przyznano im w ramach programu „Odnowa” na rekompensatę za zniszczone mieszkania. Poinformowała o tym przewodnicząca Komisji Rady Najwyższej ds. organizacji władzy państwowej, samorządu lokalnego, rozwoju regionalnego i urbanistyki, szefowa partii Sługa Narodu Elena Szulak.
< img title="Ukraińcy wykorzystali już połowę środków otrzymanych w ramach programu „Aktualizacja” " src="/wp-content/uploads/2024/04/217063ce04b9ba0e18e164703fce451a.jpg" alt="Ukraińcy wykorzystali już połowę środków otrzymanych w ramach programu program „Aktualizacja” „ />
► Przeczytaj stronę Ministerstwo Finansów na Facebooku: główne finanse aktualności
Mówimy o 4,3 mld UAH – za taką kwotę właściciele 2060 certyfikatów mieszkaniowych „Ednovlennya” zawarli transakcje kupna i sprzedaży.
Kolejne prawie 645 mln UAH. Właściciele 364 certyfikatów zarezerwowanych na zakup nowych mieszkań. Oznacza to, że wybrali już nieruchomość do zakupu i w ciągu miesiąca zawrą stosowną umowę.
„Kwota uzgodnionych opłat za zakup nowego domu zamiast zniszczonego wynosi obecnie 9,2 miliarda hrywien, przy czym Ukraińcy stracili już 4,3 miliarda, a prawie 650 milionów zostało zarezerwowanych. Oznacza to, że obywatele wykorzystali dokładnie połowę wszystkich środków uzgodnionych w ramach programu „Odnowa”. Zamiast tego dwa tysiące rodzin zdobyło już w ten sposób nowy dom” – powiedział Shulyak.
Jakie transakcje zawierane są najczęściej
Oferty kupna i sprzedaży mieszkań w Najczęściej powstają budynki apartamentowe, dziś stanowi to prawie 76% całości. A tylko jedna czwarta transakcji dotyczy zakupu domów prywatnych.
Może to wynikać z faktu, że obywatele wolą odnawiać zniszczone domy prywatne w miejscu, w którym się znajdowały. W tym celu program „єVіdnovlennya” przewiduje płatność gotówkową.
Jednocześnie pod koniec nastąpił największy wzrost wykorzystania przez Ukraińców świadectw mieszkaniowych, za które kupowali nowe mieszkania. stycznia tego roku. Obecnie tempo nieco osłabło, ale tłumaczy się to stłumionym popytem – Ukraińcy możliwość wymiany świadectw na mieszkanie otrzymali dopiero 1 stycznia.
Teraz popyt się ustabilizował, więc obywatele nie spieszą się – bez pośpiechu dokładnie przyglądają się możliwym opcjom i czekają na optymalne oferty na rynku. To z kolei może pobudzić rynek mieszkaniowy – zarówno w stolicy, jak i w regionach.
Regiony z czołówką wykorzystania certyfikatów
Obwód charkowski jest obecnie w czołówce pod względem wykorzystania certyfikatów korzystanie z certyfikatów, z wyjątkiem obwodu kijowskiego i czernihowskiego z obwodem mikołajowskim.
Łączna kwota wszystkich płatności uzgodnionych w ramach programu „Odnowa” – odszkodowań za zniszczone i zniszczone mieszkania – zbliża się do 15 miliardów hrywien, a łączna liczba wniosków, dla których wydano decyzję zatwierdzającą, wynosi 52,4 tys.
Jednocześnie liczba wniosków, dla których uzgodniono wypłatę odszkodowania w przypadku mieszkań uszkodzonych, a nie zniszczonych, przekroczyła 50 tys., co stanowi 60% ogólnej liczby wszystkich wniosków złożonych dla tego typu odszkodowania. Awaryjność jest stosunkowo niska i wynosi 20%.
Odmowy wypłaty odszkodowania
Według Shulyaka odszkodowania odmawia się najczęściej w pięciu przypadkach:
- W pierwszym przypadku obudowa nie wchodzi w zakres samej usługi, to znaczy nie jest uszkodzona, ale np. zniszczona. Roszczenia te będą zatem podlegały innej klasyfikacji – odszkodowanie za całkowicie zniszczone nieruchomości mieszkalne. Drugim powodem jest podanie przez wnioskodawcę fałszywych informacji o szkodach w jego domu i ich rozmiarze. Trzecim powodem jest to, że sam wnioskodawca odmówił przyznania odszkodowania, gdyż oczekiwał na uruchomienie kolejnych etapów programu. Czwartym powodem odmowy jest to, że wniosek dotyczy części wspólnej, czyli zniszczenia np. przestrzeni wspólnej w budynkach wysokościowych. Piąty powód to sytuacja, gdy nieruchomość została już odrestaurowana ze środków darczyńców/własnoręcznie itp.
Kolejną przeszkodą w otrzymaniu odszkodowania jest sytuacja, gdy nieruchomość nie jest wpisana do państwowego rejestru praw, dlatego poseł ludowy radzi jak najszybciej skontaktować się z notariuszem i wprowadzić te dane. Wtedy nawet w przypadku utraty dokumentów mieszkaniowych informacja ta znajdzie się w rejestrze i będzie można ją uzyskać w każdej chwili.
Dodatkowo zdarzają się przypadki złożenia wniosku o odszkodowanie przez osoba, która nie może być odbiorcą odszkodowania zgodnie z ustawą nr 2923-IX, która reguluje procedurę ich wypłaty. W przyszłości wnioski złożone później niż rok od zakończenia stanu wojennego również będą odrzucane.