Site icon GEO Polityka

Na Antarktydzie wulkan zaczął emitować złoty pył: szczegóły

Twitter LinkedIn

Aktywność wulkaniczna na Antarktydzie w dalszym ciągu zadziwia społeczność naukową, zwłaszcza po odkryciu, że największy wulkan kontynentu zaczął wypluwać złoto kurz.

Taką informację podał T4, donosi URA-Inform.  

Antarktyda, choć znana z lodowców i surowego klimatu, jest także domem dla aktywnych wulkanów. Większość z nich znajduje się na Antarktydzie Zachodniej i na Ziemi Marii Byrd, gdzie badanie przeprowadzone w 2017 r. wykazało, że istnieje ponad sto wulkanów, a tylko niewielka ich liczba jest aktywna.

W kontekście historycznym erupcje wulkanów na Antarktydzie były rzadkie, ale badania rdzeni lodowych wskazują, że na kontynencie w przeszłości doświadczyły znaczących wydarzeń wulkanicznych, przewyższających erupcje współczesne.

Wśród tych wulkanów wyróżnia się Góra Erebus ` 8212; najwyższy i najbardziej wysunięty na południe aktywny wulkan na świecie, słynący ze stałego jeziora lawy. Erebus, nazwany na cześć starożytnego greckiego boga ciemności, jest w stanie wyrzucać głazy stopionej skały zwane „bombami wulkanicznymi”.

Jedno z najbardziej tajemniczych zjawisk związanych z Erebusem, `8212; Jest to uwolnienie mikroskopijnych cząstek złota, które mogą przemieszczać się na odległość do 1000 kilometrów od wulkanu. Zjawisko to powoduje uwalnianie około 80 gramów złota dziennie.

Złoty pył rozprzestrzenia się daleko. Badacze Antarktyki odkryli ślady złota w otaczającym powietrzu w odległości do 1000 kilometrów od wulkanu.

Przypominamy, że już wcześniej donoszono, że naukowcy odkryli, kto w starożytności był najlepszym przyjacielem człowieka: i nie był to pies.

Źródło informacji

Exit mobile version