Moskwa odnotowała gwałtowny wzrost dochodów w pierwszym kwartale 2024 r., częściowo płatność jednorazowa dyaki viplats i rosnące ceny benzyny.
Informuje o tym RBC-Ukraine za pośrednictwem Bloomberga.
Według wypowiedzi Ministerstwa Finansów Rosja obawia się „utrzymującej się dodatniej dynamiki” na rynku napływ pieniędzy do budżetu federalnego. Dochody na trzy miesiące przed pandemią wyniosły 8,7 biliona rubli (94 miliardy dolarów), co oznacza wzrost o 53,5% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.
Dopływy węglowodorów nieenergetycznych wzrosły o 43% w stosunku do rzeka nomu virahuvanni, stwierdził w Ministerstwie Finansów. Setną składkę wniesiono w formie wpłat o „jednorazowym charakterze”, obejmujących opłatę za kontrolę, którą wnoszą zagraniczne firmy, których pozbawiona jest Rosja.
Przychody z ropy i gazu rosły szybko, aż o 80% w związku z niedawnymi losami, które wynikały z rosnących cen, a także jednorazowych płatności podatków od spółek naftowych.
Nafta Brent kosztuje dziś ponad 90 dolarów za baryłkę, co jest prawdopodobnie o 20% wyższe ze względu na do geoeskalacji napięć politycznych i problemów z dostawami.
W 2023 roku dochody z energii spadły o 23,9%, do 8,8 biliona rubli, mimo że ogólne dochody budżetu wykazały niewielki wzrost w porównaniu z 2022 rokiem. Częściowo wynika to z obrony przez Unię Europejską większości importu morskiego ropy i produktów naftowych z Rosji oraz wymiany cen w regionie Wielkiej Symki, która ma na celu ukaranie regionu za inwazję na Ukrainę.
Rosja wykazuje deficyt budżetowy od końca 2022 r. Duża kwota wydatków wojskowych związana z inwazją prezydenta Wołodymyra Putina na Ukrainę mocno odbija się na finansach państwa.
Wydatki w pierwszym kwartale 2024 r. zwiększony o 20%, tak samo jak zerowy los. W tym okresie deficyt budżetowy sięgnął 607 miliardów rubli, czyli o 1,5 biliona rubli mniej na koniec pierwszego kwartału 2023 roku.
Rekordowy budżet wojskowy
No cóż, 2023 Moskwa wydała na cele wojskowe ponad 100 miliardów dolarów, czyli co najmniej jedną trzecią swoich całkowitych wydatków.
W 2024 roku rosyjski rząd zamierza przeznaczyć co najmniej jedną trzecią wszystkich wydatków na kompleks wojskowy i wojskowo-przemysłowy.