Site icon GEO Polityka

Wszystko dla zysku: rodzaje manipulacji na rynku kryptowalut

Opinia Rynek kryptowalut charakteryzuje się ogromną kapitalizacją, nic więc dziwnego, że wielu graczy na nim spekuluje. Oczywiście nie wszyscy są sumienni. Zastanówmy się, które metody manipulacji są bardziej powszechne na rynku kryptowalut niż inne.

Podszywanie się

Spoofing to praktyka polegająca na składaniu dużych zleceń (zleceń) zakupu lub sprzedaży kryptowaluty, a następnie anulowaniu ich przed zakończeniem. Celem takich działań jest wywołanie wśród uczestników rynku fałszywego wrażenia na temat związku pomiędzy podażą i popytem na konkretny zasób kryptograficzny. 

Jeśli zlecenie sprzedaży wydaje się zbyt duże, inwestorzy mogą założyć, że jakiś duży gracz otrzymał negatywne informacje poufne i powinien szybko wszystko sprzedać. Z drugiej strony wystawienie do zakupu ogromnego wolumenu może skłonić uczestników rynku do nieuzasadnionych przejęć.

W większości krajów na świecie fałszowanie jest nielegalne. Jednak jego zidentyfikowanie, a tym bardziej udowodnienie, jest dość trudne. W końcu składanie dużych zamówień samo w sobie nie jest czymś zabronionym. Należy także rozróżnić legalne praktyki od podszywania się.

Ogólnie rzecz biorąc, rozróżnienia tego dokonano z różnym powodzeniem: od 2019 r. Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych oskarża różnych inwestorów z całego świata o oszustwa związane z kryptowalutami, co skutkuje rzekomymi stratami finansowymi na kwotę ponad 2 miliardów dolarów.

< p> Z drugiej strony, rzeczywista skala problemu jest całkowicie niejasna. Na przykład niektórzy analitycy podejrzewali wymianę Bitfinex o spoofing, ale bez konsekwencji prawnych.

Wash trading

Wash trading (od angielskiego wash – czyścić, prać) to kolejna strategia manipulacyjna podczas handlu kryptowalutą. Tutaj, w przeciwieństwie do spoofingu, nie ma miejsca składanie dużych zamówień i ich późniejsze wycofywanie, ale po prostu kilka transakcji zakupu, a następnie natychmiastowa sprzedaż aktywa. Działania takie powtarzają się w krótkim czasie. Może je wykonać jedna osoba lub grupa osób.

Stwarza to wrażenie działalności handlowej. W końcu co daje jakakolwiek transakcja z aktywem kryptograficznym? Zgadza się, wolumen obrotu. Im jest ona większa, tym więcej uczestników rynku widzi zainteresowanie daną monetą. A to może prowadzić do podjęcia decyzji o inwestowaniu pieniędzy.

Dobrym przykładem może być rynek NFT, który w dużej mierze żyje dzięki szumowi. Korzystając z wash tradingu, możesz stworzyć fałszywe wrażenie ekscytacji wokół kolekcji NFT i sprzedać ją po wyższej cenie. Praktyka ta oczywiście rozkwitła w okresie świetności NFT.

Wykorzystywanie informacji poufnych

Informacje poufne, w skrócie inside, to dane, do których dostęp ma ograniczona liczba osób. Nie są nigdzie publikowane. Jeśli uzyskasz do nich dostęp, możesz przeprowadzić transakcję we właściwym czasie i osiągnąć niezły zysk.

Oczywiście takie działania są nielegalne. Po pierwsze dlatego, że uzyskanie takich informacji w sposób uczciwy jest mało prawdopodobne. Po drugie, zasadniczo wykorzystuje brak przejrzystości i regulacji rynku.

Jako przykład możemy ponownie spojrzeć na rynek NFT. W czerwcu 2022 r. były pracownik dużej platformy transakcyjnej został pierwszą osobą oskarżoną o wykorzystywanie informacji poufnych w odniesieniu do aktywów cyfrowych. Ujawnił poufne informacje o tym, jakie aktywa będą prezentowane na stronie głównej serwisu, co nie mogło nie wpłynąć na ich cenę.

Pompuj i wyrzuć

Pompowanie i zrzucanie (z angielskiego „pompowanie i dumping”) to schemat, w którym najpierw promuje się określony kryptowaluta na wszelkie możliwe sposoby, a następnie go porzuca. Aby zrealizować pierwszą część planu, wykorzystują różne metody rozpowszechniania fałszywych informacji: zamieszczanie fałszywych wiadomości, wysyłanie wiadomości e-mailem itp. 

Najczęściej pretekstem jest coś niesamowitego, np. wspomniana już informacja poufna i tak dalej. Z jakiegoś powodu ofiary nie zadają sobie pytania: „Dlaczego ktoś miałby mnie powiadamiać, jeśli posiada informacje poufne? Dlaczego sam nie może na to zasłużyć?”

W drugim etapie, gdy cena już wystarczająco wzrosła (zwykle o kilkaset procent), rozpoczyna się masowa wyprzedaż. Wykonują je ci, którzy pierwotnie zajmowali się overclockingiem. W rzeczywistości wszystko jest bardzo proste. Ktoś ma na rękach kiepski produkt i wielką chęć wzbogacenia się. Agresywnie go reklamują. Ktoś się na to nabiera i wtedy pojawia się rzeczywistość. Naturalnie pompowanie i wysypywanie jest nielegalne.

Przykładów nie trzeba szukać daleko, jest ich zbyt wiele. Spójrzmy na jeden, ale jest dość znany: Ethereum Max. Po bliższym przyjrzeniu się bezużyteczność tej monety stała się oczywista. Ale to wcale nie jest ważne, ponieważ jego twórcy zatrudnili do reklamy Kim Kardashian i Floyda Mayweathera (popularnego boksera w USA). To pozwoliło im napompować 250 milionów dolarów, a następnie porzucić aktywa, pozostawiając naiwną opinię publiczną bez pieniędzy.

Wnioski

Manipulacja na rynku kryptowalut często nie polega na bezpośrednim oszustwie lub oszustwie w dosłownym tego słowa znaczeniu, ale na „tworzeniu pozoru” zyskownego handlu, czy to fałszerstwa, handlu typu Wash, czy też pompowania i wyrzucania. Dlatego wielu inwestorów ma fałszywe wrażenie na temat aktywów i dynamiki ich wartości. Jednak w większości jurysdykcji takie praktyki są często nielegalne.

Niniejszy materiał i informacje w nim zawarte nie stanowią indywidualnej ani innej porady inwestycyjnej. Opinie redaktorów mogą nie pokrywać się z opiniami autora, portali analitycznych i ekspertów.

Источник: bits.media

Exit mobile version