Site icon GEO Polityka

Dlaczego pojawiły się osoby leworęczne: naukowcy odpowiedzieli na pytanie

Twitter LinkedIn

Dlaczego pojawiły się osoby leworęczne: badacze podobno są bliżej rozwiązania zagadki dominacji leworęczności, zidentyfikowawszy potencjalny mechanizm genetyczny tego zjawiska.

Taką informację podało źródło Inverse, donosi URA-Inform.

Co wpływa na formację leworęcznych?

Jeden z kluczowych czynników określających dominację ręki jest związany z asymetrią mózgu: jeśli dominuje lewa półkula, osoba staje się praworęczna, a jeśli dominuje prawa półkula, osoba staje się praworęczna. lewacy. Asymetria ta zaczyna pojawiać się już w trakcie rozwoju embrionalnego, co wskazuje na jej genetyczną naturę.

Praca naukowców

Badania naukowe zostały usprawnione poprzez wykorzystanie ludzkiego egzomu, czyli sekwencji wszystkich regionów genomu kodujących białka. Naukowcy z Holandii przeanalizowali dane zebrane w brytyjskim Biobanku od 300 tysięcy osób prawo- i leworęcznych, szukając rzadkich wariantów genetycznych związanych z dominacją dłoni. W wyniku tych poszukiwań odkryli potencjalnego „winowajcę”. — gen TUBB4B. Gen ten koduje białko zwane tubuliną, które odgrywa rolę w tworzeniu cylindrycznych mikrotubul.

Podsumowanie

Według badania: Najbardziej znaczący związek z leworęcznością miał gen TUBB4B, co wskazuje na znaczenie mikrotubul w asymetrii ludzkiego mózgu, która determinuje dominację ręki.

Chociaż mikrotubule są najmniejszymi strukturami komórkowymi, mogą mieć znaczący wpływ na powstawanie dominacji dłoni. Na przykład biorą udział w tworzeniu rzęsek i organelli komórkowych zapewniających ruch. Te mikrostruktury mogą być kluczowym czynnikiem w powstawaniu asymetrii w całych komórkach, co z kolei wpływa na rozwój mózgu. W ten sposób naukowcy odpowiedzieli na pytanie, dlaczego pojawili się leworęczni.

Kolejna cecha leworęcznych

Co ciekawe, leworęczni mają wariant genetyczny TUBB4B, odpowiedzialny za różne tubuliny, występuje znacznie częściej niż u osób praworęcznych, co podkreśla jego związek z dominacją lewej ręki. Jednak nie u wszystkich leworęcznych stwierdzono ten rzadki wariant genetyczny, co wskazuje na złożoną i wieloskładnikową naturę tego zjawiska. W rzeczywistości sprawia to, że leworęczni są na swój sposób wyjątkowymi ludźmi, którzy mogą bardzo różnić się od innych.

Jak już informowaliśmy, naukowcy rozmawiali o głównej zagadce kotów, której ludzkość nie jest w stanie rozwiązać.

>
Źródło informacji

Exit mobile version