Site icon GEO Polityka

Bloomberg: Byli przyjaciele Sama Bankmana-Frieda również staną przed sądem

Po skazaniu byłego szefa upadłej giełdy kryptowalut FTX uwaga śledztwa zwróciła się jego najbliżsi współpracownicy, którzy przeciwstawili się zhańbionemu szefowi w sądzie.

Sąd Południowego Okręgu Nowego Jorku oceni zakres odpowiedzialności w wielomiliardowej sprawie o oszustwo grupy FTX dokonanej przez Caroline Ellison, Nishad Singh i Gary'ego Wanga, wynika ze źródeł Bloomberga. Wszyscy trzej byli bliscy przyjaciele Sama Bankman-Frieda przyznali się do winy, zawarli ugodę, a także dobrowolnie zgodzili się na składanie przed prokuratorami zeznań przeciwko byłemu szefowi FTX w nadziei uzyskania łagodniejszego wyroku.

„Wszyscy trzej odegrali centralne role w sprawie FTX i przedstawili ławie przysięgłych emocjonalny dramat, który przykuł jej uwagę i dał obraz tego, co się wydarzyło. Sądowi byłoby trudno udowodnić tak złożoną sprawę bez informacji poufnych” – przyznał były prokurator federalny Jordan Estes.

Większość ekspertów prawnych zgadza się, że w społeczeństwie nastąpiła zmiana w kierunku łagodniejszych wyroków. A w przypadku FTX stosunkowo młody wiek byłych menedżerów FTX oraz aktywna współpraca w śledztwie mogą działać na ich korzyść.

„W zdecydowanej większości przypadków pracownicy umysłowi nie otrzymują kary więzienia” – dodał Jordan Estes.

Nie oznacza to jednak, że Ellison, Singh i Wang będą mogli uniknąć kary więzienia. Sąd oczekuje na list od władz opisujący, w jaki sposób działania byłych pracowników FTX pomogły w dochodzeniu w sprawie przestępstwa. Czy przekazane informacje były przydatne i wartościowe? Ostateczna decyzja w sprawie Ellisona, Singha i Wanga należy do sędziego federalnego.

Prokuratorzy federalni twierdzą, że sprawa dotycząca giełdy FTX jest jedną z największych spraw dotyczących oszustw finansowych w historii Stanów Zjednoczonych. I największy w ostatniej dekadzie, co stawia go na równi z takimi sprawami, jak oszustwo Enronu i oszustwo Berniego Madoffa.

W czwartek 28 marca sąd w Nowym Jorku ogłosił wyrok byłego dyrektora generalnego Grupy FTX, Sama Bankmana-Frieda. Były kryptomiliarder został uznany winnym wszystkich postawionych mu przez prokuraturę zarzutów i musi trafić do więzienia na 25 lat

Источник: bits.media

Exit mobile version