Site icon GEO Polityka

Ukąszenie starego kleszcza spowodowało zapalenie mięśnia sercowego: 18-letni chłopiec leczy się we Lwowie z powodu boreliozy

Lekarze mówili też, jak zapobiegać boreliozie.

We Lwowskim Okręgowym Szpitalu Zakaźnym trwa leczenie 18-letniego chłopca, u którego zdiagnozowano boreliozę (boreliozę). Osiem lat temu faceta ugryzł kleszcz, ale na czas nie zwrócono uwagi na dalsze objawy, więc choroba doprowadziła do powikłań – zapalenia akrodermii. U pacjenta zdiagnozowano także zapalenie mięśnia sercowego (zapalenie mięśnia sercowego), które również było spowodowane nieleczoną boreliozą.

Mówiła o tym specjalistka chorób zakaźnych Karina Kalaidina.

Zdaniem lekarza osiem lat temu w Karpatach pewien mężczyzna został ukąszony przez kleszcza. Około miesiąc później na skórze twarzy i tułowia pojawiły się rumieniowe wysypki – czerwone plamy w postaci pierścieni, znane jako jeden z objawów boreliozy. Wtedy nikt nie zwrócił się do lekarzy o pomoc i nie leczył boreliozy, a rumień po pewnym czasie zniknął.

“Około miesiąca później dziecko zaczęło odczuwać bóle stawów. I były one tak silne, że musiał udać się do lekarza. Potem wykryli boreliozę, ale nie leczyli jej prawidłowo. A teraz od czasu do czasu bolą go stawy Poza tym wysypki charakterystyczne dla zapalenia skóry akrodermii to trzeci etap boreliozy” – mówi Kalaidina.

Lekarze wysłali pacjenta do szpitala zakaźnego we Lwowie. Wszystkie badania na boreliozę u młodego mężczyzny wypadły pozytywnie. Zdiagnozowano u niego także zapalenie mięśnia sercowego (zapalenie mięśnia sercowego), które również było spowodowane nieleczoną boreliozą.

Obecnie trwa 28-dniowe leczenie młodego mężczyzny. Facet bierze konkretny antybiotyk. Lekarze czekają, jak organizm na to zareaguje i czy będzie pozytywny wynik.

Specjalistka przyznaje, że w swojej praktyce lekarskiej nie miała do czynienia z taką chorobą – to jej pierwszy pacjent z tym stadium boreliozy.

Zastępca dyrektora medycznego Szpitala Chorób Zakaźnych Andrei Orfin twierdzi, że zapalenie akrodermii występuje bardzo rzadko. Ostatni przypadek miał miejsce w 2012 roku, wtedy zachorował mieszkaniec Zakarpacia.

Borelioza: przyczyny, objawy i leczenie

Jak już informowało TSN.ua, większość przypadków infekcji < mocny>zarejestrowane w okresie od maja do listopada. Jest to okres dużej aktywności kleszczy ixodid i tylko jedna trzecia pacjentów pamięta epizod ukąszenia przez kleszcza.

< p>Okres inkubacji choroby wynosi od 1 do 45 dni (średnio 7-14 dni). Podatność ludzi na tę chorobę jest wysoka, a patogen nie przenosi się z osoby chorej na osobę zdrową.

Według ekspertów z Centrum Zdrowia Publicznego borelioza może przebiegać w kilku stadiach:

Jak zapobiegać boreliozie

Nie ma szczepionki przeciwko boreliozie z Lyme. Aby zapobiec zasysaniu kleszczy, eksperci radzą: przed udaniem się do miejsc, w których mogą występować kleszcze, stosować środki odstraszające i odzież ochronną, a po przebywaniu na łonie natury dokładnie sprawdzać ubranie i skórę w trakcie i po wizycie w lesie lub parku.

< h3>Jak rozpoznać ukąszenie kleszcza?

W miejscu ukąszenia kleszcza pojawia się czerwona grudka z wyraźnymi krawędziami. Następnie strefa przekrwienia rozszerza się, a środek blednie. W niektórych przypadkach rumień, który zwykle jest bezbolesny i nie swędzi, może mieć jednolite czerwone tło.

Kiedy lekarze przepisują antybiotyki?

Przypomnijmy, że lekarze apelują do Ukraińców, aby nie próbowali odrywać kleszcza, jeśli zaczął już pić krew, gdyż może to spowodować tylko pogorszyć sytuację. W przypadku ukąszenia przez kleszcza należy natychmiast zgłosić się do lekarza lub do najbliższej izby przyjęć.

Przeczytaj także:

tsn.ua

Exit mobile version