Site icon GEO Polityka

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania zawierają pierwszą na świecie dwustronną umowę w sprawie bezpieczeństwa sztucznej inteligencji

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania podpisały przełomowe porozumienie w sprawie sztucznej inteligencji, ponieważ sojusznicy jako pierwsze kraje formalnie współpracowały przy testowaniu i ocenie ryzyka związanego z nowymi modelami sztucznej inteligencji (AI). O tym informuje Financial Times.

Przeczytaj telegram kanał Ministerstwo Skarbu: najważniejsze wiadomości finansowe

Porozumienie podpisane w poniedziałek w Waszyngtonie przez brytyjską sekretarz ds. nauki Michelle Donelan i amerykańską sekretarz handlu Ginę Raimondo określa, w jaki sposób oba rządy będą łączyć wiedzę techniczną, informacje i talent. o bezpieczeństwie sztucznej inteligencji.

Porozumienie jest pierwszą na świecie dwustronną umową dotyczącą bezpieczeństwa sztucznej inteligencji. Dzieje się tak, gdy rządy nawołują do większej regulacji zagrożeń egzystencjalnych związanych z nowymi technologiami, takimi jak wykorzystanie sztucznej inteligencji do niszczycielskich cyberataków lub rozwój broni biologicznej.

„W przyszłym roku naprawdę musimy działać szybko, ponieważ nowe rzeczy wyjdzie.” generacja modeli (AI), które mogą całkowicie zmienić zasady gry, a nie znamy jeszcze pełnych możliwości, jakie zaoferują” – powiedział Donelan.

W szczególności porozumienie umożliwi wymianę doświadczeń nowemu brytyjskiemu Instytutowi Bezpieczeństwa Sztucznej Inteligencji (AISI), utworzonemu w listopadzie, i jego nieuruchomionemu jeszcze odpowiednikowi w USA. Instytuty będą również współpracować nad niezależną oceną prywatnych modeli sztucznej inteligencji stworzonych przez firmy takie jak OpenAI i Google.

Nowe partnerstwo wzorowane jest na partnerstwie między Centralą ds. komunikacji rządu Wielkiej Brytanii (GCHQ) a Stanami Zjednoczonymi Agencja Bezpieczeństwa Narodowego ściśle współpracująca w kwestiach wywiadu i bezpieczeństwa.

„Fakt, że Stany Zjednoczone, wielki kraj zajmujący się sztuczną inteligencją, podpisują z nami, Wielką Brytanią, tę umowę, wiele mówi o tym, jak się czujemy przoduje w dziedzinie bezpieczeństwa sztucznej inteligencji” – zauważyła Donelan.

Dodała, że ​​ponieważ wiele wiodących firm zajmujących się sztuczną inteligencją ma siedziby w Stanach Zjednoczonych, wiedza specjalistyczna rządu USA jest kluczowa zarówno dla zrozumienie zagrożeń związanych ze sztuczną inteligencją i zapewnienie, że firmy przestrzegają swoich obowiązków.

minfin.com.ua

Exit mobile version