Site icon GEO Polityka

Na obrazie Leonarda da Vinci odkryto przedmiot, który faktycznie istnieje (foto)

Twitter LinkedIn

Długoterminowe wysiłki naukowców mające na celu zbadanie dzieł Leonarda da Vinci niedawno doszły do ​​skutku, gdy prawdziwe lokalizację jednego z krajobrazów przedstawionych na jego płótnie.

Taką informację podał T4, podaje URA-Inform.

Za pomocą drona zespół włoskich badaczy odkrył, że przedstawiony most to starożytny etrusko-rzymski most Romito, znajdujący się w Latenie w Arezzo (Toskania, Włochy).

Historyk Silvano Vinceti, szef Komitetu Narodowego for the Assessment of Cultural Heritage, organizacji specjalizującej się w badaniach nad da Vinci, podzieliła się tym niesamowitym odkryciem.

Lokalizacja mostu, widocznego nad lewym ramieniem Mony Lisy, była od dawna przedmiotem badań, ale obecnie badacze mogą potwierdzić jego dokładną lokalizację.

W przeszłości most przy ul. Bobbio (Piacenza) i most w Buriano (Arezzo), ale uważa się, że most Romito jest dokładnie taki, jak na obrazku.

Z mostu pozostał tylko jeden łuk, ale według Vincetiego w latach 1501–1503 był on znacznie obciążony ruchem. Most ten, zbudowany przez Rzymian, składał się z czterech łuków i był częścią drogi, która skracała trasę pomiędzy Arezzo, Fiesole i Florencją. W tym czasie Leonardo przebywał w regionie, pracując najpierw dla Cesare Borgii, a następnie dla Piera Soderiniego, Gonfaloniere Republiki Florenckiej.

Vinceti zauważył, że zdjęcia krajobrazu wykonane za pomocą drona w wielu przypadkach odpowiadają opisowi mostu Leonarda, w tym cechom terenu i krętemu biegowi rzeki Arno, dokładnie tak, jak przedstawiono na obrazie. Badanie obejmowało również wirtualną rekonstrukcję mostu, co potwierdziło jego podobieństwo do obrazu na portrecie. Dokumenty historyczne również odegrały ważną rolę, potwierdzając, że Leonardo często odwiedzał ten obszar, zwłaszcza Fiesole, gdzie przebywał ze swoim wujem księdzem imieniem Amadori.

Analizując zdjęcia z dronów i dokumenty historyczne, Vinceti i jego zespół również z pewnością ustalili krajobraz przedstawiony po lewej stronie portretu Mony Lisy. Krajobraz ten był zespołem skał w dolinie górnej rzeki Arno, który Leonardo da Vinci zapisał w swoim słynnym rękopisie Codex Hammer (lub Codex Leicester) datowanym na lata 1506–1510.

Te odkrycia nie tylko pomagają lepiej zrozumieć kontekst i historię powstania jednego z najbardziej tajemniczych dzieł sztuki, ale także pokazują, jak nowoczesna technologia może otworzyć nowe horyzonty w badaniach historycznych i artystycznych.

Przypominamy, że już wcześniej pojawiały się doniesienia, że ​​Ukrainę pokrywa pustynny pył: eksperci mówili o zagrożeniach i udzielali porad.

Źródło informacji

Exit mobile version