Site icon GEO Polityka

Dlaczego powinniśmy dążyć do cichej satysfakcji, a nie maksymalnego szczęścia

Jako szczęśliwa osoba, Dzherelo: freepik.com < i class="rbi rbi-share">

Kiedy mówimy o „szczęściu” lub o nauce bycia szczęśliwym, możesz pomyśleć o intensywnych chwilach niepohamowanej radości: o zdobyciu nowej pracy, zjedzeniu czegoś naprawdę pysznego lub otrzymaniu ekscytującej wiadomości zmieniającej życie (wygrana na loterii?). Te obszary przyjemności z pewnością mają swoje miejsce w naszym życiu. Ale jak mówi dr Elissa Epel, nie mogą one być naszym głównym celem.

TreśćJak nauczyć się odczuwać szczęście: zmień swoje nastawienie do niego Wolaj cichą satysfakcję niż szczyty szczęścia

Zamiast tego powinniśmy dążyć do bardziej zrównoważonego i cichego zadowolenia. Co to jest i dlaczego jest tak ważne? WomanEL opowie Ci o tym teraz.

Jak nauczyć się odczuwać szczęście: zmień swoje nastawienie do niego

„Przypływ szczęścia często wynika ze zjedzenia czegoś, zjedzenia czegoś, kupienia czegoś lub osiągnięcia czegoś”. Doktor Epel, profesor na Wydziale Psychiatrii Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco, mówi Stylist. „Nie możemy długo utrzymać tych bardzo przyjemnych stanów.”

Problem ze szczytami szczęścia polega nie tylko na tym, że trudno je utrzymać, ale także na tym, że często po nich następują upadki. Poza tym nie mogą trwać wiecznie. Wielka przyjemność jest ulotna. I nawet jeśli trwa to dłużej, niż się spodziewaliśmy, szybko przyzwyczajamy się do tego uczucia i przestajemy je doceniać. To hedoniczna adaptacja, która wyjaśnia, dlaczego dziesiąty kawałek lodów nie smakuje tak dobrze jak pierwszy. Albo dlaczego radość z nowej pracy szybko gaśnie.

„Nawet po ważnym, radosnym wydarzeniu szybko wracamy do naszego zwykłego poziomu szczęścia” – zauważa Epel w swojej książce.

Co więcej, sama kolejka górska tego szczęścia może mieć szkodliwy wpływ na nasze samopoczucie psychiczne. Dr Epel pisze: „Nawet jeśli masz dużo wzlotów, okazuje się, że im więcej wzlotów i upadków pozytywnych emocji doświadczasz w ciągu dnia, tym bardziej cierpisz, pogarszając zdrowie psychiczne i zmniejszając napięcie nerwu błędnego. Regularne wahania pozytywnego nastroju są nawet powiązane z wcześniejszą śmiertelnością.”

Wolę ciche zadowolenie niż szczyty szczęścia

Dlaczego nie musisz gonić za szczęściem , Źródło: freepik.com

Zamiast gonić szczyty szczęścia (a potem cierpieć z powodu nieuniknionych upadków, które się z nimi wiążą), powinniśmy dążyć do niższej, bardziej zrównoważonej fali satysfakcji. Ale jak to właściwie wygląda?

Dobra wiadomość jest taka, że ​​chociaż szczęście zwykle zależy od czynników zewnętrznych (dobre jedzenie, pieniądze, seks), spokojne zadowolenie można zazwyczaj uzyskać od wewnątrz… i za darmo .

Epel wierzy, że zadowolenie składa się z trzech elementów: umiejętności dostrzegania chwil radości i cieszenia się nimi, utrzymywania pozytywnych kontaktów społecznych oraz poczucia celu. Jeśli cenisz te mniejsze, mniej intensywne środki do szczęścia – nasze relacje z bliskimi, poczucie, że nasza praca ma sens, tę odrobinę przyjemności wiatru na twarzy – wyjdzie ci to na dobre.

„Ankiety pokazują, że ludzie, którzy aktywnie dążą do szczęścia, przeceniają jego koncepcję lub uważają, że powinni być szczęśliwi przez większość czasu, należą do najbardziej nieszczęśliwych” – mówi Epel. „Dlatego pogoń za szczęściem nie jest kluczem do szczęścia: cicha satysfakcja jest o wiele lepszym sposobem.”

Nauka doceniania tych spokojniejszych chwil satysfakcji i opierania się pokusie pogoni za wielkimi, ekscytującymi impulsami jest praktyka, która będzie wymagała pracy. Trudno nie faworyzować jasnej, błyszczącej rzeczy nad czymś, co w porównaniu z nią wydaje się znacznie mniej błyszczące.

Kluczem jest przypomnienie sobie faktów: cicha satysfakcja jest dla ciebie lepsza i zawsze jest dostępna

Powiedzieliśmy Ci również, jakie nawyki pomogą Ci poczuć więcej szczęścia i miłości do życia.

Źródło informacji

Exit mobile version