Site icon GEO Polityka

Czy koktajle podnoszą poziom cukru we krwi? Nieoczekiwana odpowiedź ekspertów

Natura i korkowatość koktajli, Dzherelo: freepik.com < i class="rbi rbi-share">

Jeśli chodzi o szybkie, łatwe i zdrowe śniadania, często królują koktajle. Uważają, że soki są zdrowsze. Ale, jak można się spodziewać, w dobie paniki związanej z obniżaniem poziomu cukru we krwi, koktajle są teraz na pierwszym planie.

TreśćJak utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi: czy koktajle są dla ciebie złe? Czy całe owoce są lepsze od koktajli? 3 sposoby na przygotowanie smoothie pożywnego, aby utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi Użyj nie więcej niż 2 owoców Dodaj błonnik Doładuj białko

Oni mówią, że koktajle szybko go podnoszą, bo nie zawierają błonnika. Ale czy tak jest? Czy warto zrezygnować ze smoothie? Oto, czego dowiedziała się WomanEL.

Jak utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi: czy koktajle są szkodliwe?

Nie musimy się martwić normalnymi wahaniami poziomu glukozy we krwi spowodowanymi pokarmami takimi jak owoce lub koktajle, ponieważ ludzie osoby, które nie chorują na cukrzycę, są w stanie sobie z nią poradzić bez szkody.

Innymi słowy, dla większości z nas cały ten szum wokół skoków glukozy to tylko szum. „Zranienie jest całkowicie normalną funkcją ludzkiego organizmu i dla większości ludzi nie stanowi problemu” – mówi Rohini Baekal, dietetyk i współautorka książki Life Without PCOS.

„Po spożyciu węglowodanów (takich jak owoce i warzywa) rozkładają się one na cukry, które dostają się do krwioobiegu i dostarczają energię mięśniom”. Mówi, że koktajl zawierający wyłącznie owoce będzie miał większy wpływ na poziom cukru we krwi niż koktajl z dodatkową ilością tłuszczu i białka, ale sam „skok” nie jest czymś, czym należy się martwić i nie ma na to przekonujących dowodów. są szkodliwe dla osób bez cukrzycy.

Mówi więc, że koktajle to „całkowicie” zdrowy posiłek lub przekąska. Ale twierdzi też, że koktajle powinny być czymś więcej niż tylko mieszanką owoców, warzyw i wody. „Mogą być świetnym nośnikiem składników odżywczych, takich jak zdrowe tłuszcze, w tym mleko roślinne, awokado, jogurt sojowy, mielone siemię lniane, nasiona chia, orzechy, masła orzechowe czy tahini, które sprawiają, że koktajle są bardziej sycące. Składniki te zwiększają również zawartość białka – możesz nawet użyć jedwabistego tofu lub wegańskiego proszku białkowego.

„Na wierzch połóż masło orzechowe i dodaj trochę granoli na chrupkość lub świeżych owoców i nasion. Możesz także dodać świeże zioła, takie jak mięta dla orzeźwiającego smaku lub cynamon.”

Czy całe owoce są lepsze od koktajli?

Czy jedzenie całych owoców ma jakieś zalety? „Dla mnie, jako dietetyka, jedzenie czy siekanie owoców nie jest wielkim problemem” – mówi Sophie Medlin, dyrektor i specjalista ds. żywienia w CityDietitians. „Dopóki ludzie będą jeść dużo roślin, wszystko będzie dobrze. Jednak siekanie owoców i warzyw oznacza, że ​​otrzymujesz mniej nierozpuszczalnego błonnika (rodzaj błonnika pochodzącego ze skórki i nasion), co może zmniejszyć objętość stolca, utrudniając jego poruszanie się w jelitach. Ale twierdzi też, że koktajle zawierają dużo rozpuszczalnego błonnika, więc bakterie jelitowe nadal będą miały co jeść.

Jedynymi osobami, którym w większości przypadków lepiej jest jeść pełnowartościową żywność zamiast koktajli, są osoby mające problemy z kontrolą poziomu cukru we krwi, na przykład kobiety z PCOS lub stanem przedcukrzycowym.

3 sposoby na utworzenie koktajl pożywny, pozwalający utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi

Jak zrobić pożywny koktajl Źródło: freepik.com

Dr Idress Mughal (znany również jako Dr. Idz) oferuje trzy wskazówki, jak przygotować najbardziej pożywny koktajl:

Użyj nie więcej niż 2 owoców

Oprócz mleka zaleca spożywanie dwóch owoców i większej ilości warzyw. Jeśli obawiasz się o cukier, zrób z jednego z tych owoców jagodę, ponieważ są one zwykle mniej słodkie i bogate w przeciwutleniacze i inne mikroelementy. Pamiętaj tylko, że mieszanie bananów i jagód może zniszczyć składniki odżywcze jagód, dlatego warto trzymać je oddzielnie.

Dodaj błonnik

Dodanie większej ilości błonnika spowolni produkcję energii, co oznacza, że ​​Twój koktajl zapewni uczucie sytości na dłużej.

Załaduj białko

< p >Dodaj źródło białka, takie jak jogurt grecki lub roślinny proszek białkowy, aby zrównoważyć makroskładniki odżywcze.

Jeśli zdecydujesz się wypić koktajl przed treningiem, musisz zachować ostrożność. W niektórych przypadkach jest to zły pomysł.

Źródło informacji

Exit mobile version