Site icon GEO Polityka

Kod na kod: jak język programowania Python jest używany w branży kryptograficznej

Najpopularniejszy język programowania już dawno zadomowił się w świecie blockchain i kryptowalut. Opiszmy pokrótce główne biblioteki i projekty w Pythonie.

Programowanie w przemyśle

Trudno sobie wyobrazić, jak bardzo nasze życie zależy od kodu programu. Kryptoświat istnieje w dużej mierze tylko dzięki niemu. Na świecie istnieje wiele języków programowania, z których wiele jest powszechnie używanych w projektach kryptograficznych, a niektóre zostały nawet stworzone specjalnie dla tego środowiska. 

Tak, kod Bitcoina został napisany w C++, ale od jego powstania powstało wiele innych projektów realizowanych w różnych językach programowania. A Python jest daleki od ostatniego. Wręcz przeciwnie, stoi na czele rozwoju technologii blockchain.

Python to najpopularniejszy język programowania na świecie. Oceny popularności języków plasują Pythona na pierwszym miejscu z dużą przewagą (przykładowo: Tiobe lub PYPL). Ale jak wiadomo, branża kryptowalut ma swoją specyfikę. Czy Python jest na tyle dobry, aby całkowicie podbić ten obszar ludzkiej aktywności?

Co to jest Python

Zacznijmy od krótkiej wycieczki do natury samego języka i tego, co uczyniło go najpopularniejszym na świecie.

Python jest językiem programowania wysokiego poziomu ogólnego przeznaczenia. Krótko mówiąc: jest to język przyjazny programistom i ma najszerszy zakres zastosowań. Jednak oprócz Pythona istnieje wiele takich języków.To, co odróżnia Python od innych, to jego zdolność do uwzględnienia doskonałego zestawu przydatnych cech, które pomogły zdobyć miłość programistów.

  • Przejrzysta składnia, który pozwala na wygodne pisanie i czytanie programów w języku Python. Dla tych, którzy znają przynajmniej trochę angielski, zrozumienie podstawowej składni będzie dość łatwe.

  • Python jest językiem programowania o wielu paradygmatach , to znaczy obsługuje różne paradygmaty.

  • Python jest językiem interpretowanym . Oznacza to, że wiersze kodu są wykonywane natychmiast, bez konieczności kompilowania całego programu. Dzięki temu można szybko znaleźć i naprawić błędy.

  • Szerokie wsparcie. Im bardziej popularny jest język, tym większa społeczność będzie go wspierać. Dostępnych jest wiele materiałów i zasobów ułatwiających naukę i pracę w Pythonie.

  • Python ma ogromną liczbę bibliotek. Jest to, najprościej mówiąc, kod już napisany przez kogoś, z czego mogą korzystać inni programiści. Oznacza to, że wystarczy zaimportować gotową bibliotekę i od razu skorzystać z jej funkcjonalności, bez wymyślania koła od zera. Istnieją biblioteki do różnorodnych zastosowań: od pracy z obrazami po sieci neuronowe, złożone badania matematyczne lub uczenie maszynowe.

  • Najważniejsze jest to, że jesteśmy prezentowani z wygodnym, łatwym do nauczenia się, ale jednocześnie potężnym i uniwersalnym językiem programowania, który zyskał ogromną popularność na świecie. A co ze światem kryptowalut?   

    Czy można stworzyć blockchain w Pythonie

    Oczywiście i to stosunkowo proste. Oczywiście nie podamy tutaj kodu ani nie napiszemy szczegółowego przewodnika, podobnych rzeczy można znaleźć w Internecie pod dostatkiem (na przykład tutaj). Zauważmy tylko, że większość pracy wykonali już twórcy bibliotek, zatem pisząc blockchain, można spokojnie polegać na gotowych rozwiązaniach, a nie pisać od zera.

    Na przykład biblioteka hashlib pomoże Ci utworzyć hash, a popularna funkcja datetime umożliwi dodawanie znaczników czasu dla bloków. W przypadku żądań możesz skorzystać z biblioteki Requests i w zasadzie najprawdopodobniej będzie dostępna gotowa biblioteka do każdego typowego zadania w Pythonie.

    Oczywiście istnieje wiele bibliotek zarówno dla kryptowalut, jak i blockchain. W PyPI: katalog pakietów Pythona dla słowa kluczowego blockchain  Jest 1408 projektów. Przyjrzyjmy się niektórym z nich.

    Podstawowe biblioteki kryptograficzne w Pythonie

    Podzielmy biblioteki według obszaru zastosowania.

    Bitcoin

    Bitcoin to biblioteka do pracy z Bitcoinem. Umożliwia wygenerowanie klucza prywatnego (prywatnego), klucza publicznego (publicznego) i adresu Bitcoin.

    Portfele. Python posiada wiele bibliotek, które umożliwiają tworzenie adresów Bitcoin i otrzymywanie kryptowaluty. Na przykład bitcoinlib, portfel handlowy HD.

    Ethereum

    web3.py  – biblioteka Pythona do interakcji z Ethereum. Zwykle używany w zdecentralizowanych aplikacjach (dApps), aby pomóc w wysyłaniu transakcji, interakcji z inteligentnymi kontraktami, czytaniu danych blokowych i tak dalej.

    eth-utils to kolejna biblioteka Ethereum, która zawiera kilka popularnych funkcji i klas, których programiści blockchain używają do interakcji z siecią.

    py-evm  – implementacja maszyny wirtualnej Ethereum napisana w Pythonie.

    eth-tester to biblioteka tworząca środowisko programistyczne omijające proces synchronizacji blockchain. Zamiast tego tester łączy się z symulowanym węzłem Ethereum z luźnymi uprawnieniami i fikcyjną walutą, na której można testować aplikacje.

    py-solc-x  – biblioteka do kompilacji inteligentnych kontraktów w Solidity.

    Bezpieczeństwo

    Mythril to narzędzie do oceny bezpieczeństwa kodu bajtowego EVM. Wykrywa luki w zabezpieczeniach inteligentnych kontraktów tworzonych na Ethereum, Hedera, Quorum, Vechain, Roostock, Tron i innych blockchainach kompatybilnych z EVM.

    Slither to platforma do analizy statycznej Solidity napisana w Pythonie. Umożliwia wykrywanie luk w zabezpieczeniach i ulepszanie inteligentnego kodu kontraktu.   

    Woke to kolejna platforma do testowania bezpieczeństwa i kontraktów w Solidity.

    Inne kryptowaluty i projekty

    Wiele projektów w branży kryptowalut wspiera w mniejszym lub większym stopniu rozwój w Pythonie. 

    SolanaPy – biblioteka do interakcji z Solaną.

    CosmPy to biblioteka języka Python do interakcji z sieciami blockchain oparta na pakiecie Cosmos SDK. CosmPy może służyć do przesyłania tokenów, wdrażania i interakcji z inteligentnymi kontraktami.

    xrpl-py  – biblioteka Pythona do interakcji z XRP.

    Handel i giełdy

    CCXT (CryptoCurrency eXchange Trading) to biblioteka służąca do współpracy z giełdami kryptowalut. CCXT zapewnia dostęp do danych rynkowych w celu przechowywania, analizy, wizualizacji, tworzenia wskaźników, handlu algorytmicznego, testowania strategii, programowania botów i innego oprogramowania związanego z handlem i giełdą.

    Web3-Ethereum-Defi  to niskopoziomowa biblioteka Pythona służąca do wyodrębniania danych handlowych DeFi z różnych łańcuchów bloków.

    Istnieją biblioteki dla dużych giełd, na przykład:

  • Python Binance zapewnia interfejs do interakcji z giełdą Binance w celu kupna lub sprzedaży kryptowalut . Możesz także stworzyć na nim własnego bota handlowego;

  • Bitfinex  – biblioteka do pracy z giełdą o tej samej nazwie;
  • CoinBase jest oficjalną biblioteką giełdy.

  • Ceny kryptowalut

    BitcoinAverage, Cryptocompare  – dostawcy API. Umożliwia śledzenie cen i kursów kryptowalut. Do użytku komercyjnego należy uzyskać klucz API.

    Forex Python to darmowa biblioteka, która pozwala uzyskać ceny (w tym historyczne) Bitcoinów w różnych walutach.

    To oczywiście nie jest pełna lista wyspecjalizowanych bibliotek ułatwiających pracę z blockchainem i kryptowalutami w Pythonie. Powyższe jednak wystarczy, aby wyrobić sobie opinię o popularności tego języka wśród twórców rozwiązań dla branży.

    Istniejące już projekty w Pythonie

    Chociaż Python nie jest oczywistym językiem kandydującym do tworzenia łańcuchów bloków (ponieważ zwykle preferowane są inne), istnieje kilka kryptowalut napisanych specjalnie w Pythonie.

    Chia. Kryptowaluta, w której pharming (analogicznie do miningu w terminologii Chia) opiera się na ilości przydzielonej pamięci. Kod napisany jest w Pythonie. Chia oferuje unikalny algorytm konsensusu – dowód czasoprzestrzeni (PoSt). Obsługuje również inteligentne kontrakty.

    Lamden to wysokowydajna platforma blockchain oparta na języku Python, służąca do tworzenia zdecentralizowanych aplikacji (dApps).

    Bittensor to zdecentralizowany projekt poświęcony sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowemu. Jak wiadomo, Python jest niezwykle popularny w tych obszarach nauki, nic więc dziwnego, że Bittensor wykorzystuje Pythona w swoim zdecentralizowanym ekosystemie.

    Choć dość trudno wymienić duże projekty w świecie kryptowalut, które zostały w całości napisane w Pythonie, nie należy lekceważyć jego znaczenia. Wiele mniejszych projektów aktywnie korzysta z tego języka. A biorąc pod uwagę liczbę programistów Pythona, łatwo założyć, że liczba takich projektów będzie tylko rosła.

    Podsumowanie

    Najpopularniejszy język programowania naszych czasów cieszy się bardzo dobrą opinią wśród przedstawicieli świata kryptowalut. Powodów jest ku temu wiele: funkcjonalność pozwala na wdrażanie na nim skomplikowanych projektów, a szerokie wsparcie programistów na całym świecie zapewnia dobry rozwój.Pojawiają się wyspecjalizowane biblioteki, które ułatwiają pisanie programów. Biorąc pod uwagę jego obecną popularność, jest wysoce prawdopodobne, że obecność Pythona w świecie blockchain i kryptowalut będzie z czasem tylko rosnąć.

    Источник: bits.media

    Exit mobile version