Site icon GEO Polityka

Terapia sztuką: na czym polega i jak praktyka pomaga przywrócić energię

Terapia sztuką. Dzherelo: pinterest.com < /i>

Współczesne życie, pełne stresu i aktywności fizycznej, może prowadzić do wyczerpania się naszych sił witalnych energia. Terapia sztuką jako jedna z odmian arteterapii jest niezbędna w przywracaniu sił duchowych i stanowi ważny aspekt utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia – pisze WomanEL.

TreśćCzym jest arteterapiaDefinicjaZałożyciel arteterapiiTechniki terapii artystycznejJak praktyka pomaga przywrócić energięMandalaSymetryczne rysunki i kwiatyPejzażeMotywy naturySztuka przeciw chorobom. Źródło: pinterest.com

Czym jest arteterapia

Definicja

Terapia sztuką to gałąź psychoterapii, która wykorzystuje proces twórczy w celu poprawy i wzmocnienia dobrego samopoczucia fizycznego, psychicznego i emocjonalnego. Opiera się na przekonaniu, że twórcza ekspresja pomaga ludziom rozwiązywać konflikty i problemy, rozwijać umiejętności interpersonalne, zarządzać zachowaniem, redukować stres oraz zwiększać poczucie własnej wartości i samoświadomości.

Założyciel arteterapii

Założycielem i dyrektorem firmy jest Adrian Hill, brytyjski artysta żyjący w XX wieku. Pod koniec lat trzydziestych, lecząc się na gruźlicę, odkrył, że rysowanie poprawia mu samopoczucie.

Definicja „arteterapii” została po raz pierwszy użyta przez Hilla w 1942 r. Jego książka „Sztuka Przeciw Chorobom” ukazała się w 1945 roku.

Każdy rodzaj sztuki może mieć korzystny wpływ na stan pacjentów. Z plasteliny można nie tylko rysować czy rzeźbić, ale także palić drewno, układać mozaiki, szyć, robić na drutach i haftować. Wszystko zależy wyłącznie od możliwości finansowych pacjentów i kliniki.

Arteterapia jako jedna z odmian arteterapii. Źródło: pinterest.com

Techniki arteterapeutyczne

Artystyczne techniki psychoterapeutyczne stanowią cenne uzupełnienie diagnostyki i leczenia depresji. Twórcza aktywność zapewnia poczucie kontroli i siły osobom, które mogą czuć się bezradne i bezsilne w obliczu choroby lub urazu.

Proces tworzenia czegoś może przywrócić poczucie woli, celu i radości z wyniku aktywności, co może być szczególnie istotne w leczeniu depresji.

Rysunek pozwala ludziom wyrazić siebie twórczo, a także zapewnia poczucie kontroli i skupienia. Może to być czynność medytacyjna i relaksująca, która odwraca uwagę umysłu od czynników stresogennych i pomaga zmniejszyć niepokój.

Najczęstsze techniki terapii sztuką:

Jak praktyka pomaga przywrócić energię

Źródła energii witalnej mogą być różnorodne, zarówno dostarczane przez naturę, jak i wewnętrzny świat człowieka. Aby złagodzić stres i odnowić energię życiową, psychologowie zalecają stosowanie dowolnego rodzaju aktywności twórczej.

Rysunek jest jedną z najbardziej dostępnych i skutecznych form arteterapii. Możesz przedstawić wszystkie swoje pragnienia i marzenia, swój nastrój, wymazać lub zamalować wszystkie swoje problemy, przeszkody i choroby.

Rysowanie zapewnia wyjątkową okazję do nawiązania kontaktu z emocjami w namacalny sposób, oferując ścieżkę do regeneracji, wyrażania siebie i odporności emocjonalnej. Niezależnie od kreatywności i umiejętności rysunek terapeutyczny nie wymaga umiejętności. Dlatego malowanie można włączyć do praktyki dobrego samopoczucia emocjonalnego, aby wspierać i poprawiać zdrowie psychiczne i energię.

Mandala otwiera się zwiększyć możliwość rozwoju duchowego człowieka. Źródło: pinterest.com

Mandala

Doskonałą praktyką przywracającą siły witalne jest mandala, czyli „magiczny krąg”. Pomaga prowokować główne wewnętrzne źródła głębokich poziomów podświadomości, w tym mechanizmy samoregulacji. Podczas przedstawiania koła pojawia się granica, która chroni przestrzeń fizyczną i mentalną, uwalniając energię.

Nie ma konkretnych zasad rysowania mandali. Można je narysować na osobnych kartkach papieru, można też zachować specjalny notatnik lub album. Narysuj w kółku wszystko, co wychodzi z Twojej duszy i serca.

Spontaniczna praca z kolorem i kształtem wewnątrz koła pomaga zmienić stan świadomości człowieka. Praktyka ta powoduje różne zjawiska psychosomatyczne i otwiera możliwość rozwoju duchowego człowieka.

Wzory symetryczne i kwiaty

Symetryczne projekty świetnie nadają się do przywracania równowagi emocjonalnej i pomagają w przywracaniu harmonii i równowagi emocjonalnej. Rysowanie kwiatów może działać uspokajająco i regenerująco, pozwala skupić się na pięknie i naturze i zapomnieć o zmęczeniu.

Krajobrazy

Jeśli czujesz, że utknąłeś w miejscu lub potrzebujesz zmiany, malowanie krajobrazów może Ci pomóc wyjdź poza swoje zwykłe granice. . Krajobrazy pomogą Ci szybko zregenerować siły.

Motywy natury

Rysunki z motywami naturalnymi zwiększyć energię. Obrazy roślin, kwiatów lub scen leśnych mogą wywoływać uczucie odżywienia i wzrostu.

Terapia sztuką pomaga zatem zrozumieć i docenić uczucia, wspomnienia, obrazy przyszłości, znaleźć czas na odnowienie sił witalnych i sposób komunikowania się ze sobą. Narysuj – i zmień swoje życie na lepsze…

Wcześniej pisaliśmy, czy warto zgłosić się do psychologa po traumatycznych wydarzeniach.

Źródło informacji

Exit mobile version