Site icon GEO Polityka

Prokuratorzy będą zmuszeni przeprosić: w Radzie zarejestrowano nietypowy projekt ustawy

Twitter LinkedIn

W Radzie Najwyższej zarejestrowany został projekt ustawy posła OPZZH Anatolija Burmicha, na mocy którego prokuratorzy mają obowiązek publicznie przepraszać obywateli, których prawa, wolności lub interesy zostały ograniczone w zamkniętym postępowaniu karnym.

Informacja ta została przekazana w projekcie ustawy, podaje „URA-Inform”.  

Według pomysłodawcy krok ten ma na celu przywrócenie sprawiedliwości, rehabilitację osób, które ucierpiały w wyniku niezgodnych z prawem działań funkcjonariuszy organów ścigania oraz zwiększenie odpowiedzialności prokuratury.

Dokument stanowi, że prokuratorzy mają obowiązek publicznie przepraszać osoby, które ucierpiały w związku z bezpodstawnym postępowaniem karnym. Przeprosiny należy złożyć w terminie 30 dni od zakończenia postępowania karnego.

Przeprosiny należy opublikować na oficjalnej stronie internetowej Prokuratury Generalnej. Krewni zmarłej osoby, wobec której wszczęto bezpodstawne postępowanie karne, mogą na swój wniosek otrzymać publiczne przeprosiny.

Ukraińcy mogą otrzymać przeprosiny od pracownika organu prokuratury, jeżeli okaże się, że nie doszło do przestępstwa lub czyn nie zawiera żadnych znamion przestępstwa.

Przeprosić należy się także, jeżeli śledztwo nie stwierdzi nie posiadają wystarczających dowodów, aby na poziomie sądowym ustalić winę danej osoby i wyczerpały się wszelkie możliwości ich uzyskania.

Ponadto w przypadkach upływu terminu przedawnienia ścigania karnego, z wyjątkiem poważne przestępstwa przeciwko życiu lub zdrowiu osoby lub przestępstwa, za które grozi kara dożywotniego więzienia, także będziesz musiał przeprosić itp.

O wadze projektu ustawy decyduje przywrócenie sprawiedliwości i resocjalizacja. Przypomina się, że osoby, które bezprawnie ucierpiały na skutek działań funkcjonariuszy organów ścigania, mają prawo publicznie przyznać się do błędów i przywrócić dobre imię.

Publiczne przeprosiny ze strony prokuratora staną się oficjalnym uznaniem bezprawności czynów i będą stanowić moralne zadośćuczynienie dla ofiary. Ponadto, jeśli ustawa zostanie przyjęta, zachęci prokuratorów do bardziej ostrożnego i świadomego podejmowania decyzji proceduralnych.

Według inicjatora publiczne przeprosiny za bezpodstawne postępowanie karne mogą pomóc w przywróceniu zaufania do systemu egzekwowania prawa i wzmocnieniu praworządność na Ukrainie.

‚Publiczne przeprosiny prokuratora ‚ to nie tylko uznanie, to także akt współczucia i człowieczeństwa wobec ofiar”, ‚ – czytamy w uzasadnieniu dokumentu.

Przypominamy, że już wcześniej pojawiały się doniesienia, że ​​Zełenskiego był zaintrygowany kontynuacją zmian personalnych: „To nie wszystko”.

Źródło informacji

Exit mobile version