Site icon GEO Polityka

Federacja Rosyjska stanęła w obliczu bezsilności swojej obrony powietrznej w walce z dronami i przyjęła doświadczenia Ukrainy – ISW

Rosja ma trudności z obroną powietrzną krótkiego zasięgu, gdyż zarówno w strefie wojskowej Ukrainy, jak i w wielu regionach kraju agresora regularnie odnotowuje się „przyloty” dronów szturmowych niszczących strategiczne cele wroga.

11 0 < p>

Zdjęcie – ria.ru

O tym, że armia Putina zaczęła tworzyć mobilne grupy ogniowe do zwalczania ataków BSP na dużą skalę, czyli faktycznie przejęła doświadczenia naszego państwa, pisze NBN, powołując się na Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

< p>Jak się okazało, Kreml nieco wzmocnił istniejący system obrony powietrznej rozmieszczając kompleksy Pancyr-S1, ale w praktyce priorytetem był „zamykanie nieba” nad strategicznymi obiektami energetycznymi dopiero w okolicach Moskwy i Petersburga w Petersburgu.

Ponieważ jednak lokalna społeczność Federacji Rosyjskiej zaczęła masowo okazywać niezadowolenie z takich decyzji, Moskwa zaczęła być zmuszona do tworzenia mobilnych grup ogniowych w ramach połączonych armii zbrojeniowych i sił powietrznych.

Przyjmuje się, że Rosjanie zamierzają wykorzystać doświadczenia Sił Zbrojnych Ukrainy, wyposażając swoje jednostki w kamery termowizyjne, elektroniczne systemy bojowe i karabiny maszynowe montowane na pickupach, co bardzo przypomina opis naszych taktycznych mobilnych grup ogniowych utworzonych wiosną ubiegłego roku w celu ochrony przed intensywnymi atakami Geranium-2/Shaheds.

< p>Możemy zatem wyciągnąć wnioski – działania rosyjskiego dowództwa wojskowego mające na celu utworzenie własnego rodzaju mobilnych grup ogniowych są nie tyle odpowiedzią na niedawne nasilenie ataków ukraińskich dronów kamikadze na rosyjskie rafinerie ropy naftowej, gdyż są one po części dowodem na bezsilność osławionej obrony powietrznej wroga.

Wcześniej pisaliśmy, że analitycy ISW oceniali prawdopodobieństwo przełamania operacyjnego najeźdźców w obwodzie charkowskim.

nbnews.com.ua

Exit mobile version