Site icon GEO Polityka

Produkcja witaminy D: ujawniono, ile światła słonecznego człowiek potrzebuje dziennie

Twitter LinkedIn

Światło słoneczne i promieniowanie ultrafioletowe niosą ze sobą zarówno korzyści, jak i potencjalne ryzyko dla zdrowia.

Ta informacja została podana przez Medical Xpress, raporty URA-Inform.  

Pomagają utrzymać dobry nastrój, zmniejszają prawdopodobieństwo chorób, a także przyczyniają się do powstawania witaminy D w organizmie. Jednak nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV może powodować uszkodzenia skóry i rozwój raka skóry.

Optymalna ilość czasu przebywania na słońcu, aby wytworzyć witaminę D, zależy od wielu czynników, m.in. od koloru skóry i intensywności promieniowania UV. Przykładowo dla osób o jasnej karnacji wystarczy przebywanie na słońcu 5-10 minut, jeśli mówimy o lecie, kiedy ciało ma na sobie jedynie szorty i T-shirt.

W zima, biorąc pod uwagę zimowe ubrania, zajmie to prawie godzinę w środku dnia (od 10:00-15:00). Eksperci twierdzą, że osoby o ciemnej karnacji potrzebują więcej czasu na słońcu, aby wytworzyć witaminę D, ale są mniej podatne na szkodliwe działanie promieniowania UV.

Istnieją różne poziomy ryzyka zachorowania na raka skóry. Najbardziej zagrożone są osoby z rakiem skóry, licznymi znamionami i immunosupresją w wywiadzie. Średnie ryzyko dotyczy osób o ciemnej skórze, która czasami ulega oparzeniom. Ryzyko jest najniższe u osób o skórze głęboko pigmentowanej.

Biorąc pod uwagę te czynniki, ważne jest, aby znaleźć równowagę pomiędzy odpowiednią dla zdrowia ilością światła słonecznego a unikaniem nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV, które może prowadzić do szkodliwych skutków.

Przypomnijmy, że już wcześniej donoszono o procesie starzenia się ludzkiego ciała: naukowcy wymienili trzy etapy.

Źródło informacji

Exit mobile version