Site icon GEO Polityka

Forbes nazwał blockchain Ripple „siecią zombie”

Dziennikarze Forbesa kwestionowali użyteczność ekosystemu Ripple, w szczególności XRP Ledger (XRPL) i XRP moneta. W publikacji nazwano także blockchainy Ripple, Cardano, Bitcoin Cash, Litecoin i Stellar „sieciami zombie”.

Według artykułu Forbesa blockchain Ripple przynosi minimalne korzyści. Dziennikarze argumentują, że XRPL nie ma znaczących międzynarodowych przepływów pieniężnych, więc nie jest w stanie zastąpić systemu płatności transgranicznych SWIFT. Artykuł Forbesa przedstawia XRP jako bezwartościowy kryptowalutowy aktyw, pomimo jego kapitalizacji rynkowej przekraczającej 36 miliardów dolarów. Ta tak zwana „bezwartościowość” znajduje odzwierciedlenie w opłatach za transakcje sieciowe, które w 2023 r. wyniosły zaledwie 583 000 dolarów.

Liczba ta nie uwzględnia filozofii XRPL. W przeciwieństwie do tradycyjnych systemów płatności, XRPL pobiera skromne opłaty, średnio zaledwie 0,0002 USD za transakcję. Natomiast SWIFT pobiera opłatę w wysokości od 10 do 100 dolarów za przelew bankowy. Dodatkowo XRPL nie wykorzystuje opłat transakcyjnych jako źródła dochodu. Opłaty pełnią funkcję odstraszającą przed transakcjami spamowymi, które przeciążają sieć.

Ponadto w artykule nie uwzględniono faktu, że wiele instytucji finansowych korzysta z produktu Ripple On-Demand Liquidity (ODL, RippleNet) w celu szybszych i tańszych rozliczeń transgranicznych. Na przykład w 2022 roku Ripple nawiązał współpracę z Travelex Bankiem, aby uruchomić w Brazylii usługę Ripple On-Demand Liquidity, dzięki której klienci banku będą mogli dokonywać płatności za pomocą XRP. Według operatora płatności kryptowalutowych BitPay liczba transakcji płatniczych za pomocą XRP wzrosła o 42%.

Oprócz XRPL na liście „bezużytecznych” blockchainów znalazły się Cardano, Bitcoin Cash, Litecoin i Stellar, co wywołało oburzenie społeczności kryptograficznej i wzbudziło pytania o kryteria takiej „selekcji”. W szczególności współzałożyciel Anodos Finance, Panos Mekras, ostro potępił artykuł Forbesa, nazywając go bzdurą i dezinformacją, ponieważ autor nie przeprowadził rzetelnych badań.

Wcześniej eksperci ustalili, że wielu operatorów płatności jest niezadowolonych z tradycyjnych międzynarodowych systemów przekazów pieniężnych. 97% respondentów jest przekonanych, że blockchain i kryptowaluty pomagają oszczędzać pieniądze podczas przeprowadzania transakcji.

Источник: bits.media

Exit mobile version