Site icon GEO Polityka

Jaka jest dieta z jajkiem na twardo?

Jajka gotowane, Dzherelo: freepik.com < i klasa ="rbi rbi-share"> < /i>

Podnieś rękę, jeśli lubisz jajka na twardo. Każdy? Rozumiemy. W końcu są pożywne, sycące i łatwe w przygotowaniu. A jeśli jesteś fanem, prawdopodobnie będziesz bardzo szczęśliwy, gdy usłyszysz, że istnieje coś, co nazywa się „dietą jajek na twardo”.

TreśćCo to jest dieta Gotowane jajka na twardo? Dieta z jajami na twardo: co można, a czego nie można jeść? Dieta z jajkami na twardo: zalety Dieta z jajkami na twardo: jakie są wady?Wniosek

Zasadniczo jest to styl odżywiania charakteryzujący się dużą zawartością treści, tak , jajka na twardo i informacje o środkach wspomagających odchudzanie. Ale czy tak jest? WomanEL podzieli się opiniami eksperckimi w tej sprawie.

Jaka jest dieta z jajkiem na twardo?

Wydaje się, że pomysłodawcą diety jajecznej na twardo jest Ariel Chandler, autorka książki The Boiled Egg Diet: The Easy and Fast Way to Lose Weight. Nie wiadomo jednak, czy Chandler jest rzeczywiście jego twórcą, mówi Grace Clark-Hibbs, RD, zarejestrowana dietetyczka i założycielka Nutrition with Grace.

Dieta jajeczna na twardo koncentruje się na jajkach na twardo (co jest ogólnie zdrowszą metodą gotowania niż, powiedzmy, jajecznica lub smażenie, ponieważ nie wymaga dodawania oleju do smażenia). Ale pomimo nazwy nie zawsze zawiera tylko jajka. Niektóre wersje kładą także nacisk na chude białko i ograniczają węglowodany. Co zasadniczo czyni tę dietę rodzajem diety niskowęglowodanowej.

Według Charmaine Jones, zarejestrowanej dietetyczki i założycielki Food Jonezi, istnieją różne wersje: tradycyjna, z jajkiem i grejpfrutem oraz z samym jajkiem. Spośród trzech wersji „najpopularniejsza stała się wersja tradycyjna” – mówi Jones. Zatem dla uproszczenia skupmy się teraz na wersji tradycyjnej.

Dieta „jajka na twardo”: co można, a czego nie można jeść?

Tradycyjna i najpopularniejsza opcja obejmuje trzy posiłki dziennie (śniadanie, obiad i kolacja) bez przekąsek pomiędzy nimi. Do każdego posiłku spożywaj co najmniej dwa jajka na twardo oraz chude białka (np. kurczak, ryba), warzywa nieskrobiowe (np. warzywa liściaste, pomidory), niektóre owoce (zwłaszcza niskowęglowodanowe, np. grejpfruty , pomarańcze) i napoje zerokaloryczne (np. woda, niesłodzona herbata).

A co z przedmiotami zabronionymi? Głównymi produktami, które należy ograniczyć lub których należy unikać na tej diecie, są węglowodany, takie jak chleb, ryż i makaron. Dotyczy to warzyw skrobiowych (np. ziemniaków) i roślin strączkowych (np. fasoli, soczewicy). Zabronione są również owoce o wysokiej zawartości węglowodanów, takie jak banany i jabłka, a także napoje słodzone cukrem, takie jak słodzona herbata czy sok.

Mocno przetworzone przekąski (takie jak chipsy ziemniaczane, krakersy itp.) zawierają duże ilości węglowodanów. Dlatego w ogóle nie pasują do tej diety.

W dziale mleczarskim dozwolone są wyłącznie pełnotłuste produkty mleczne, takie jak masło, sery, mleko pełne i pełnotłuste jogurty.

Dieta jajka na twardo: korzyści

Korzyści zdrowotne jajek, Źródło: freepik.com < p >Najpierw wyjaśnijmy sobie sprawę: jajka są dobre! Jajka są jednym z najbardziej pożywnych produktów spożywczych na rynku, jeśli są spożywane w zdrowych ilościach. Zawierają nie tylko chude białko, ale także witaminy A, D, E i K, a także cynk, selen i witaminy z grupy B. Jajka są również bogate w luteinę i zeaksantynę, przeciwutleniacze, które są bardzo korzystne dla zdrowia oczu.< /p> < Co więcej, według recenzji naukowej z 2019 roku opublikowanej w czasopiśmie Nutrients, skromne jajko zawiera żelazo (które wspomaga wzrost komórek), cynk (wzmacniający układ odpornościowy) i wapń (wpływający na zdrowie kości).< /p>

Dobra wiadomość jest taka, że ​​jajka są dość niedrogie, co oznacza, że ​​większość Twoich dietetycznych menu będzie łatwa dla portfela.

Dieta „jajka na twardo”: jakie są wady?< /h2>

Niskokaloryczna i niskowęglowodanowa dieta składająca się z gotowanych jajek może potencjalnie spowodować utratę wagi w krótkim okresie. Ale o to właśnie chodzi: jest to krótkotrwałe. Początkowa utrata kilogramów będzie spowodowana utratą masy wody, ale w rzeczywistości nie stracisz tłuszczu. Ma to związek ze sposobem magazynowania węglowodanów w organizmie. Nawet jeśli uda Ci się utrzymać dietę przez kilka tygodni lub dłużej, efekty prawdopodobnie nie będą trwałe.

Prowadzi to do następnego punktu: dieta jest restrykcyjna. W szczególności pozwala praktycznie uniknąć spożywania węglowodanów, które są głównym źródłem paliwa dla organizmu. Połączenie niskiej zawartości węglowodanów i kalorii prawdopodobnie sprawi, że poczujesz się nienasycony i głodny.

Poważne ograniczenie węglowodanów sprawi również, że trudniej będzie zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na błonnik. Niskie spożycie błonnika może zwiększyć ryzyko nieregularnych wypróżnień (witaj, zaparcia) i ciągłego głodu, ponieważ błonnik ma działanie sycące.

Istnieje również problem nadmiernego skupiania się na jednym produkcie spożywczym – w tym przypadku na jajkach. Tak, jajka są ogólnie uważane za zdrowe, ale należy pamiętać, że są uważane za pożywne, jak to ujął Jones, „w zdrowych ilościach”. American Heart Association definiuje „zdrową ilość” jako jedno całe jajo lub dwa białka dziennie. To zalecenie dotyczy wszystkich dorosłych z ryzykiem chorób układu krążenia lub bez niego.

Ostatecznie „koncentrowanie się na jednym składniku odżywczym lub jedzeniu, np. jajach, na dłuższą metę nie jest zdrową strategią” – mówi Clark-Hibbs. Stwarza to ryzyko niedoboru składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Wnioski

Chociaż dieta jajeczna na twardo obejmuje więcej niż tylko jajka, nadal jest bardzo rygorystyczna. Posiłek ma niską zawartość kalorii i węglowodanów, dlatego brakuje w nim składników odżywczych potrzebnych Twojemu organizmowi do zachowania zdrowia. I chociaż te cechy mogą stymulować krótkotrwałą utratę wagi, efekty prawdopodobnie nie będą trwałe.

Jak zauważa Clarke-Hibbs, „najlepsza” dieta to taka, która jest dobrze zbilansowana i obejmuje różnorodne żywności. Niestety dieta złożona z jajek na twardo nie spełnia oczekiwań pod każdym względem.

Chcesz schudnąć do lata bez pomocy dzieci? Następnie przeczytaj w tym celu najlepsze wskazówki od trenera fitness.

Źródło informacji

Exit mobile version