Site icon GEO Polityka

USA i Wielka Brytania badają rosyjskie transakcje kryptowalutowe o wartości ponad 20 miliardów dolarów – Bloomberg

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania sprawdzają transakcje kryptowalutowe o wartości ponad 20 miliardów dolarów, które przeszły przez rosyjską giełdę kryptowalut. O tym informuje Bloomberg.

Przeczytajstrona Ministerstwo Finansów na Facebooku: główne aktualności finansowe

Należy zauważyć, że płatności były realizowane za pośrednictwem moskiewskiej giełdy kryptowalut Garantex przy użyciu kryptowaluty Tether, powiązanej do dolara.

Ponowne informacje miały miejsce po tym, jak Garantex został objęty sankcjami Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii w związku z podejrzeniem o ułatwianie przestępstw finansowych i nielegalnych transakcji w Rosji.

Administracja prezydenta USA Joe Bidena od początku wojny próbuje wypchnąć giełdy kryptowalut takie jak Garantex. Transakcje o wartości 20 miliardów dolarów stanowiłyby jedno z największych naruszeń sankcji nałożonych na Rosję.

Źródła publikacji podają, że dochodzenia są w toku i jest zbyt wcześnie, aby przewidzieć ich wnioski, biorąc pod uwagę złożoność i nieprzejrzystość kryptowaluty transakcji.

Garantex

Na początku tego miesiąca giełda kryptowalut Garantex oświadczyła, że ​​zobowiązała się do zapobiegania wykorzystywaniu giełdy do nielegalnych działań i aktywnie współpracowała z władzami europejskimi i amerykańskimi do czasu nałożenia na nią sankcji.

Firma dodała również, że giełda kryptowalut nadal współpracuje z innymi międzynarodowymi organami ścigania i stara się unikać ułatwiania działalności przestępczej.

Garantex został założony w 2019 roku w Estonii, choć rząd USA stwierdził, że większość jego operacji ma obecnie siedzibę w Moskwie. Estonia utraciła licencję na prowadzenie działalności w tym kraju w lutym 2022 r. w wyniku skoordynowanych wysiłków ze Stanami Zjednoczonymi.

Departament Skarbu USA oskarżył Garantex o ignorowanie swoich obowiązków w zakresie zwalczania prania pieniędzy i finansowania terroryzmu, przy jednoczesnym ogłoszeniu w kwietniu 2022 r. sankcji nałożonych na spółkę.

Stany Zjednoczone powiązały Garantex z transakcjami obejmującymi nielegalną działalność o wartości ponad 100 mln dolarów .w tym z udziałem rosyjskiej grupy hakerskiej na zlecenie Conti.

Tether jest wykorzystywany przez oszustów

Garantex na swojej stronie internetowej informuje, że umożliwia wypłatę środków za pośrednictwem kart rosyjskich banków – Sberbank, Tinkoff Bank i Alfa Bank, które podlegają amerykańskim sankcjom.

Anonimowość, szybkość i stabilność Tethera sprawiły, że waluta popularna wśród przestępców.

Tether był w zeszłym roku najczęściej używaną monetą typu stablecoin do działalności przestępczej w kryptowalutach.

Według analizy przeprowadzonej przez TRM Labs, Tether był powiązany z kwotą 19,3 miliarda dolarów w nielegalnych transakcji w 2023 r. w porównaniu z 24,7 miliardami dolarów w zeszłym roku.

Co mówią w Tether Holdings

Tether Holdings zaprzecza ułatwianiu przestępstw i twierdzi, że współpracuje z organami ścigania. Na początku tego miesiąca firma ogłosiła, że ​​zamroziła 1,4 miliona dolarów w Tether.

„Dzięki Tetherowi każda akcja odbywa się w Internecie, każda transakcja jest śledzona, każdy majątek można skonfiskować i każdego przestępcę można złapać. W tym celu współpracujemy z organami ścigania” – stwierdziła firma w oświadczeniu.

minfin.com.ua

Exit mobile version