Site icon GEO Polityka

Ukraińscy uchodźcy za granicą muszą składać oświadczenia o dochodach: jakie są konsekwencje niepłacenia podatków

Pierwsza automatyczna wymiana informacji o rachunkach finansowych według międzynarodowego standardu raportowania odbędzie się we wrześniu 2024 roku.

Ukraińscy uchodźcy muszą do 1 maja złożyć w Państwowej Służbie Podatkowej Ukrainy oświadczenia o dochodach, obejmujące dochody uzyskane za granicą. Aby kontrolować płacenie podatków, będzie prowadzona wymiana informacji między Ukrainą a 110 zagranicznymi administracjami podatkowymi.

Poinformowała o tym publikacja Glavkom.

Od 1 lipca 2023 roku ukraińskie banki rozpoczęły zbieranie informacji o swoich klientach nierezydentach w standardzie CRS (Common Reporting Standard) w celu informowania organów podatkowych i dalszego wymieniać te dane z innymi państwami. Również inne kraje zbierają informacje w przypadku rachunków mieszkańców Ukrainy.

Pierwsza automatyczna wymiana informacji o rachunkach finansowych według międzynarodowego standardu raportowania nastąpi we wrześniu 2024 roku.

< p>Zgodnie z ustawą o zmianie Ordynacji podatkowej Ukrainy oraz innymi aktami prawnymi dotyczącymi wdrożenia tego międzynarodowego standardu, kraje będą wymieniać dane za drugą połowę 2023 roku. Będzie to pierwszy okres sprawozdawczy, a kolejnym okresem sprawozdawczym będzie poprzedni rok kalendarzowy.

Wymiana informacji będzie dotyczyła danych dotyczących posiadaczy rachunków nierezydentów zlokalizowanych w odpowiednim państwie sprawozdawczym.

>

Nawet uchodźcy w wieku emerytalnym mają obowiązek deklarowania swoich dochodów, w szczególności pomocy społecznej otrzymanej za granicą. Pomoc społeczna nie podlega opodatkowaniu, jednak niezłożenie oświadczenia może skutkować karą grzywny (340 UAH) w przypadku odmowy złożenia oświadczenia.

Środki w bankach zagranicznych Ukraińców nieprzekraczające 250 tys. dolarów zostaną nie będzie opodatkowana na Ukrainie. Duża kwota będzie powodem „łańcuszków” z urzędu skarbowego.

Co więcej, jeśli np. niemiecka opieka społeczna dowie się, że uchodźcy mają fundusze w języku ukraińskim lub niemieckim banki, będą musiały zwrócić przynajmniej całą pomoc społeczną otrzymaną w ciągu dwóch lat. Dodatkowo konieczny będzie zwrot opłaconych kosztów mieszkania i ubezpieczenia medycznego (a to już ok. 20 tys. euro na osobę).

W przypadku zignorowania tego wymogu może powstać odpowiedzialność w postaci w niemieckim prawie do pięciu lat więzienia.

Przypomnijmy, że w niemieckim Bundestagu zaczęły pojawiać się wezwania do pozbawienia ukraińskich mężczyzn przebywających w kraju posiadających status uchodźcy.

tsn.ua

Exit mobile version