Site icon GEO Polityka

UE zdecydowała się nie przekazywać na Ukrainę dochodów z zamrożonych rosyjskich aktywów w latach 2022-2023 – media

UE zdecydowała się nie przekazywać Ukrainie 5 miliardów euro zysków uzyskanych z zamrożonych rosyjskich aktywów w latach 2022-2023. Kwota ta pozostanie w depozycie papierów wartościowych Euroclear jako zabezpieczenie na wypadek rosyjskich procesów sądowych. Pisze o tym Politico, podając link do odpowiedzi Euroclear.

► Zapisz się na telegram kanał „Ministerstwo Finansów”: główne wiadomości finansowe

Władze UE pozwoliły europejskiemu depozytariuszowi Euroclear, który przechowuje większość zamrożonych aktywów rosyjskiego banku centralnego, zatrzymać dochody uzyskane z inwestycji w latach 2022 i 2023 na łączną kwotę około 5 miliardów euro.< /p>

Tym samym środki te nie zostaną przekazane Ukrainie w ramach omawianej w UE decyzji – pisze Politico.

W tym miesiącu Komisja Europejska zaproponowała wykorzystanie 90% wpływów z rosyjskich aktywów zamrożonych w UE UE na zakup broni dla Kijowa. Według wstępnych szacunków kwota ta będzie wynosić od 2,5 miliarda do 3 miliardów euro rocznie.

Jednak propozycja Komisji Europejskiej mówi jedynie o dochodach uzyskanych z tytułu korzystania z zamrożonych aktywów po 15 lutego 2024 r., kiedy to kraje UE przyjęły pierwszą część tej decyzji, zobowiązującą do odrębnego uwzględniania tych dochodów. Dochody otrzymane do tego czasu pozostaną w Euroclear.

W tym depozycie znajdują się rosyjskie aktywa państwowe o wartości 192 miliardów euro, które zostały zamrożone wkrótce po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 r.

< p >Według Komisji Europejskiej 5 miliardów euro dochodu uzyskanego przez Euroclear z tytułu inwestowania tych aktywów w latach 2022–2023 zostanie pozostawione depozytariuszowi na pokrycie bieżących i potencjalnych postępowań sądowych w Rosji i innych krajach. Depozytariusz potwierdził, że rozlicza te środki odrębnie i „zatrzymuje je do czasu otrzymania dalszych instrukcji”.

Zgodnie z propozycją Komisji Europejskiej środki te zostaną wykorzystane na pokrycie „wydatków, ryzyka i strat poniesionych przez centralne depozyty papierów wartościowych… z -za wojny na Ukrainie.” Według anonimowego urzędnika belgijskiego anonimowy urzędnik belgijski poinformował, że do lutego rosyjskie organizacje złożyły w Rosji 94 pozwy przeciwko firmie Euroclear w związku z zamrożeniem ich inwestycji i dochodów w Europie.

Jednocześnie Ukraina nie zgadza się z taką decyzją. propozycję, a minister sprawiedliwości Denis Maluska podczas ubiegłotygodniowej dyskusji w Brukseli nazwał ją „błędem”, gdyż wskazana kwota była zbyt wysoka.

Jednocześnie eksperci prawni przyznają, że do zatrzymania doszło z perspektywy czasu jest to wątpliwy krok prawny, co wyjaśnia, dlaczego propozycja KE nie uwzględnia dochodów uzyskanych w latach 2022 i 2023.

minfin.com.ua

Exit mobile version