Site icon GEO Polityka

Jak poprawnie przeprosić w związku i kiedy w ogóle nie warto

Jeśli nie musisz prosić o zakład, Dzherelo: freepik .com

Prawdopodobnie mówisz słowa „przepraszam” co najmniej trzy razy dziennie. Możesz nawet używać go częściej, jeśli jesteś kobietą. Dzieje się tak dlatego, że społeczeństwo nauczyło i socjalizowało kobiety, aby przepraszały bez względu na to, czy zawiniły, czy nie. Często te przeprosiny wynikają nawet z poczucia obowiązku lub zażenowania, aby powstrzymać kogoś innego przed wpadnięciem w złość lub ukryć fakt, że sami jesteśmy źli. Ale wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że przepraszanie, gdy się mylisz, jest szkodliwe dla waszego związku. Jeśli zawsze chciałeś wiedzieć, jak właściwie przeprosić w związku, czytaj dalej.

TreśćCzy powinieneś przepraszać: zadaj sobie to pytanie Kiedy powinieneś przepraszać partnera Kiedy nie powinieneś przepraszać swojego partnera Jak poprawnie przepraszać w związku: rób to sensownie Przeprosiny nie powinny mieć na celu wzbudzenia współczucia innym Nie szukaj wymówek dla swojego zachowania Wyjaśnij, dlaczego jest Ci przykro

WomanEL postanowiła podzielić się swoją opinią psychoterapeutka Sarah Chotkowski na temat tego, kiedy przepraszać, a kiedy nie przepraszać drugą połówkę. Nie martw się: nigdy nie jest za późno na ocenę swoich przeprosin.

Jeśli chcesz przeprosić: zadaj sobie to pytanie

Zdaniem Sarah Chotkowski, podejmując decyzję o przeproszeniu partnera, powinniśmy kierować się „złotą zasadą”. „Zadaj sobie pytanie: «Gdyby ktoś mi to zrobił, czy chciałbym przeprosin?». Jeśli odpowiedź brzmi „tak”, należą się przeprosiny. Jeśli odpowiedź brzmi nie, jeszcze się nie uwolniłeś – ważne jest, aby pamiętać, że Twój partner może mieć inny próg tego, co zasługuje na przeprosiny. Ale to ćwiczenie jest dobrym miejscem na rozpoczęcie.”

Kiedy przeprosić partnera

Może to zabrzmi banalnie, ale przeprosiny są konieczne tylko wtedy, gdy zrobiłeś coś złego. To wszystko. Nie wtedy, gdy ktoś jest na ciebie zły bez powodu i nie wtedy, gdy chcesz wziąć na siebie winę tylko po to, żeby poprawić nastrój. Kiedy coś schrzanisz i obrazisz kogoś, wtedy powinieneś przeprosić. Jest to forma odpowiedzialności — sposób na powiedzenie, że bierzesz na siebie odpowiedzialność, uznajesz jego ból i obiecujesz, że nie będziesz tego robić w przyszłości.

Kiedy nie przepraszać partnera

Prawdopodobnie już zdałeś sobie sprawę, że mówisz „bardzo mi przykro”  i „przepraszam” więcej częściej niż powinieneś. Ale dla tych, którzy chcą konkretnych przykładów, kiedy nie trzeba przepraszać partnera, Chotkowski podaje trzy razy, kiedy należy powstrzymać się od przepraszania.

Po pierwsze, jeśli chcesz przeprosić, bo naturalnym odruchem jest po prostu przeprosić, nie rób tego. Prawdopodobnie oznacza to, że czujesz się nieswojo i chcesz się tego uczucia pozbyć. Zamiast tego spróbuj posiedzieć z tymi uczuciami i zbadać, co je spowodowało”.

Ponadto Chotkowski zauważa, że ​​należy powstrzymać się od mówienia „przepraszam”, gdy próbujesz przełamać nawyk nadmiernego przepraszania. „My (zwłaszcza kobiety) jesteśmy przyzwyczajeni do używania słowa „przepraszam” jako wyrażenia uniwersalnego. Jeśli „dziękuję, że na mnie zaczekałeś!” można użyć zamiast „Przepraszam, spóźniłem się!” Spróbuj. Dzięki temu powiedzenie „przepraszam” będzie mocniejszym stwierdzeniem”. Na koniec, nie przepraszaj, jeśli nie miałeś tego na myśli (tak, to takie proste!). „Przepraszanie naszych partnerów, aby ich uspokoić, może wydawać się kuszące, ale chcemy, aby nasi partnerzy mogli ufać naszemu słowu. Przepraszanie bez powodu i szczerości na dłuższą metę osłabi zaufanie.”

Jak właściwie przeprosić w związku: rób to sensownie

Jak pogodzić się z drugą połówką po kłótni, Źródło: freepik.com

Jesteśmy tak przyzwyczajeni do mówienia „przepraszam”, że często przestajemy zastanawiać się, dlaczego to mówimy. Poświęć trochę czasu, aby uważać, kiedy przepraszasz.

Przeprosiny nie powinny mieć na celu wzbudzenia współczucia innym osobom

Spróbuj nie płakać. Przeprosiny nie powinny zmuszać drugiej osoby do zapewnienia ci wsparcia emocjonalnego. Możesz spróbować coś zapisać lub poćwiczyć przed lustrem lub z przyjacielem.

Nie usprawiedliwiaj swojego zachowania

Kiedy zrobiłeś coś złego i musisz przeprosić partnera, zawsze powinieneś przyznać się do swoich niedociągnięć i unikać szukania wymówek. Oznacza to, że powinieneś unikać dodawania „ale” lub „żeby być uczciwym” na końcu przeprosin. To nie czas na poruszanie tematu zachowania drugiej osoby i tego, dlaczego uważasz, że ona też powinna przeprosić.

Wyjaśnij, dlaczego jest Ci przykro

Nie ma nic bardziej nieszczerego niż otrzymanie ogólnych przeprosin. Chotkowski podkreśla, jak ważne jest, aby przepraszać partnera w sposób jasny i konkretny. Przyznaj się, co dokładnie zrobiłeś źle i jak planujesz poprawić swoje działania. Nie składaj obietnic, których nie chcesz lub nie możesz dotrzymać.

Prywatność w związkach jest ważna. Ale tajemnica to coś zupełnie innego. Dowiedz się, jaka jest różnica, aby nie pomylić tych pojęć.

Źródło informacji

Exit mobile version