Site icon GEO Polityka

Długość dnia ziemskiego może się zmienić: naukowcy wyjaśnili, co ma na to wpływ

Twitter LinkedIn

Naukowcy twierdzą, że zmiany klimatyczne i topnienie lodu polarnego mogą wpływać na długość dnia na planecie.

< p>Taką informację podała firma Space, podaje URA-Inform.  

Według nich wpływ ludzkości na klimat i związane z nim topnienie polarnych pokryw lodowych spowalnia rotację Ziemi.

Naukowcy doszli do wniosku, że ludzkość szybko uświadamia sobie, że nadszedł czas, aby podjąć działania w celu ograniczyć konsekwencje szybko przemijających zmian klimatycznych.

Nowe badania prowadzone przez geologa z Uniwersytetu Kalifornijskiego Duncana Agnew sugerują, że topnienie lodu na Grenlandii i Antarktydzie spowodowane globalnym ociepleniem może mieć wpływ na prędkość kątową Ziemi.

Prędkość kątowa to prędkość, z jaką obraca się nasza planeta. I tak długość dnia trwa nadal, chociaż różnica jest tak mała, że ​​jest niezauważalna dla ludzi, ale zauważalna dla komputerów, które polegają na precyzyjnym czasie.

`Globalne ocieplenie już wpływa na globalny pomiar czasu`, `8212; mówi Duncan Agnew.

Obecnie dokładny czas na świecie wyznaczany jest za pomocą 450 ultraprecyzyjnych zegarów atomowych. Jest to konieczne do utrzymania uniwersalnego czasu koordynowanego (UTC), który został po raz pierwszy zdefiniowany w 1969 r.

Tradycyjna metoda pomiaru czasu wykorzystuje obrót Ziemi. Ponieważ jednak prędkość obrotowa naszej planety jest zmienna, od 1972 roku w celu wyrównania obu metod pomiaru dodaje się 27 „sekund przestępnych”. zgodnie z oficjalnym standardem czasu.

Topniejący lód zmniejsza prędkość kątową Ziemi szybciej niż wcześniej, co może wymagać „ujemnej sekundy przestępnej”. Naukowcy zauważają, że problem polega na tym, że działania takie jak przetwarzanie sieciowe i rynki finansowe wymagają spójnej, ustandaryzowanej i precyzyjnej skali czasu zapewnianej przez UTC, a dodanie ujemnej wysokiej sekundy nigdy wcześniej nie było testowane.

‚Ujemna górna sekunda nigdy nie była dodawana ani testowana, więc problemy, jakie może powodować, są bezprecedensowe‚, `8212; zauważa meteorolog.

Uważają, że wyeliminowanie konieczności podawania ujemnej wysokości w latach 2026–2029 mogłoby pomóc meteorologom w lepszym obliczeniu rotacji Ziemi. Te ulepszone informacje pomogą lepiej ocenić, czy ujemna sekunda przestępna jest rzeczywiście konieczna przy ocenie związanego z nią ryzyka.

Przypomnijmy, że już wcześniej informowano, że chmura pyłu znad Sahary przemieszcza się w stronę Ukrainy: meteorolodzy ogłosili datę .

Źródło informacji

Exit mobile version