Site icon GEO Polityka

Deripaska sprzedała udziały w austriackiej spółce Strabag. Teraz Raiffeisen może je zdobyć

Objęty sankcjami rosyjski oligarcha Oleg Deripaska przekazał swoje udziały w największej austriackiej firmie budowlanej Strabag firmie pośredniczącej, co może być pierwszym krokiem w kierunku porozumienia z austriacką grupą bankową Raiffeisen Bank International (RBI) w sprawie zamiaru wycofania zysków z Rosja. O tym informuje austriacka gazeta Die Presse.

W publikacji przypomniano, że dopiero na początku marca przedstawiciele amerykańskich władz finansowych i sankcyjnych odwiedzili Wiedeń, aby spotkać się z zarządem RBI.

Główny nacisk w negocjacjach skupił się na planach Raiffeisena wycofania swoich dochodów z Rosji w drodze mylącego porozumienia – co najmniej 1,5 miliarda euro. Stany Zjednoczone podobno krytycznie odniosły się do tych zamierzeń, ale „wydaje się, że porozumienie jest w fazie realizacji”.

Na zakończenie jego pierwszej fazy wskazuje komunikat prasowy Strabaga, według którego grupa budowlana otrzymała we wtorek wieczorem zawiadomienie od swojego głównego akcjonariusza Olega Deripaski o przeniesieniu udziałów w spółce Strabag, której jest właścicielem wraz ze swoją spółką Rasperia, na rosyjską spółkę Iliadis. Odpowiedni transfer został rzekomo sfinalizowany w grudniu ubiegłego roku.

Deripaska znajduje się na liście sankcyjnej i tak naprawdę nie ma prawa czerpać zysków ze swoich inwestycji w Strabaga, dlatego organizowane jest przeniesienie jego udziałów do Iliadisa, który ma nieprzejrzystą strukturę właścicielską i rzekomo nie jest z nim powiązany.

„Musi kupić akcje Strabaga Deripaska wraz z dywidendami, których oligarcha w rzeczywistości nie ma prawa otrzymać ze względu na sankcje, a następnie sprzedać je spółce zależnej Raiffeisen w Moskwie. Następnie wszystko to powinno zostać przekazane do Wiednia w ramach dystrybucji rzeczowej” – czytamy w materiale.

Przypomina się, że od początku wojny Federacji Rosyjskiej na pełną skalę z Ukrainą Raiffeisen Bank International ze względu na sankcje nie miał dostępu do swoich dochodów w Rosji, gdzie lwia część działalności tej grupy bankowej realizowana jest zarobione. Porozumienie z Deripaską dałoby Raiffeisenowi możliwość wycofania zysków z Rosji.

Zyski RBI w Rosji

Raiffeisen Bank International osiągnął ogromne zyski od początku inwazji Rosji na Ukrainę na pełną skalę dzięki swojej pozycji największego europejskiego pożyczkodawcy pozostającego w Rosji.

W ciągu dziewięciu miesięcy 2023 r. ponad połowa zyski banku pochodziły z jego rosyjskiego oddziału. Bank jest jednym z największych wierzycieli w Europie Środkowo-Wschodniej.

Ominięcie sankcji

W grudniu 2023 roku Ministerstwo Finansów napisało, że Raiffeisen Bank International zawarł umowę wymiany aktywów z Olega Deripaski, co pozwala na ominięcie unijnych sankcji i przekazanie Rosjaninowi jego zamrożonego kapitału w wysokości 1,5 miliarda euro.

RBI poinformowało, że jego rosyjska spółka zależna dokona na rzecz Deripaski płatności gotówkowej w zamian za jego 28 % w austriackiej firmie Strabag, jednej z największych firm budowlanych w Europie.

Deripaska

Oleg Deripaska jest założycielem firm zajmujących się produkcją aluminium Rusal, Basic Element i En+ Group.

Udostępnij Strabag Rosjanina, którego był właścicielem poprzez swoją firmę Rasperia, został zamrożony w zeszłym roku przez UE w odpowiedzi na mianowanie go przez blok asystentem Kremla w wojnie z Ukrainą.

minfin.com.ua

Exit mobile version