Site icon GEO Polityka

UE przygotowuje się na zimę bez rosyjskiego gazu

Unia Europejska będzie dysponować wystarczającymi rezerwami gazu przyszłej zimy, a kraje Europy Środkowej, które w dalszym ciągu kupują rosyjski gaz rurociągami, pracują nad alternatywnym importem na wypadek, gdyby od stycznia tranzyt przez Ukrainę ustał. O tym informuje Reuters, podając link do analityków i firm.

Przeczytaj Ministerstwo Finansów na Instagramie: najważniejsze wiadomości o inwestycjach i finanse

Ceny gazu w Europie spadły do ​​poziomów sprzed inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r., a w lutym osiągnęły najniższy poziom od trzech lat, ponieważ ciepła pogoda i wysoka produkcja energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych zmniejszyły popyt na gaz i zmniejszyły potrzebę wycofywania go z magazynów.< /p>

Jednak podpisane w 2019 roku porozumienie pomiędzy ukraińską NJSC Naftogaz a rosyjskim Gazpromem, zezwalające na przepływ rosyjskiego gazu przez Ukrainę, wygasa z końcem roku, budząc nowe obawy o możliwe przerwy w dostawach gazu do Europy .

Napełnianie magazynów gazu

Według Gas Infrastructure Europe na kilka dni przed zakończeniem zimowego sezonu gazowego w Europie, który kończy się 31 marca, europejskie magazyny gazu są zapełnione w 59%, co jest rekordem jak na tę porę roku.

„Europa jest na dobrej drodze do osiągnięcia kolejnego rekordowego poziomu zapasów na początku lata i wygląda na to, że kontynent ponownie zapełni swoje możliwości magazynowania wcześnie (następnej zimy)” – powiedział James Weddell, dyrektor ds. europejskiego gazu i globalnego LNG w firmie doradczej Energy Aspects.

Zgodnie z dyrektywami UE wydanymi po inwazji Rosji na Ukrainę na pełną skalę, 1 listopada europejskie magazyny gazu muszą zostać zapełnione w 90%.

Zapasy gazu przechowywane w magazynach zazwyczaj odpowiadają za około jedną czwartą zimowego zużycia gazu w Europie, gdzie jest to główne paliwo grzewcze, a wysokie rezerwy powinny zapewnić Europie wystarczającą ilość gazu następnej zimy i uniknąć znaczących szoków cenowych.

Większość kraje bezbronne

Najbardziej bezbronne kraje UE to Austria i Słowacja, ponieważ nadal importują większość swojego gazu z Rosji przez Ukrainę, ale nawet one twierdzą, że pracują nad nowymi źródłami dostaw, aby ograniczyć wpływ, jeśli dostawy ulegają przerwom.

W 2024 r. Gazprom transportował szlakami tranzytowymi przez Ukrainę średnio około 40 mln m3 gazu dziennie, co w przypadku kontynuacji dostaw gazu oznaczałoby roczną stawkę 14 mld m3 , co stanowi około 3,5% całkowitego zapotrzebowania UE.

Około połowa tego gazu dociera do Austrii rurociągami przez Ukrainę, a następnie do Słowacji. Austriacka firma energetyczna OMV oświadczyła, że ​​przygotowała się na scenariusze, w których dostawy rosyjskiego gazu zostaną przerwane.

Słowacka spółka SPP, która również odbiera rosyjski gaz przez Ukrainę, stwierdziła, że ​​stale ocenia rozwój sytuacji na rynku gazu i dostępne opcje.< /p>

minfin.com.ua

Exit mobile version