Site icon GEO Polityka

Departament Skarbu USA nałożył sankcje na 13 firm kryptograficznych za współpracę z rosyjskimi bankami

Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych (OFAC) Departamentu Skarbu USA nałożyło sankcje na 13 organizacji za używanie kryptowalut podczas interakcji z rosyjskimi firmami objętymi sankcjami.

OFAC zauważył, że wiele z tych firm kryptograficznych przeprowadziło transakcje z objętymi sankcjami rosyjskimi bankami, giełdami i stronami Darknet przy użyciu kryptowalut. W szczególności B-Crypto, moskiewska firma fintech, która współpracuje z Rosbankiem w celu ułatwienia płatności międzynarodowych dla rosyjskich eksporterów, znalazła się na „czarnej liście” Ministerstwa Finansów. Istnieje również platforma Atomize, zarejestrowany operator cyfrowych aktywów finansowych (DFA), który specjalizuje się w tokenizacji metali szlachetnych. Firma jest partnerem Rosbanku i Sovcombanku, które również znajdują się na liście OFAC.

Ministerstwo Finansów wspomniało także o platformie Bitpapa P2P. Według departamentu platforma przeprowadziła transakcje kryptowalutowe o wartości milionów dolarów z rosyjską platformą darknet Hydra i giełdą kryptowalut Garantex. W październiku Garantex zdementował artykuł opublikowany w The Wall Street Journal (WSJ), w którym zarzucano mu udział w finansowaniu palestyńskich bojowników. Crypto Explorer, znany również jako AWEX, również znajduje się na liście OFAC. Jest operatorem wirtualnego kantoru wymiany walut w Rosji i Zjednoczonych Emiratach Arabskich, oferującego konwersję aktywów cyfrowych, rubli i dirhamów. Ministerstwo Finansów zauważyło, że AWEX przelewa środki na karty kredytowe Sbierbanku i Alfa-Banku.

„Rosja w coraz większym stopniu zwraca się w stronę alternatywnych mechanizmów płatności, aby ominąć amerykańskie sankcje. Dlatego będziemy w dalszym ciągu ujawniać firmy, które pomagają objętym sankcjami rosyjskim instytucjom finansowym wchodzić w interakcje z międzynarodowym systemem finansowym” – powiedział Brian Nelson, podsekretarz skarbu ds. zwalczania terroryzmu i wywiadu finansowego.

Przypomnijmy, że w 2021 roku OFAC nałożył karę na usługę BitPay w wysokości 500 000 dolarów za przeprowadzanie transakcji pomiędzy obywatelami USA a osobami znajdującymi się w regionach objętych amerykańskimi sankcjami (Krym, Kuba, Korea Północna, Sudan, Iran i Syria ).

Источник: bits.media

Exit mobile version