Site icon GEO Polityka

Patrick Suskind: 4 główne książki literackiego pustelnika

Geniusz i zło to szalone słowa. Dzherelo: Instagram

Patrick Suskind mieszka w Niemczech w odosobnieniu i prawie nigdy nie udziela wywiadów. Jego życie jest równie tajemnicze, jak życie bohatera jego słynnej powieści, Jeana-Baptiste’a Grenouille’a. Ale jeśli możesz przeczytać wszystko na temat życia Grenouille’a, prawie niemożliwe jest dowiedzenie się czegokolwiek na temat obecnego życia Suskinda.

Treść< /span>„Kontrabas”, 1980„Perfumiarz. Historia mordercy”, 1985 „Gołąb”, 1987 „Opowieść o panu Sommerze”, 1991 Literacki pustelnik Patrick Suskind. Źródło: Instagram

Jego rzadkie zdjęcia, które można znaleźć w Internecie, zostały zrobione kilkadziesiąt lat temu, a Suskind ma także żonę i syna. Dziś, w dniu urodzin niezwykle utalentowanego, ale mało towarzyskiego niemieckiego pisarza, dramaturga i scenarzysty, WomanEL przypomina jego 4 książki, które warto przeczytać chociaż raz w życiu.

” Kontrabas”, 1980

Premiera jednoosobowego przedstawienia w jednym akcie odbyła się w 1981 roku w Monachium. W „Kontrabasie” autor po raz pierwszy wspomniał o „małym człowieczku”, który później stał się jego głównym bohaterem.

Cała książka jest emocjonalnym monologiem outsidera. Źródło: Instagram

Nieudany przemytnik cierpi z powodu samotności i braku uznania. W orkiestrze, w której gra, nikt go nie zauważa i nie ceni. Kocha, ale kobieta, którą kocha, nawet nie wie o jego istnieniu. Pozostaje tylko kontrabas, który woli od perfekcji i jaki jest dla niego żywą istotą…

Cała książka to emocjonalny monolog człowieka o swoim zawodzie i muzyce, taki krzyk z dusza outsidera, który chce zwrócić na siebie uwagę. Spektakl ma prawie 40 lat, ale nadal jest jednym z najpopularniejszych. Jest wystawiany w Paryżu, Londynie, Berlinie, Wiedniu, a niemiecki aktor Walter Renneisen gra tę sztukę od ponad 30 lat.

“Perfumiarz. Historia mordercy”, 1985

“Perfumiarz. Historia mordercy.” Źródło: Instagram

Suskind postanowił udowodnić, że geniusz i zbrodnia idą w parze. Prowadzi czytelnika do idei, że siła geniuszu może być twórcza lub destrukcyjna. W zależności od tego, co towarzyszy jego miłości lub nienawiści. Jeśli geniusz wybierze drogę zła, ogromna moc jego talentu niszczy go i nie pozostawia światu nic pożytecznego. Dlatego historia nie zachowała nazwisk takich osób.

Każdy samodzielnie szuka odpowiedzi na pytanie – kim on jest, ten niezwykły Jean-Baptiste-Grenouille, główny bohater powieści? Genialny przestępca, utalentowany geniusz zła, a może po prostu nieszczęśliwy człowiek? Czy powinieneś szukać miłości i szacunku u ludzi w niesamowity i straszny sposób, jeśli ich nienawidzisz? Przecież po osiągnięciu celu nie ma przyjemności…

„Pachnidło” uczyniło Suskinda jednym z najbardziej znanych i odnoszących sukcesy pisarzy współczesnej literatury niemieckiej. Powieść pozostaje dziś jedną z najpopularniejszych książek.

“Dove”, 1987

Powolna i spokojna opowieść o samotnym mężczyźnie. Źródło: Instagram

Opowieść o jednym dniu z życia „małego człowieka”. W książce nie ma dynamiki ani ostrych zakrętów. „Gołąb” to powolna i spokojna opowieść o samotnym człowieku. Utwór skłania do refleksji nad własnym życiem, własnymi celami i działaniami.

Akcja koncentruje się wokół głównego bohatera, który nie może wejść do krwiobiegu społeczeństwa, ale żyje z całkowitą pokorą. Pogodził się z życiem i zadowala się tym, co ma.

Jednak pewnego dnia jego życie zastępuje gołąb, który nagle pojawia się pod jego oknem. Ptak wprowadza chaos w wymierne życie człowieka, ten postanawia opuścić dom, aby nie spotkać gołębicy.

« Opowieść o panu Sommerze”, 1991

Bajka z dzieciństwa… Źródło: Instagram

Liryczny i zarazem ironiczny, pełen fantazji tekst odkrywający nowe oblicza pisarza Patricka Suskinda. Autor bez wątpienia odnajduje właściwą intonację wspomnień – pomiędzy humorem a bólem. Cała książka to mieszanka poezji, czułości i delikatnego humoru. Bajka z dzieciństwa przesiąknięta jest gorzką i słodką nostalgią.

Nie bez powodu Patrick Suskind nazywany jest pisarzem-widmem, bo jego bohaterowie są niezrozumiałi i tajemniczy, tak jak ich twórca…

p>

Wcześniej wspominaliśmy o kontrowersyjnych opiniach Jurija Andruchowicza: tutaj 7 kultowych cytatów ze współczesnej klasyki.

Źródło informacji

Exit mobile version