Site icon GEO Polityka

Najważniejsze na niedzielę 24 marca: 52 starcia wojskowe, skutki zmasowanego ataku na infrastrukturę

Bitwy na kierunkach Awdejewskiego i Nowopawłowskiego, 52 starcia zbrojne, ostrzał wroga, rosyjski pocisk w przestrzeni powietrznej państwa NATO. Jak zostanie zapamiętany 760. dzień wojny na pełną skalę?

„Uderzyły w dwie części systemu elektroenergetycznego. Pierwsza to część wytwórcza, druga to część dystrybucyjna. Jeśli zaczniemy od mocy wytwórczych, trafimy na kilka rodzajów mocy wytwórczych. Duża liczba elektrowni cieplnych została dotknięta skutkami rakiety i drony… Druga część – wróg uderzył w wiele tak zwanych węzłów sieci NEC Ukrenergo: transformatory i tak dalej” – powiedział Kovalenko.

Według niego na przykład Grupa DTEK straciła 50% swoich mocy wytwórczych. Obecnie trwa szacowanie wyrządzonych szkód.

Tymczasem Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że w ciągu dnia doszło do 52 starć zbrojnych.

Ogółem wróg przeprowadził 32 ataki rakietowe i 47 nalotów, przeprowadził 48 ataki z wielu systemów rakietowych na nasze pozycje i osady.

W kierunku Awdejewskiego odparto 8 ataków wroga w rejonie osad Berdyczi, na wschód od Umanskoje, Perwomajskoje, obwód doniecki.

W Nowopawłowsku Siły Obronne w dalszym ciągu powstrzymują wroga w rejonie osiedli Krasnogorowka, Georgiewka, Nowomikhajłowka i Urozhaynoje, gdzie wróg przy wsparciu lotnictwa próbował 17 razy przebić się przez obronę naszych wojsk.

Więcej szczegółów na temat sytuacji operacyjnej na dzień dzisiejszy o godzinie 18:00 w dniu 24 marca – w naszych aktualnościach.

Szef Zarządu NJSC Naftogaz Ukrainy Aleksiej Czernyszew poinformował, że podczas porannego ataku Federacji Rosyjskiej na zachodniej Ukrainie odnotowano zniszczenia w obiektach Grupy Naftogaz. Według wstępnych informacji nie było ofiar.

Podczas porannego ostrzału Federacji Rosyjskiej na Ukrainę Polska wrzuciła dwie pary myśliwców F-16 – dwa polskie i dwa amerykańskie – podało Radio Liberty, powołując się na Ministerstwo Obrony Narodowej.

„Rakiety z pilotami na pokładzie mogły zestrzelić ten obiekt, gdyby poleciał głębiej i zagroził naszemu bezpieczeństwu, ale po 39 sekundach opuścił nasze terytorium” – powiedział na odprawie doradca Ministra Obrony Narodowej Mieczysław Benek.

Rosyjski pocisk wleciał na głębokość 2 km w głąb terytorium Polski.

Polska zażąda od Rosji wyjaśnień, w jaki sposób rakieta znalazła się w przestrzeni powietrznej państwa NATO.

W wyniku rosyjskiego ostrzału w Charkowie zniszczone zostały elektrownie cieplne i wszystkie podstacje transformatorowe. Przedsiębiorstwa energetyczne nie są w stanie zapewnić stabilnych dostaw energii w całym mieście, powiedział podczas teletonu burmistrz Charkowa Igor Terekhow, pisze „Prawda Ekonomiczna”.

Wyjaśnił, że nie da się podać dokładnej daty całkowitego przywrócenia dostaw prądu w całym mieście. Dostawy prądu zostały wznowione w około 40% domów mieszkańców Charkowa, ogrzewanie przywrócono w 60% domów i prawie wszyscy mają dostęp do wody.

Po rosyjskim ostrzale w Charkowie i w regionie wprowadzany jest harmonogram od 25 marca do 31 przerw w dostawie prądu, powiedział szef obwodowej administracji wojskowej w Charkowie Oleg Sinegubow.

W Krzywym Rogu wprowadzane są awaryjne przerwy w dostawie prądu, w Odessie wprowadzane są stabilizacyjne.

Rafineria ropy naftowej w Kujbyszewie w obwodzie samarskim zawiesiła działalność po ataku ukraińskich dronów 23 marca , pisze ASTRA.

Wiadomo, że w wyniku ataku z 23 marca na Rafinerię Nafty w Kujbyszewie uszkodzona została instalacja AVT-4, która odpowiada za pierwotną obróbkę ropy , w szczególności jego podział na odrębne frakcje, uległ uszkodzeniu. Po wyłączeniu instalacji cykl produkcyjny przedsiębiorstwa został zatrzymany.

Według brytyjskiego wywiadu niedawne ataki na rafinerie ropy naftowej prawdopodobnie doprowadziły do ​​awarii co najmniej 10% mocy produkcyjnych rosyjskich rafinerii.

Ukraina, Gruzja oraz Bośnia i Hercegowina otrzymały status kandydata do NATO . Kosowo było obserwatorem parlamentarnym, ale zostanie członkiem stowarzyszonym, Malta otrzyma członkostwo stowarzyszone.

Takie decyzje podjęła stała komisja Zgromadzenia Parlamentarnego NATO na spotkaniu w Tallinie dnia Jak podaje strona internetowa AP, 23-24 marca.< /p>

W pracach zgromadzenia wzięło udział ponad 40 legislatorów z NATO. Na spotkaniu delegaci pogratulowali nowemu sojusznikowi NATO – Szwecji; na tym pierwszym spotkaniu szwedzcy parlamentarzyści byli obecni w charakterze pełnoprawnych członków.

Więcej szczegółów w aktualnościach.

Najpełniejszy obraz dnia dzisiejszego znajduje się na naszej stronie internetowej. Mamy nadzieję, że jutro będzie więcej dobrych wiadomości.

Trzymajmy się i przybliżajmy Zwycięstwo!

lb.ua

Exit mobile version