Site icon GEO Polityka

Ministerstwo Energii ogłosiło wielkość szkód powstałych w wyniku ostrzału ukraińskiego systemu energetycznego

Wielkość szkód spowodowanych ostrzałem ukraińskiego systemu energetycznego do 22 marca wynosi 11,5 miliarda dolarów – podała wiceminister energii Swietłana Grinchuk podczas teletonu, podaje RBC-Ukraine.

Przeczytaj Ministerstwo Finansów na Instagramie: główne wiadomości nt. inwestycje i finanse

„Aktywnie współpracowaliśmy z Bankiem Światowym, który przeprowadził globalne badanie strat w sektorze energetycznym w wyniku ataków. A w czasie wojny, nie licząc ostatniego ataku, było to 11,5 miliarda dolarów. Myślę, że ten ostatni atak też będzie szacowany na duże kwoty, być może miliardy dolarów, bo wyrządzono wiele szkód” – zauważył Grinchuk.

Według niej rosyjski atak z 22 marca był jednym z największych w czasie wojny.

„Wczorajszy (22 marca – przyp. red.) atak był jednym z największych od początku wojny. Wiele celów na całej Ukrainie zostało zaatakowanych i uszkodzonych. Są to obiekty wytwórcze i obiekty systemu dystrybucyjnego, systemy przesyłu energii elektrycznej. Bez prądu zostało około miliona odbiorców” – powiedział wiceminister.

Najtrudniejsza sytuacja

Według Grinczuka najtrudniejsza sytuacja jest w obwodzie charkowskim. Mogą wystąpić cogodzinne przerwy w dostawie prądu w celu ustabilizowania dostaw prądu.

„W Charkowie i obwodzie charkowskim, gdzie skutki były bardzo duże i niemożliwe jest szybkie przywrócenie prądu. Obecnie usuwamy gruz, oceniamy możliwość naprawy i wymiany sprzętu, szukamy tego sprzętu na terenie całej Ukrainy i współpracujemy z partnerami” – zauważył wiceminister energii.

Przypomnienie

W piątek 22 marca rano rosyjskie wojsko przeprowadziło kolejny zakrojony na szeroką skalę atak rakietowy na Ukrainę.

Wybuchy słychać było w Kijowie, Dniepropietrowsku i Połtawie i Zaporoże.

W Charkowie i Dnieprze po ostrzale nie było prądu. Światło zniknęło także w wielu osadach obwodu chmielnickiego.

minfin.com.ua

Exit mobile version