Site icon GEO Polityka

Jak rezygnacja z węglowodanów wpłynie na zdrowie serca?

Napar z węglowodanów dla zdrowego serca, Dzherelo: pexels.com

„Zdecydowałem się zrezygnować z węglowodanów”. Możesz usłyszeć to zdanie od osób stosujących diety wysokobiałkowe, takie jak dieta Atkina lub Paleo, a także od osób stosujących dietę wysokotłuszczową i niskowęglowodanową, taką jak keto.

< /i>TreśćDlaczego rezygnacja z węglowodanów jest w modzie? Nie wszystkich węglowodanów warto się bać. Jak rezygnacja z węglowodanów zmniejszy ryzyko chorób serca. Jak odżywiać się, by mieć zdrowe serce?

Jeśli obawiasz się, co stanie się z ryzykiem chorób serca po osiągnięciu określonego wieku, warto ograniczyć spożycie węglowodanów, prawda? Tak i nie, zgodnie z dowodami naukowymi. WomanEL podzieli się najnowszymi odkryciami naukowców.

Dlaczego rezygnacja z węglowodanów stała się modna?

Istnieje kilka powodów, dla których ludzie wybierają diety niskowęglowodanowe, a najczęstszym jest utrata masy ciała. Chociaż węglowodany są głównym makroskładnikiem odżywczym wykorzystywanym przez organizm do pozyskiwania energii, spożywanie ich w nadmiarze może prowadzić do przyrostu masy ciała, otyłości, zwiększonego poziomu trójglicerydów we krwi, obniżenia dobrego cholesterolu, a nawet zespołu metabolicznego.

Nie wszystkich węglowodanów warto się obawiać

Węglowodany dzielą się na rafinowane lub niezdrowe, takie jak żywność przetworzona, słodkie smakołyki i węglowodany proste, które po spożyciu powodują szybki wzrost poziomu cukru we krwi. Ale są też zdrowe węglowodany, takie jak produkty pełnoziarniste, owoce i warzywa.

Jak rezygnacja z węglowodanów zmniejszy ryzyko chorób serca

Dietę ketonową o niskiej zawartości węglowodanów i wysokiej zawartości tłuszczu powiązano z wyższym poziomem złego cholesterolu i zwiększonym ryzykiem zatkania tętnic, zawałów serca i udarów mózgu. Tak wynika z badania przeprowadzonego w 2023 roku przez naukowców z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej. 

Badanie wykazało, że regularne spożywanie diety o niskiej zawartości węglowodanów i wysokiej zawartości tłuszczu wiąże się ze zwiększonym poziomem cholesterolu LDL, czyli złego cholesterolu, i zwiększonym ryzykiem chorób serca. Jednak naukowcy odkryli również, że osoby na diecie ketonowej spożywały większe ilości tłuszczów nasyconych, co wiąże się z ryzykiem chorób serca i udaru mózgu.

Według dr Neila Chokshiego w przypadku diet niskowęglowodanowych, takich jak dieta ketonowa, może wystąpić niezdrowe spożycie tłuszczów. Dieta ketonowa sugeruje, że aż 90% dziennych kalorii powinno pochodzić z tłuszczu. Nagły wzrost tkanki tłuszczowej może prowadzić do wzrostu poziomu złego cholesterolu i trójglicerydów (przynajmniej na krótką metę), a także do ketozy. Ketoza to stan, w którym organizm rozkłada tłuszcz przy braku wystarczającej ilości węglowodanów, zamieniając go w ketony na energię. Zwiększone tętno jest kolejnym skutkiem ubocznym ketozy. Nauka musi jeszcze w pełni zrozumieć długoterminowe skutki ketozy.

Jak się odżywiać, żeby mieć zdrowe serce?

< img src="/wp-content/uploads/2024/03/4e7f13779cac1c96b5d85560bb8d518a.jpg" />Jak poprawić zdrowie serca poprzez odżywianie, źródło: pexels.com

Dieta śródziemnomorska od dawna jest uznawana przez ekspertów w dziedzinie zdrowia za najlepszą dietę zmniejszającą ryzyko chorób serca. Jest to dieta bogata w owoce i warzywa, produkty pełnoziarniste, ryby i owoce morza, zdrowe tłuszcze oraz uboga w nabiał, mięso i tłuszcze nasycone. Zaleca się również dywersyfikację źródeł białka, nie polegając wyłącznie na źródłach zwierzęcych, dodając rośliny strączkowe, soczewicę itp. Zaleca się także unikanie dodatku cukru, rafinowanych węglowodanów, żywności ultraprzetworzonej oraz ograniczenie spożycia alkoholu.

Co więcej, w badaniu przeprowadzonym w 2022 r. uczestnicy stosujący dietę niskowęglowodanową o niższym ryzyku chorób serca jedli także bogate w błonnik owoce, warzywa, orzechy, fasolę i soczewicę.

Inne diety, które są w na czele listy „przyjaznej sercu” znajdują się: , – dieta DASH (zbilansowana dieta zachęcająca do spożywania żywności zdrowej dla serca) i dieta pescatarian (dieta oparta na rybach, owocach morza i roślinach).

< p>Diety niskowęglowodanowe/ketogenne plasują się na samym dole, głównie dlatego, że nie ograniczają tłuszczów nasyconych. Być może celem nie jest popadanie w skrajności.

Szukaj zrównoważonej diety zawierającej dobrą mieszankę zdrowych węglowodanów, chudych białek i zdrowych tłuszczów, unikaj palenia, ograniczaj alkohol, wysypiaj się i regularnie ćwicz. Zwróć także uwagę na objawy ostrzegawcze chorób serca, których nie należy ignorować: ból w klatce piersiowej, duszność, zmęczenie i zawroty głowy.

Jeśli zdecydujesz się zrezygnować z węglowodanów, zachowaj ostrożność. Oto zaobserwowane skutki uboczne.

Źródło informacji

Exit mobile version