W szczególności indyjskie rafinerie ropy naftowej nie przyjmują już rosyjskich tankowców. Natomiast akumulacja rosyjskiego oleju napędowego w pływających magazynach jest najwyższa od co najmniej 2017 roku. Kupujący unikają tego paliwa ze względu na sankcje.
Zdjęcie ilustracyjne
Rosyjska machina eksportu ropy, która finansuje wojnę Kremla na Ukrainie, wreszcie odczuwa skutki sankcji, donosi Bloomberg.
< >Indyjskie rafinerie ropy naftowej – drudzy co do wielkości klienci Moskwy po Chinach po inwazji w 2022 r. – nie przyjmują już tankowców należących do największego rosyjskiego państwowego przedsiębiorstwa żeglugowego Sovcomflot ze względu na ryzyko stwarzane przez sankcje.
Dodatkowo w październiku 2020 r. Stany Zjednoczone umieściły na swojej liście 40 pojedynczych rosyjskich tankowców. Od czasu umieszczenia go na liście sankcyjnej Departamentu Skarbu USA żaden statek objęty sankcjami nie był w stanie odebrać ładunku.
W międzyczasie Ukraina zaczęła wysadzać rosyjskie rafinerie ropy naftowej, chociaż nie jest jasne, jak duże jest tam wsparcie jest za tą strategią w Waszyngtonie.
„Zdecydowanie widzimy zwiększoną presję nałożenia amerykańskich sankcji na rosyjską ropę naftową i jej eksport” – powiedział Greg Brew. , analityk w Eurasia Group w Nowym Jorku
Mimo to Rosja może nadal przyciągać tak zwaną „flotę cieni” składającą się ze statków zgromadzonych wkrótce po inwazji w 2022 r. – często starych statków bez odpowiedniego ubezpieczenia i niepewnego właściciela – w celu realizacji dostaw. Według niektórych szacunków około 600 takich statków pływa obok greckich tankowców, które w dalszym ciągu obsługują handel w ramach pułapu cenowego G-7. Jednocześnie koszt dostaw rosyjskiej ropy jest ogromny. Według Argus Media wysyłka ładunku z Morza Bałtyckiego do Chin kosztuje około 14,50 dolarów za baryłkę.
Kolejną porażką Moskwy były problemy ze sprzedażą paliwa rafinowanego. W pływających magazynach gromadzony jest rosyjski olej napędowy. Wielkość tych oszczędności jest najwyższa od co najmniej 2017 roku. Kupujący unikają tego paliwa ze względu na sankcje.