Site icon GEO Polityka

Zaktualizowany program EFR z MFW: Ukrainie udało się obejść bez nowych latarni morskich

Międzynarodowy Fundusz Walutowy opublikował zaktualizowane Memorandum dotyczące polityki gospodarczej i finansowej w następstwie trzeciego przeglądu programu rozszerzonego finansowania EFR z Ukrainy. Nowych latarni strukturalnych nie ma, a terminy ukończenia trzech istniejących zostały przesunięte o kilka miesięcy. Donosi o tym Interfax-Ukraine.

Przeczytaj stronę „Ministerstwo Finansów” na Facebooku: główne aktualności finansowe

Wprowadzenie metodologii oceny ryzyk nadzorczych w celu ustalenia priorytetów działań nadzorczych zostało przesunięte o sześć miesięcy – do końca grudnia, oraz opracowanie polityki wobec przedsiębiorstw państwowych, polityki dywidendowej i strategii prywatyzacji – na dwa miesiące, do końca października br.

Zmieniono także aktywną latarnię strukturalną dotyczącą banków kontrolowanych przez państwo, która obecnie umożliwia kontynuację pracy Pierwszego Banku Inwestycyjnego (PINBank), który decyzją VAKS-u stał się własnością państwa od objętego sankcjami rosyjskiego Jewgienija Ginera i które państwowa Ukrposzta chciałaby otrzymać na rozwój.

„Wszystkie banki systemowe z przeważającym udziałem państwa będą podlegać jurysdykcji Ministra Finansów, a banki niesystemowe, które przeszły na własność państwa, nie zostaną dokapitalizowane ze środków fiskalnych i zostaną przekazane do Funduszu Gwarancji Depozytowych w celu rozliczenia w przypadku naruszenia wymogów ostrożnościowych” – czytamy w zaktualizowanym memorandum.

Najbliższe latarnie morskie

Z końcem lipca upłyną terminy ukończenia dwóch kolejnych latarni konstrukcyjnych:

Ile latarni morskich ukończyła Ukraina

Według pierwszego zastępcy przewodniczącego Komisji ds. polityki podatkowej i celnej Rady Najwyższej Jarosława Żeleznyaka w sumie Ukraina ukończyła budowę 21 z 35 latarni morskich, które zostały zapisane w Memorandum.

Ile latarni morskich zbudowała Ukraina? p>

Przypomnijmy

31 marca 2023 r. Zarząd MFW zatwierdził nową czteroletnią przedłużoną umowę Program Funduszu (EFF) dla Ukrainy z finansowaniem na kwotę około 15,6 miliarda dolarów (11,6 miliarda SDR). Program ten stanowi część ogólnego pakietu międzynarodowego wsparcia dla Ukrainy, który wynosi około 122 miliardów dolarów.

Zarząd MFW zakończył trzeci przegląd programu w ramach instrumentu rozszerzonego funduszu dla Ukrainy (EFR). W najbliższym czasie Ukraina otrzyma ok. 880 mln dolarów.

Budżet państwa Ukrainy otrzymał już trzy transze w ramach programu MFW EFR na łączną kwotę ok. 4,5 mld dolarów. W 2024 r. program przewiduje pomoc budżetową dla Ukrainy w wysokości 5,4 miliarda dolarów.

minfin.com.ua

Exit mobile version