Site icon GEO Polityka

Usługi depozytowe w kryptowalutach: zalety i wady strony trzeciej

Usługi depozytowe wymagają udziału pośrednika w transakcji, który zapewnia jej szybkość i bezpieczeństwo. Escrow jest stosowany nie tylko w tradycyjnym systemie finansowym, ale także w branży kryptowalut.

Co to jest depozyt

Agent depozytu w branży kryptowalut to swoisty pośrednik, dzięki któremu transakcja będzie bezpieczna zarówno dla sprzedającego, jak i kupującego. Pełni funkcję swego rodzaju punktu przeładunkowego, który przechowuje kryptowalutę do czasu spełnienia określonych warunków przez obie strony. Obecność takiego pośrednika w niektórych scenariuszach zmniejsza ryzyko błędów i nielegalnych działań obu stron.

Obecność osoby trzeciej podczas przeprowadzania transakcji kryptowalutą nie zawsze jest konieczna, ponieważ istnieją inteligentne kontrakty. Oni sami są zautomatyzowanymi agentami depozytowymi.

Jednakże giełdy takie jak Binance, Bybit czy Coinbase nie są agentami depozytowymi. Giełdy kryptowalut to miejsca zakupu i sprzedaży kryptowalut o różnym stopniu centralizacji. Agenci depozytu obejmują również różne witryny i platformy P2P, które umożliwiają korzystanie z inteligentnych kontraktów.

Kto bierze udział w transakcji i jak przebiega z udziałem depozytu?

Strony transakcji

W transakcji biorą udział trzy strony: kupujący, sprzedający i agent depozytowy. Ten ostatni jest gwarantem, że wszystko przebiegnie bez żadnych incydentów.

Na przykład chcesz kupić określony model samochodu. Sprzedają to tylko za bitcoiny. W pierwszym etapie deponujesz swoją kryptowalutę na rachunku powierniczym, pokazując w ten sposób swoje intencje. Następnie sprzedawca odpowiada: potwierdza dostępność żądanego modelu, cenę i inne szczegóły transakcji. Przez cały ten czas kryptowaluta jest przechowywana u agenta depozytowego. Po uzgodnieniu wszystkich niuansów dochodzi do transakcji. Najpierw sprzedawca dostarcza Ci samochód, a następnie pośrednik przekazuje mu bitcoiny.

Nie ma co ukrywać, że system nie jest idealny. Dodając pośrednika do dowolnej transakcji, zwiększasz ryzyko błędu, ponieważ im bardziej skomplikowany system, tym łatwiej jest znaleźć podatność. Tym samym gwarant może okazać się pozbawiony skrupułów, po prostu niekompetentny lub oszustem, dlatego należy podchodzić do jego wyboru z należytą ostrożnością. Historycznie rzecz biorąc, pierwsza kryptowaluta była pomyślana jako sieć wzajemnych rozliczeń finansowych typu peer-to-peer (peer-to-peer), w ramach której, w przeciwieństwie do struktury bankowej, udział osób trzecich nie jest koncepcyjnie konieczny. 

Rodzaje transakcji escrow

Wyróżnia się trzy główne typy transakcji escrow: tradycyjne z udziałem strony trzeciej, oparte na wykorzystaniu inteligentnych kontraktów oraz oparte na wykorzystaniu wielopodpisowy. Każdy z nich ma zarówno zalety, jak i wady.

W pierwszym przypadku, jeśli jakakolwiek organizacja pełni rolę pośrednika, musi mieć określony poziom reputacji. Jest mało prawdopodobne, że zaufasz swoim kryptowalutom pierwszej osobie, którą spotkasz. Ale nawet w tym przypadku nie można całkowicie wykluczyć opcji, w której zostaniesz oszukany.

Depozyt wielopodpisowy opiera się na wykorzystaniu portfela, do którego dostęp można uzyskać jedynie po złożeniu podpisów wszystkich stron transakcji: kupującego, sprzedającego i pośrednika. W takim przypadku każda ze stron będzie posiadała własne klucze prywatne, a rola pośrednika zostanie zmniejszona w porównaniu do typu tradycyjnego.

Inteligentne kontrakty to automatyczny sposób rozwiązania problemu. W tym przypadku rola pośrednika zostaje całkowicie zniweczona. W rzeczywistości ta metoda jest najbardziej niezawodna, ponieważ całkowicie eliminuje czynnik ludzki: transakcja odbywa się samodzielnie, bez niezbędnej centralizacji.

Usługi depozytowe nie są doskonałe. Mają sporo zalet, jednak należy wziąć pod uwagę także ryzyko, jakie ze sobą niosą.

Zalety depozytu

Główna zaleta korzystania z agenta depozytu ma charakter psychologiczny. Ludziom łatwiej jest powierzyć swój majątek organizacji cieszącej się dobrą reputacją, niż komuś, kogo nie znają. Również skorzystanie z pośrednika często może przyspieszyć proces transakcji. Cóż, nie zapominaj, że agenci depozytowi są często platformami P2P i mogą pozwolić Ci zachować poufność, w przeciwieństwie do tych samych scentralizowanych giełd kryptowalut.

Ryzyko depozytu

Pierwszą oczywistą wadą korzystania z depozytu jest możliwość zmowy pomiędzy pośrednikiem a kupującym. Załóżmy, że transakcja została zawarta, sprzedawca przekazuje towar kupującemu, a pośrednik znika. W takim przypadku agent depozytowy ryzykuje swoją reputację, ale nadal nikt nie jest na to odporny.

Inteligentne kontrakty są jednak również podatne na ataki. Nie są odporni na błędy w kodzie, więc ich praca może nie być poprawna. Nawet jeśli pod tym względem wszystko jest idealne, nie zapomnij o hakerach. Nie ma sejfu, którego nie da się złamać.

Kolejne ryzyko może wiązać się z samą naturą kryptowalut. Kiedy masz zamiar zawrzeć umowę, negocjować, uzgadniać warunki, kurs tego lub innego aktywa może się znacznie zmienić. Jeśli tak się stanie, warunki umowy mogą ulec zmianie.

Wnioski

Zatem usługi depozytowe są z jednej strony opłacalną metodą zabezpieczenia transakcji w określonych scenariuszach, z drugiej strony nie gwarantuje 100% bezpieczeństwa Twoich finansów.

Источник: bits.media

Exit mobile version