Site icon GEO Polityka

Efekt bezczynności amerykańskiej Rezerwy Federalnej: kryptowaluty zaczynają rosnąć

Opinia Inwestorzy są dość zmęczeni wysokimi stopami procentowymi. Na tym tle wiadomość, że amerykański bank centralny przynajmniej po prostu nie zwiększa swojego kluczowego klucza, jest już odbierana pozytywnie. Dokładnie to samo wydarzyło się w tym tygodniu.

Bitcoin

Cena Bitcoina spadła o ponad 4,5% od 15 do 22 marca 2024 r. Pierwsza kryptowaluta nie osiągnęła poziomu powyżej 70 000 dolarów. Co więcej, w najniższym momencie BTC był dość blisko 60 000 dolarów. W piątkowe popołudnie 22 marca cena Bitcoina oscyluje wokół 66 000 dolarów.

Źródło: tradingview. com

Głównym wydarzeniem, które zdeterminowało ruch cen BTC, było posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej, na którym prezes Fed Jerome Powell ogłosił decyzję w sprawie kluczowej stopy procentowej. Pozostała bez zmian – 5,25% -5,5% w skali roku. Oznacza to, że inwestorzy będą mogli pożyczać od amerykańskich bankierów po oprocentowaniu zbliżonym do kluczowej stopy procentowej.

Zdaniem szefa amerykańskiego banku centralnego potrzebne są bardziej konkretne dane, które wskażą, że inflacja w USA spadła do 2%. Dopóki nie upadła. Jednak inwestorzy kryptowalut przyjęli tę wiadomość    pozytywny, a po 20 marca kryptowaluty zaczęły rosnąć.

Spadek w pierwszej połowie tygodnia można jednak wytłumaczyć odpływem środków ze spotowych ETF-ów Bitcoin, który zaobserwowano 18 i 19 marca. Taka sytuacja (kiedy ilość pieniędzy w ETF-ach spada dwa dni z rzędu) została zaobserwowana po raz pierwszy od 25 stycznia. Co ciekawe, w dzisiejszych czasach największe fundusze (BlackRock, Fidelity i Bitwise) nadal były zasilane gotówką.

Ważne: w Argentynie liczba transakcji Bitcoinami osiągnęła najwyższy poziom od 20 miesięcy. Argentyńczycy próbują uciec przed szalejącą w kraju inflacją, która sięga 276% rocznie. Jak podaje giełda Lemon, w tygodniu od 4 do 10 marca prawie 35 tysięcy transakcji BTC dokonali kupujący z tego południowoamerykańskiego kraju.

Z punktu widzenia analizy technicznej Bitcoin wykazuje długoterminową tendencję wzrostową. Cena znajduje się powyżej zarówno 50-dniowej średniej kroczącej (zaznaczonej na niebiesko), jak i 200-dniowej średniej kroczącej (zaznaczonej na pomarańczowo). Poziomy wsparcia i oporu to: 60 760 dolarów i 73 794 dolarów.

Źródło: tradingview. com

Wskaźnik strachu i chciwości w porównaniu do wartości z poprzedniego tygodnia spadł o osiem punktów. Teraz wynosi 75. Wskazuje to na przewagę chciwości nad strachem wśród inwestorów Bitcoin.

Ethereum

Od 15 marca do 22 marca cena eteru spadła o 6,4%. Największy spadek notowań zaobserwowano we wtorek, 19 marca, kiedy ETH od razu spadł o 10,32%. Jednocześnie liczba sesji negatywnych i pozytywnych okazała się prawie taka sama: odpowiednio cztery w porównaniu z trzema.

Źródło: tradingview. com

Jedną z głównych przyczyn takiego zachowania cen były działania amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Organ regulacyjny wszczął dochodzenie przeciwko szwajcarskiej Fundacji Ethereum. Jednym z celów śledztwa jest uznanie ETH za papier wartościowy. SEC zdołała już zażądać dokumentów od wielu firm, które współpracowały z Fundacją Ethereum. W szczególności Komisję Papierów Wartościowych i Giełd interesuje okres po przejściu drugiej co do wielkości kryptowaluty pod względem kapitalizacji na Proof-of-Stake. Przedstawiciele SEC na razie powstrzymują się od konkretnych komentarzy.

Działania władz USA mogą oznaczać odmowę zatwierdzenia spotowych ETF-ów na eter. Niektórzy eksperci już głośno mówią o tym, że fundusze giełdowe nie zostaną zatwierdzone i uruchomione w maju 2024 r. Jednym z nich był analityk Bloomberga James Seyffart:

„Moje ostrożne, bycze nastawienie do funduszy ETF na Ether uległo zmianie w ciągu ostatnich miesięcy. Wierzymy, że zostaną odrzucone 23 maja. SEC nie kontaktuje się z firmami, które złożyły wnioski dotyczące specyfiki Ethereum. Jest to dokładnie odwrotność tego, co widzieliśmy jesienią w przypadku spotowych ETF-ów Bitcoin.”

Korekta, która rozpoczęła się 12 marca, została zatrzymana 20 marca, kiedy Eter natychmiast wzrósł o 11,33%. Cena zbliżyła się do 50-dniowej średniej kroczącej (oznaczonej na niebiesko) i odbiła. To mogłoby dodać bykom dodatkowego optymizmu. Świadczy o tym wzrost wskaźnika RSI powyżej 50. O globalnym trendzie wzrostowym możemy jednak mówić dopiero po przebiciu poziomu oporu na poziomie 4095,4 dolarów. Poziom oporu to najniższy poziom z zeszłego tygodnia na poziomie 3 059 dolarów.

Źródło: tradingview. com  

Dogecoin

Cena głównej kryptowaluty memowej Dogecoin pozostała praktycznie niezmieniona przez ostatni tydzień. Jednocześnie pojawił się wyraźny trend: przez pierwsze cztery dni kryptowaluta spadała, a przez ostatnie trzy rosła. Największą zmianę cen zanotowano na aukcji w środę 20 marca: +18,11%.

Źródło: tradingview.com

Zmiana nastroje wśród inwestorów Dogecoin było spowodowane kilkoma przyczynami jednocześnie. Pierwsza to aktywność dużych graczy (wielorybów). Słynny kryptoanalityk Ali Martinez zamieścił na portalu społecznościowym X wykres z platformy Santiment, z którego wynika: od 19 do 21 marca zakupiono 25 milionów DOGE za łączną kwotę około 3,75 miliona dolarów.

< b>Drugie – aktywacja Elona Muska. Miliarder nadal rozwija swoją sieć społecznościową – X. W planach jest uczynienie z niej „aplikacji dla każdego”. Ekscentryczny przedsiębiorca w dalszym ciągu nabywa licencje w różnych stanach Ameryki, aby dokonywać płatności za pośrednictwem X. Teraz ich liczba sięgnęła 22 (z możliwych 50). Takie działania mogą wzmocnić pozycję X na rynku. Może to pośrednio wpłynąć na monetę Dogecoin, której Musk jest wieloletnim zwolennikiem.

W krótkim terminie, według analizy technicznej, DOGE znajduje się w trendzie zwyżkowym, który zastąpił korektę trwającą od 5 do 19 marca. Ogólnie i w dłuższej perspektywie górą są byki, o czym świadczy cena znajdująca się powyżej 50-dniowej średniej kroczącej (zaznaczonej na niebiesko). Warto również zauważyć: zmienność aktywa jest maksymalna, o czym świadczy wskaźnik ATR. Najbliższe poziomy wsparcia i oporu: odpowiednio 0,12285 $ i 0,20572 $.

Źródło: tradingview. com

Podsumowanie

Zatem korekta wartości największych kryptowalut nie poszła na marne. Być może tymczasowo. Jednym z powodów była stabilność stopy amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Jednocześnie ogólnie tydzień dla Bitcoina i Ethereum nadal zakończył się w czerwonej strefie.

Niniejszy materiał i informacje w nim zawarte nie stanowią indywidualnej ani innej porady inwestycyjnej. Opinie redaktorów mogą nie pokrywać się z opiniami autora, portali analitycznych i ekspertów.

Источник: bits.media

Exit mobile version