Site icon GEO Polityka

Ceny gazu spadły tej zimy z powodu rekordowego ocieplenia na półkuli północnej

Na półkuli północnej panowała najcieplejsza w historii zima z niezwykłym ciepłem skupionym wokół Basenu Atlantyckiego, co doprowadziło do ogromnego nadmiaru gazu i spadku cen gazu od października. Poinformował o tym Reuters.

Przeczytaj stronę Ministerstwo Finansów na Facebooku: najważniejsze wiadomości finansowe

Według danych zebranych przez amerykańską Narodową Administrację Oceaniczną i Atmosferyczną (NOAA) średnia temperatura powierzchni lądu była o +2,65 stopnia wyższa XX w. w okresie od grudnia do lutego.

Rekordowa temperatura zimą 2023/24. pobił poprzednie maksima +2,44 stopnia w roku 2019/2020. i +2,61 stopnia w sezonie 2015/16. — także zimy charakteryzujące się nadwyżkami dostaw i spadającymi cenami gazu.

Globalne ocieplenie, zjawisko klimatyczne El Niño, silna dodatnia oscylacja północnoatlantycka i cykl słoneczny zmierzający w kierunku szczytu od 11 lat przyczyniły się do tej zimy wyjątkowo ciepło.

Ameryka Północna

Najwięcej uwagi poświęcono Europie ze względu na zakłócenia na regionalnym rynku gazu w następstwie inwazji Rosji na Ukrainę na pełną skalę, ale w Ameryce Północnej panowały najbardziej ekstremalne warunki pogodowe.

Temperatury w Ameryce Północnej były o +3,43 stopnia wyższe od długiego -średnia wielookresowa od grudnia do lutego.

Ameryka Północna doświadczyła rekordowych anomalii cieplnych zarówno w grudniu (+4,66 stopnia), jak i w lutym (+3,59 stopnia), co doprowadziło do zmniejszenia zapotrzebowania na ogrzewanie zarówno gazem, jak i energią elektryczną z gazu .

Zapasy gazu w USA rozpoczęły sezon grzewczy zaledwie 1 października o 64 miliardy stóp sześciennych (1,8 miliarda metrów sześciennych) powyżej średniej sezonowej z poprzednich 10 lat.

Na koniec listopada zapasy nadal wynosiły zaledwie 129 miliardów metrów sześciennych metrów stóp powyżej średniej sezonowej z 10 lat.

Ale pod koniec grudnia nadmiar wzniósł się do 307 miliardów stóp sześciennych po wyjątkowo ciepłej pogodzie.

Ceny kontraktów terminowych w Stanach Zjednoczonych na następny miesiąc w październiku wyniosły średnio około 3,19 dolara za milion brytyjskich jednostek cieplnych (około 90 dolarów za tysiąc metrów sześciennych).

Do lutego średnie ceny skorygowane o inflację spadły do ​​rekordowo niskiego poziomu 1,80 dolara za milion brytyjskich jednostek cieplnych (około 50 dolarów za tysiąc metrów sześciennych).

Europa

Europa również miała bardzo ciepłą zimę z temperaturami o 2,73 stopnia wyższymi od średniej długoterminowej, czyniąc tę ​​zimę drugą najcieplejszą w historii po sezonie 2019/20 (+3,32 stopnia).

Silnie dodatnia oscylacja północnoatlantycka wysłała silne zachodnie wiatry do północno-zachodniej Europy, przynosząc dużo ciepłego i wilgotnego powietrza znad Atlantyku.

Anomalia temperaturowa mogła nie być tak ekstremalna jak w Ameryce Północnej, ale połączona z ceny znacznie wyższe od średniej przed inwazją Rosji na Ukrainę, wystarczyło, aby pod koniec lutego region opuścił rekordowe rezerwy sezonowe.

W październiku europejskie kontrakty terminowe na kolejny miesiąc wynosiły średnio prawie 46 euro za megawatogodzinę, ale w lutym spadły do ​​średnio 26 euro (290 dolarów za tysiąc metrów sześciennych).

Zużycie gazu i spadające ceny

Ameryka Północna, Europa i Azja łącznie odpowiadały za około dwie trzecie światowego zużycia gazu w 2022 roku. Sama Ameryka Północna i Europa odpowiadają za 40% światowego zużycia, przy czym duży udział ma miejsce w miesiącach zimowych ze względu na zapotrzebowanie na ciepło.

Tym samym wyjątkowe ocieplenie wokół Basenu Atlantyckiego zimą 2023/24 miało miejsce dokładnie w obszarze, który miał największy wpływ na zużycie, dostawy i ceny gazu.

Kiedy historycy zastanawiają się, dlaczego rosyjska inwazja na pełną skalę Ukrainy oraz Nałożone sankcje odwetowe nie doprowadziły do ​​niedoborów oraz do poważniejszej i trwalszej podwyżki cen, najprawdopodobniej odnoszą się do wyjątkowo ciepłych zim zarówno w latach 2022/23, jak i 2023/24. lat, a nie działania polityczne jako główny powód.

Zimą 2023/24 europejscy odbiorcy gazu mieli dużo szczęścia i ceny się unormowały. Z drugiej strony producenci z Ameryki Północnej znajdują się w głębokim kryzysie, gdyż mają trudności ze sprzedażą na rynku zalanym zbyt dużą ilością gazu.

Jednak następna zima będzie prawdopodobnie chłodniejsza w Ameryce Północnej i Europie.

p >

Tymczasem niższe ceny spowodują spowolnienie lub brak wzrostu produkcji w Stanach Zjednoczonych, co powinno skutkować stopniowym umacnianiem się rynku w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Exit mobile version