Site icon GEO Polityka

Ukraińcy uważają, że poziom korupcji wzrósł w 2023 r. – badanie

Obywatele uważają SBU, prezydenta i NABU za najskuteczniejsze w walce z korupcją.

Zdjęcie ilustracyjne

Ukraińcy uważają, że poziom korupcji korupcja w kraju w 2023 r. wzrosła, a odpowiedzialność za przezwyciężenie korupcji spoczywa przede wszystkim na głowie państwa, Kancelarii Prezydenta, Narodowym Biurze Antykorupcyjnym i Radzie Najwyższej.

Świadczą o tym wyniki ankiety przeprowadzonej przez Info Sapiens na zlecenie Krajowej Agencji Przeciwdziałania Korupcji (NACP), podaje Interfax-Ukraine.

„W tym roku większość populacji – 61,2% – uważa, że ​​wzrósł poziom korupcji. Wśród przedsiębiorstw jest ich 46,3%. Przedsiębiorstwa postrzegają sytuację bardziej optymistycznie niż społeczeństwo” – komentuje wyniki badania Dmitry Savchuk, szef Info Sapiens.

Jeśli chodzi o osoby bezpośrednio odpowiedzialne za korupcję na Ukrainie, zarówno społeczeństwo (47,5%), jak i biznes (48,3%) przypisują odpowiedzialność najwyższemu kierownictwu państwa, w szczególności głowie państwa i Kancelarii Prezydenta. Jak wynika z badania, NABU znajduje się na drugim miejscu w gradacji osób odpowiedzialnych za walkę z korupcją – taką opinię wyraziło 36,9% ankietowanych. Biznes z kolei stawia Radę Najwyższą na drugim miejscu w obszarze odpowiedzialności – 39,2% respondentów.

NAPK opublikował ranking regionów według poziomów korupcji

Oceniając działalność organów władzy, które w jakiś sposób odpowiadają za walkę z korupcją, Ukraińcy powrócili do wyników z okresu przedwojennego. Tym samym, zdaniem obywateli, najskuteczniejszą w walce z korupcją jest SBU (20,29%), następnie prezydent, a na trzecim miejscu znajduje się sam organ antykorupcyjny – NABU. W społeczeństwie Rada Najwyższa jest organem najmniej skutecznym (w walce z korupcją).

W 2022 roku Ukraińcy odnotowali skok efektywności wszystkich organów władzy.

Jeśli chodzi o obszary, w których przede wszystkim konieczna jest walka z korupcją, to zdaniem Ukraińców jest to sądownictwo. Z tą opinią zgadza się połowa respondentów, a liczba ta wzrosła w porównaniu z rokiem ubiegłym i rokiem poprzednim.

„Coraz większa niechęć społeczeństwa do korupcji. To jeden z kluczowych argumentów, jakim jest podstawę do kształtowania zerowej tolerancji wśród ogółu ludzi” – zauważył szef NAPC Wiktor Pavluschik.

Drugą ważną kwestią, jego zdaniem, jest stosunek społeczeństwa do ujawniania korupcji. „Według danych z badania sygnaliści korupcji to osoby, które przynoszą korzyści” – stwierdził.

Jednocześnie szef NAPC podkreślił, że to badanie społeczne pomoże zidentyfikować obszary podatne na korupcję, a wyniki badania zostaną uwzględnione przy kształtowaniu polityki antykorupcyjnej.

Badanie zostało przeprowadzone w listopadzie–grudniu 2023 r. przez firmę socjologiczną Info Sapiens na zlecenie NAPC. To piąta fala ogólnopolskiego badania kompleksowej oceny sytuacji korupcyjnej na Ukrainie. Badanie obejmowało reprezentatywną ankietę wśród ludności i przedstawicieli biznesu. Metodą wywiadów osobistych przesłuchano 2500 Ukraińców spośród ludności kraju zamieszkującej tereny kontrolowane przez władze ukraińskie. Przeprowadzono rozmowy telefoniczne z 2100 przedstawicielami biznesu.

Przypominamy, że na początku roku grupa ambasadorów G7 wspierających Ukrainę ogłosiła swoje priorytety na 2024 rok. Są to reformy sił bezpieczeństwa i walka z korupcją.

lb.ua

Exit mobile version