Site icon GEO Polityka

„Panika” w poszukiwaniu jedzenia lub prawdziwy głód: naukowcy odkryli przyczynę przejadania się

Pobudzenie części mózgu odpowiedzialnej za panikę może wywołać niepohamowane pragnienie wysokokaloryczna żywność.

Nowe badanie na myszach ujawniło prehistoryczny mechanizm poszukiwania pożywienia w części mózgu związanej z paniką. To odkrycie może w przyszłości pomóc w leczeniu zaburzeń odżywiania u ludzi.

Science Daily poinformował o wynikach badania.

Psychologowie z Uniwersytetu Kalifornijskiego odkryli obwód nerwowy w mózgach myszy, który sprawia, że ​​myszy nieustannie pragną jedzenia i szukają go, nawet gdy są pełne.

Po stymulacji obszaru mózgu związanego ze strachem i paniką myszy wykazywały niezwykłe zachowania żywieniowe. Energicznie poszukiwały „ofiary”, którą mogło być nie tylko zwykłe pożywienie, ale także ogólnie niejadalne przedmioty, takie jak piłeczka do ping-ponga. Ponadto zwierzęta doświadczalne preferowały pokarmy wysokokaloryczne, na przykład wybierały słodką i tłustą czekoladę i ignorowały warzywa. Co ciekawe, za odczuwanie głodu odpowiada zupełnie inna część mózgu.

„Obszar, który badamy, nazywany jest istotą szarą okołoprzewodową (PAG). Znajduje się w pniu mózgu, który jest strukturą bardzo starożytną w historii ewolucji. Dlatego region ten jest funkcjonalnie podobny u ludzi i myszy. Chociaż nasze odkrycia były zaskakujące, logiczne jest, że żerowanie będzie zakorzenione w tak starożytnej części mózgu, ponieważ żerowanie jest czymś, co muszą robić wszystkie zwierzęta” – wyjaśnia współautor badania Avishek Adhikari, adiunkt psychologii na UCLA. < /p>

Strach i niepokój to bardzo stare ewolucyjne mechanizmy przetrwania żywych istot, umożliwiające zwierzętom ocenę ryzyka i unikanie zagrożeń dla życia.

„Aktywacja całego regionu PAG wywołuje dramatyczną reakcję paniki zarówno u gryzoni, jak i u ludzi. Kiedy jednak selektywnie stymulowano tylko ten konkretny skupisko neuronów PAG, myszy nie odczuwały strachu, ale w panice zaczęły szukać pożywienia” – stwierdził badacz.

Naukowcy zauważyli, że pragnienie wysokich Kaloryczne jedzenie w tym stanie było tak mocne, że myszy nie stawiały nawet przeszkód fizycznych i ból mnie zatrzymywał. Kiedy jednak naukowcy stłumili funkcję skupiska komórek PAG, nawet głodne gryzonie wykazywały obojętność i odmowę jedzenia.

„Uważamy, że ten łańcuch reakcji powoduje głód wysokokalorycznej żywności. Te komórki PAG mogą zmusić myszy do jedzenia większej ilości wysokokalorycznego pokarmu, nawet jeśli nie odczuwają głodu” – mówi Avishek.

Naukowcy uważają, że podobny mechanizm może działać w ludzkim mózgu, co wyjaśnia, dlaczego ludzie patrzą na „coś”. „pyszne” nawet po obfitym posiłku. Jednocześnie zahamowanie funkcji tej części mózgu może być przyczyną anoreksji, gdy ludzie nie lubią jedzenia.

Jeśli dalsze badania potwierdzą hipotezę naukową, pozwoli nam to zrozumieć przyczyny zaburzeń odżywiania na głębokim poziomie i leczyć je szybciej i skuteczniej.

tsn.ua

Exit mobile version