Site icon GEO Polityka

Czechy przekazały Ukrainie pozostałe śmigłowce Mi-24

Republika Czeska przekazała swoje helikoptery Mi-24 w ramach pomocy wojskowej. Kraj nie stracił już takich samolotów.

Minister obrony Republiki Czeskiej, Yana Chernokhova, stwierdziła to i informuje RBC-Ukraine o korespondencji z Deníkiem N.

To Wygląda na to, że dwa lata temu minister przedstawił tajny dokument i propozycję dostawy na Ukrainę śmigłowców Mi-24.

Gabinet Ministrów postanowił pochwalić się tym samym. W ten sposób Czechy przekazały Ukrainie pozostałości swoich śmigłowców produkcji Radian.

„Nie mamy już majątku, który można by poświęcić” – stwierdziła Czernochowa.

Mi-24

Radiański/rosyjski śmigłowiec szturmowy konstrukcji, nieoficjalna nazwa – „Krokodyl”.

>

Staje się pierwszym na świecie (po AH-1 „Cobra”) specjalistycznym śmigłowcem bojowym, a także pierwszym na świecie wielkogabarytowym specjalistycznym śmigłowcem bojowym ze znaczącym podwoziem. Numer seryjny datuje się na rok 1971 i trwa do dziś.

Jest bez modyfikacji, eksportowany do najbogatszych krańców świata. Aktywnie zwyciężał podczas wojny w Afganistanie, a także w wielu konfliktach regionalnych.

Dostawa śmigłowców Mi-24 na Ukrainę

Latem ubiegłego roku szef czeskiego Ministerstwa Obrony zapowiedział wycofanie się kraju z otrzymywanych przez w Stanach Zjednoczonych nowe śmigłowce są spisywane na straty, a stary Mi-24B jest spisany na straty i planuje transfer na Ukrainę.

Lipna poinformowała także, że Polska przekazała kilkunastu śmigłowcom bojowym Mi-24 Ukraina do walki z rosyjską agresją.

Terminovy ​​​​i ważne informacje o wojnie między Rosją a Ukrainą można przeczytać na kanale RBC-Ukraina w Telegramie.

Exit mobile version