Site icon GEO Polityka

Argentyna refinansuje obligacje o wartości 50,3 miliarda dolarów

Argentyna zrefinansowała dług denominowany w peso o wartości około 50,3 miliarda dolarów w drodze rekordowej zamiany obligacji, pisze Financial Times, cytując oświadczenie Ministerstwa Gospodarki kraju.

► Przeczytaj stronę Ministerstwa Finansów na Facebooku: główne aktualności finansowe

Co wiadomo

Papiery o wartości 42,6 bln peso, stanowiące 77% obligacji zapadających w tym roku, zostały wymienione na obligacje z terminem zapadalności w latach 2025-2028. Były to głównie obligacje wyemitowane przez przedstawicieli sektora publicznego (m.in. Banku Centralnego i ZUS), ale w procesie tym wziął udział także sektor prywatny.

Działania te mają na celu zmniejszenie deficytu budżetowego Argentyny . Muszą także położyć kres uzależnieniu rządu od drukowania pieniędzy, stwierdza artykuł.

Analitycy twierdzą, że ostatecznym celem jest ograniczenie zarówno niezwykle wysokiej inflacji w kraju, jak i presji kursowej, która sprawia, że ​​wycofanie rygorystycznych kontroli walutowych nałożonych przez poprzednie rządy jest ryzykowne.

Przeczytaj: Argentyna sprzedała bony o wartości 3,2 miliarda dolarów, aby spłacić długi

Pamiętaj

Stały kurs waluty krajowej (ok. 830 peso za 1 dolara) powoduje ogromne zakłócenia w argentyńskiej gospodarce i stanowi barierę dla inwestycji. Prezydent Javier Miley planował porzucić kontrolę walutową w połowie 2024 r.

Swap długu był dużym krokiem naprzód, „da rządowi znacznie większe możliwości rozwiązania problemów finansowych” – mówi Salvador Vitelli, szef działu badania w firmie doradczej Romano Group.

W tym tygodniu argentyński bank centralny obniżył główną stopę procentową o 20 punktów procentowych – do 80% rocznie ze 100%. Decyzja była zaskoczeniem dla ekonomistów i uczestników rynku.

Argentyna od wielu lat zmaga się z wysoką inflacją. W lutym dynamika cen konsumpcyjnych przekroczyła 276% w ujęciu rocznym i była najwyższa od trzech dekad. Tymczasem miesięczna inflacja osłabiła się do 13,2% wobec 20,6% w styczniu, co przekroczyło oczekiwania ekspertów.

Jednocześnie Bank Centralny widzi sygnały, że w nadchodzących miesiącach inflacja będzie nadal spadać, pomimo stopy spadków. Tymczasem gospodarka Argentyny jest w smutnej sytuacji: MFW przewiduje skurczenie się o 2,8% w 2024 r.

minfin.com.ua

Exit mobile version