Problem wysokiego poziomu cukru we krwi może być przyczyną szeregu poważnych chorób, m.in. otyłość i problemy z sercem
Wysoki poziom cukru we krwi może powodować poważne szkody dla wszystkich układów organizmu i powodować wiele chorób. Podwyższony poziom glukozy we krwi prowadzi do zniszczenia ścian naczyń krwionośnych, otyłości, rozwoju cukrzycy i chorób serca. Aby zapobiec tym problemom, lekarze zalecają ograniczenie lub wyeliminowanie wielu pokarmów z diety. Podpowiadamy, które pokarmy powodują wzrost poziomu cukru we krwi, uszkodzenie naczyń krwionośnych i szereg niebezpiecznych chorób.
Jakie pokarmy należy wykluczyć ze swojej diety, aby zapobiec niebezpiecznym chorobom
- < li>Słodkie napoje gazowaneButelka tego napoju zawiera aż 12 łyżeczek cukru. Regularne picie takiej wody może wywołać insulinooporność – stan, w którym komórki nie reagują na insulinę. Co jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia, ponieważ insulina odpowiada za wchłanianie przez organizm naturalnych cukrów.
- Biały chleb i ciastka.Produkty te mają wysoki indeks glikemiczny, dzięki czemu mogą znacząco podnosić poziom cukru we krwi. A to może powodować cukrzycę, otyłość, zakrzepicę i problemy z sercem. Lepiej jeść czarny chleb lub wypieki z pełnego ziarna. Te produkty są bogate w błonnik roślinny, który spowalnia wchłanianie cukru.
- Owoce i soki w puszkach Takie produkty zawierają dużo cukru, który natychmiast podnosi poziom glukozy we krwi. Lepiej jeść owoce i jagody świeże lub mrożone.
- Warzywa o dużej zawartości skrobi.Tak, może się to wydawać dziwne, ale na tej liście znajdują się ziemniaki, kukurydza, marchew i buraki. Kiedy te warzywa są spożywane, glukoza uwalniana jest do krwi. Dlatego należy je spożywać w umiarkowanych ilościach i łączyć z pokarmami białkowymi.
- Tłuste mięso, wędliny, wędliny. Jagnięcina, wieprzowina, wędliny są bogate w tłuszcze zwierzęce, które zwiększają insulinę poziomów we krwi. Dlatego lepiej zastąpić takie mięso wołowiną, królikiem, kurczakiem i indykiem.
- Alkohol Przede wszystkim napoje gazowane o niskiej zawartości alkoholu zawierają dużo cukru, dlatego można nie należy ich nadużywać. Dodatkowo wpływają na zaburzenie produkcji insuliny przez trzustkę. Jeśli istnieje ryzyko cukrzycy, nie należy w ogóle pić alkoholu, gdyż może to spowodować gwałtowny skok poziomu cukru we krwi.
- Gotowe sosy. Takie produkty zawierają dużo dodatku cukru i konserwantów. Ketchup, majonez, sos sojowy lepiej zastąpić domowym sosem, dodając do dressingu cytrynę, zioła i przyprawy.