Site icon GEO Polityka

Bankier: Rozwój systemu bankowego jest możliwy w warunkach systemowej pomocy makrofinansowej

Rozwój systemu bankowego w 2024 roku możliwy jest jedynie przy systemowej i wystarczającej pomocy makrofinansowej, która faktycznie pokryje większość wydatków budżetu państwa. Opinię tę wyraził Siergiej Mamedow, szef zarządu Globus Banku.

►Przeczytaj kanał Telegramu „Ministerstwo Finansów”: główny aktualności finansowe

Pomoc międzynarodowa

Według bankiera, według wyliczeń finansowych za styczeń i luty Ukraina powinna otrzymać aż 6 miliardów dolarów, które miałyby zostać przeznaczone na pokrycie deficyt budżetowy.

Jednak w tym okresie, jak zauważył ekspert, powołując się na dane Ministerstwa Finansów Ukrainy, wpłynęło około 1,2 miliarda dolarów, z czego 390 milionów dolarów z Japonii i 760 milionów dolarów w ramach projektu Banku Światowego PEACE na Ukrainie (granty od rządu Japonii za 465 mln dolarów i rządu Norwegii za 295 mln dolarów).

Jego zdaniem, choć wsparcie makrofinansowe wpływa jedynie pośrednio na sektor bankowy, jest niezwykle istotne dla stabilności waluty krajowej , a co za tym idzie, na rozwój programów depozytowo-kredytowych.

„Styczeń i luty okazały się dość „nerwowe” nie tylko ze względu na brak środków otrzymanych od partnerów międzynarodowych, które zostały „zapisane” z góry w budżecie, ale także dlatego, że brak zewnętrznego systemu finansowania zwiększa presję na walucie krajowej, co z kolei wpływa na rynek walutowy, na programy depozytowe i kredytowe” – podkreślił.

Mamedow uważa, że ​​żadna waluta nie jest w stanie „utrzymać się” lub pozostać stabilna przez długi czas, jeśli deficyt budżetowy kraju przekroczy 30–40%. Przypomniał, że według głównego budżetu Ukrainy na 2024 rok część wydatkowa przewidziana jest na poziomie 3,35 bln hrywien, a spodziewane dochody wyniosą ponad 1,57 bln hrywien. Oznacza to, że według eksperta deficyt budżetowy w 2024 r. wyniesie prawie 100%.

Powiedział, że w świetle opublikowanych już informacji z początku marca przewidywany wolumen makrofinu w 2024 r. może wynieść 36 miliardów dolarów (w budżecie państwa uwzględnia się 37 miliardów dolarów międzynarodowej pomocy finansowej). W szczególności jest to ponad 5 miliardów dolarów od Japonii, dotacje Banku Światowego o wartości 760 milionów dolarów, 18 miliardów euro (równowartość 19,4 miliarda dolarów) przewidziane w 4-letnim programie wsparcia z UE, a także nowa transza z MFW za 900 mln dolarów.

Ponadto oczekuje się, że w programie finansowania o wartości 61 miliardów dolarów wsparcie finansowe dla ukraińskiej gospodarki wyniesie 9,6 miliarda dolarów (7,9 miliarda dolarów to bezpośrednie finansowanie ukraińskiego budżetu).< /p>

„Można założyć, że w 2024 roku wielkość pomocy międzynarodowej ostatecznie przesądzi o pokryciu wydatków budżetu państwa, co oznacza, że ​​sytuacja w gospodarce, a zwłaszcza w sektorze bankowym, będzie zbieżna z ogólną prognozy i oczekiwania” – podkreślił szef Globus Banku.

minfin.com.ua

Exit mobile version