Site icon GEO Polityka

„Głodna” pogoń za zdrowiem: naukowcy mówią o śmiertelnych zagrożeniach związanych ze ścisłą dietą

Nowe badanie dotyczące korzyści wynikających z postu doprowadziło do nieoczekiwanych wyników.< /strong>

Organizm ludzki musi pościć znacznie dłużej, niż dotychczas sądzono, aby uruchomić wszystkie niezbędne procesy biologiczne, które powinny mieć efekt „poprawiający zdrowie”. Dlatego post niesie ze sobą ryzyko, które może kosztować życie.

Czasopismo Nature Metabolism doniosło o nieoczekiwanych wynikach nowego badania dotyczącego korzyści płynących z postu.

W badaniu wzięło udział 12 zdrowych osób – pięć kobiet i siedmiu mężczyzn. W ramach eksperymentu wszyscy uczestnicy pościli przez 7 dni i pili wyłącznie wodę. Przed i po eksperymencie od każdego uczestnika pobierano krew do analizy w celu oceny zmian w organizmie.

Naukowcy odkryli, że najważniejsze narządy potrzebowały ponad trzech dni, aby przystosować się do warunków głodu i rozpocząć syntezę białka w organizmie w taki sposób, aby Uczestnicy eksperymentu odczuli poprawę swojego samopoczucia. Jednak według brytyjskiej epidemiolog Claudii Langenberg korzyści z postu pojawiają się znacznie później, niż oczekiwali naukowcy.

„Po raz pierwszy mogliśmy zobaczyć, co dzieje się na poziomie molekularnym w organizmie podczas postu… Nasze wyniki pokazują korzyści zdrowotne wynikające z postu, ale były one zauważalne dopiero po trzech dniach całkowitego ograniczenia kalorii – później niż wcześniej myśleliśmy.” – powiedziała.

Naukowcy podkreślali, że 3 dni bez jedzenia w imię „zdrowia” to zbyt długo. Taki post wiąże się z poważnym ryzykiem, które nie jest warte możliwych rezultatów.

Istnieje na przykład ryzyko odwodnienia, ponieważ organizm ludzki otrzymuje około 20% wymaganej ilości wody z pożywienia. Dlatego też podczas postu należy koniecznie kontrolować ilość wypijanych płynów. Ponadto zdaniem naukowców post należy prowadzić pod nadzorem lekarza.

Zauważa się, że z 3000 białek, których poziom we krwi uczestników zmierzono podczas eksperymentu, około jedna trzecia wykazało „głębokie zmiany ogólnoustrojowe” po siedmiu dniach postu. W szczególności zmiany te wskazują, że w stanie głodu zmniejszają się objawy reumatoidalnego zapalenia stawów i chorób sercowo-naczyniowych w organizmie. Jednak gdy człowiek zaczyna jeść, te pozytywne zmiany znikają.

„Sugeruje to, że zmiany biologiczne spowodowane postem muszą się utrzymywać przez dłuższy czas, aby przyniosły długoterminowe korzyści zdrowotne” – twierdzą naukowcy. że w głodnym pogoni za zdrowiem człowiek może stracić to, co najważniejsze – życie.

tsn.ua

Exit mobile version