Site icon GEO Polityka

Technologia, która może pomóc: czy sztuczna inteligencja może przywrócić dostęp do utraconych portfeli kryptowalutowych

Utrata frazy początkowej w zdecydowanej większości przypadków oznacza utratę dostępu do portfela kryptowalut. Czy sztuczna inteligencja może pomóc go przywrócić? Na ile jest to realistyczne i jakie niesie ze sobą ryzyko?

Według badań obecnie uważa się, że za zaginione uważa się około czterech milionów bitcoinów. To prawie jedna czwarta całkowitej podaży BTC (wliczając monety niewydobyte). Oznacza to, że właściciele portfeli stracili do nich dostęp i nic nie można zrobić z tymi monetami. 

Zazwyczaj utrata Bitcoinów następuje w wyniku utraty klucza prywatnego lub frazy początkowej, często w połączeniu z utratą lub uszkodzeniem portfela sprzętowego lub dysku twardego. Wielu może znać przypadek Jamesa Howellsa, który omyłkowo wyrzucił dysk twardy zawierający 7500 BTC.

Według powszechnego przekonania, jeśli klucz prywatny lub fraza zarodkowa zostaną utracone, dostęp do portfela zostanie utracony na zawsze. W zdecydowanej większości przypadków jest to prawdą. Jednak obecnie pojawiły się pomysły, że sztuczna inteligencja może pomóc w przypadku utraty dostępu. Zastanówmy się, jakie metody przywracania dostępu do portfela kryptowalutowego istnieją obecnie i czego oczekuje się od sztucznej inteligencji.

Przywracanie dostępu bez pomocy AI

W przypadku utraty frazy początkowej szansa na przywrócenie dostępu do portfela jest niewielka i w zasadzie bliska beznadziejności. Ale wiemy, że nadzieja umiera ostatnia. Tym samym wspomniany wyżej James Howells szuka swojego twardego już od ponad 10 lat. Dlatego przedstawiamy kroki, jakie można podjąć.

  • Skontaktuj się z producentem portfela (oprogramowania lub sprzętu). Jeśli korzystasz z gotowego rozwiązania, możesz skontaktować się z firmą, która je dostarcza. Tam oczywiście najprawdopodobniej wzruszą ramionami, ale próbować to nie tortura.

  • Spróbuj odzyskać dane. Tutaj oczywiście sukces również nie jest gwarantowany. Odzyskiwanie danych może zadziałać, jeśli oryginalna fraza została zapisana w pliku, a następnie plik został usunięty lub uszkodzony. Narzędzia do odzyskiwania danych mogą w zasadzie pomóc w tym.

  • Specjaliści od odzyskiwania portfeli

    Możesz także skontaktować się ze specjalistami. Istnieje cały rynek oprogramowania, firm i indywidualnych rzemieślników, którzy zajmują się przywracaniem dostępu do portfeli. Oprócz zaawansowanego odzyskiwania plików mogą spróbować odzyskać frazę zarodkową z jej fragmentów lub błędnie nagranej wersji. Ale w każdym razie do tego potrzebują wskazówek, które prowadzą do prawidłowego wyrażenia.

    Według statystyk Crypto Asset Recovery, dość dużego gracza na tym rynku, w około połowie przypadków udaje im się pomóc klientowi. Następnie żądają 20% kwoty odzyskanego mienia.

    Jak oni to robią? Używanie ataków brute-force (angielski: brute force – brute force). Zasadniczo jest to wybór różnych kombinacji frazy, dopóki osoba atakująca nie uzyska dostępu do portfela. A im więcej danych wejściowych w postaci fragmentów poprawnej frazy początkowej, tym większe prawdopodobieństwo sukcesu.

    Co może wnieść do tego sztuczna inteligencja

    Uczenie maszynowe pozwala analizować ogromne ilości danych, identyfikować wzorce i przewidywać najbardziej prawdopodobne hasła i klucze szyfrujące. Metody oparte na sztucznej inteligencji znajdują nowe, niewykryte dotychczas wzorce, które można wykorzystać do odnalezienia utraconych haseł.

    Na przykład PASS-GPT, nowy model sztucznej inteligencji oparty na OpenAI GPT-2, jest o 20% skuteczniejszy w odgadywaniu haseł niż jego odpowiedniki. PASS-GPT wykorzystuje technikę zwaną próbkowaniem progresywnym do generowania trudnych do odgadnięcia haseł. Oprócz tworzenia „dobrych” haseł, PASS-GPT jest również dobry w ich odgadywaniu. Nauczył się na podstawie miliona haseł, które wyciekły, i dlatego jest dobrze zaznajomiony ze wzorcami ich generowania.

    W połączeniu z dobrą mocą obliczeniową sztuczna inteligencja dobrze radzi sobie z odgadywaniem haseł, dzięki czemu może przynajmniej poprawić skuteczność ataków brute-force. Jednak od zera, bez wyjaśnienia danych wejściowych, raczej nie będzie w stanie wybrać frazy początkowej. To samo dotyczy 256-bitowego klucza prywatnego.

    Wnioski

    Przedwczesne jest martwienie się faktem, że ktoś korzystający ze sztucznej inteligencji będzie w stanie brutalnie wymusić hasło do portfela kryptograficznego innej osoby (co nie nie neguje przydatności dodatkowych środków bezpieczeństwa poza frazą zalążkową). Jednocześnie wydaje się, że sztuczna inteligencja rzeczywiście będzie w stanie pomóc w przywróceniu utraconego dostępu do portfela kryptowalutowego. Główne pytanie brzmi, czy możliwe będzie utrzymanie tego optymalnego stanu, gdy sztuczna inteligencja będzie wygodna w użyciu w dobrym celu, a technicznie trudna w złym.

    Niniejszy materiał i informacje w nim zawarte nie stanowią indywidualnej ani innej porady inwestycyjnej. Opinie redaktorów mogą nie pokrywać się z opiniami autora, portali analitycznych i ekspertów.

    Источник: bits.media

    Exit mobile version